Češi berou obchody s doplňky stravy útokem. Kontrola ale varuje před nekalými praktikami prodejců

Lék na Covid-19? Ten stále není, ale někteří prodejci tvrdí, že jej mají Miguel Á. Padriñán / Pixabay.com

Strach lidí z koronaviru zneužívají někteří prodejci doplňků stravy, před pár dny o tom informovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). V takových případech kontrola uděluje pokuty. O co vlastně jde a na co si dát u nejrůznějších preparátů na internetu pozor?

Přečtěte si také

Krém, omáčka a koláč: 3 pochoutky z dýně, které si na podzim musíte připravit
Krém, omáčka a koláč: 3 pochoutky z dýně, které si na podzim musíte připravit

Lék na COVID-19? Čeští prodejci doplňků stravy ho prý už mají

SZPI během kontroly objevila tyto hříšníky:

  • Prvním je firma Economy Class Company, s. r. o., provozující e-shop joalis.cz, se svými produkty Joalis Imun a Joalis Gripin.

U těchto dvou preparátů firma uváděla, že mimo jiné pomáhají tělu chránit se před různými respiračními infekcemi, a to včetně koronaviru, dále jsou prý důležité pro zvládnutí infekce a také vhodné jako její prevence, čímž firma porušila požadavky Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům.

  • Druhým dotčeným byla fyzická osoba Filip Vítů, která prostřednictvím distribuce 3 000 kusů letáků slibovala přípravek na „Prevenci proti koronaviru“. I v tomto případě jde o zakázané tvrzení a došlo k porušení výše zmíněného nařízení.

Někdo sice může namítat, že koronavirem nemusí být nutně myšleno konkrétně onemocnění COVID-19, ale třeba jen některý z koronavirů způsobující nachlazení. Tak či onak, z právního hlediska jde o pochybení.

Někteří prodejci slibují zázračné doplňky stavy, pomáhající v boji proti koronaviru, jde však o podvod stevepb / Pixabay.com

Přestože doplněk stravy může fungovat, nejedná se o lék

Aby člověk boj s nejrůznějšími viry zvládal, potřebuje mít silnou imunitu, kterou lze posilovat mimo jiné doplňky stravy. Bohužel podle aktuálních platných právních předpisů v jejich případě nelze deklarovat vlastnosti prevence, léčby, vyléčení z nemoci anebo na tyto vlastnosti, byť jen odkazovat.

A právě zde je kámen úrazu.

Někteří prodejci doplňků stravy uvádí informace z tohoto pohledu buď klamavé anebo velmi často zavádějící a mnohdy se opírají o pouhé klinické studie jednotlivých složek obsažených ve výrobku (a nikoli výrobku jako celku), které nelze považovat za relevantní.

Rovněž provedené studie na konkrétní doplňky stravy je nutné brát s rezervou, protože jsou jen těžko objektivně vyhodnotitelné.

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nejsou výrobcem deklarované účinky doplňků stravy nikým ověřovány. Pokud tedy nejsou uváděné účinky takového produktu v rozporu s právními předpisy pro označování potravin doplňků stavy, je možné tyto informace uvádět na obalech a dalších propagačních materiálech, a to bez ohledu na to, zda jsou skutečně pravdivé, nebo nikoli.

Doplňky stravy jsou potraviny, nikoli léčiva

Na základě zákona č. 110/1997 Sb. je doplněk stravy potravinou, která doplňuje běžnou stravu a je koncentrovaným zdrojem vitamínů a minerálních látek nebo dalších látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, obsažených v potravině samostatně nebo v kombinaci, určená k přímé spotřebě v malých odměřených množstvích.

Doplněk stravy prodávaný v lékárně je stále jen potravinou moakets / Pixabay.com

Jak rozpoznat lék od doplňku stravy?

Rozpoznat lék od doplňku stravy může být tedy někdy skutečně těžké. Jeden přípravek od druhého rozlišíte například podle údajů na obale. Doplněk stravy musí mít uvedeno „doplněk stravy“, zatímco na obale léčivého přípravku bude uvedeno jeho registrační číslo.

Jste prodejcem doplňků stravy? Dávejte si pozor na formulaci

Každý prodejce doplňků stravy by měl vědět, jakými způsoby je možné své produkty propagovat, rozhodně jim tedy nelze připisovat léčebné anebo preventivní účinky jako u léčiv, byť by čistě teoreticky léčivě či preventivně působit mohly. Ostatně za značku Joalis se postavili klienti, kteří jsou s produkty očividně spokojení. Neznalost však ani v tomto případě bohužel neomlouvá.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz