Koriandr v kuchyni: S čím jej nejlépe zkombinovat, aby vaše jídlo dostalo šmrnc?

Víte, jaké koření se ke koriandru hodí nejvíce? Canva

Koriandr patří mezi nejuniverzálnější druhy koření, které lze kombinovat s mnoha potravinami i dalším kořením. V české kuchyni není příliš používaný, nicméně některé pokrmy dokáže pozvednout na úplně jinou úroveň. Chce to jen vědět, s čím a jak jej kombinovat.

Přečtěte si také

Do Dušiček zbývá necelý týden. Vyměňte klasickou voskovou svíčku za LED světlo nebo virtuální svíce
Do Dušiček zbývá necelý týden. Vyměňte klasickou voskovou svíčku za LED světlo nebo virtuální svíce

Jak koriandr voní a chutná?

Koriandr (botanický název Coriandrum sativum) má hořkosladkou chuť a nejen chutí, ale také vůní připomíná sušenou pomerančovou kůru.

Hodí se tedy nejen ke klasickému slanému vaření (vepřové, zvěřina, kuře, tuňák, plody moře), do pomazánek (skvělý je například v rybičkové pomazánce) ale také do nepečených dezertů (citrusové sorbety) či na klasické sladké pečení (jablkové či hruškové dezerty).

Voní po citrusech, a tak není divu, že esenciální olej z koriandru bývá mnohdy nedílnou součástí parfémů a jiných kosmetických přípravků. Belgičané jím dokonce ochucují některá svá piva.

Takto vypadají semínka koriandru Pixabay.com

Pozor, existují dvě variety koriandru

Existují dvě hlavní variety koriandru – větší koriandr indický (vulgare) a menší koriandr evropský (microcarpum). Koriandr indický se od toho evropského liší počtem semínek v obale – jsou tam totiž dvě, zatímco ten evropský má jen jedno. Chutí se také jeden od druhého výrazněji odlišují, indická varieta má nasládlou a jemně krémovou chuť, nicméně ta evropská je svěžejší a více citrusová. Evropský koriandr má v sobě také vyšší podíl esenciálních olejů.

S čím koriandr v kuchyni kombinovat?

Hlavní složkou v koriandru je nasládlý květinový linalool s citrusovým podtónem. Jeho skvělým chuťovým partnerem tak je například kardamom, kdy díky tomuto spojení vynikne jejich příjemná bylinková sladkost. Pokud koriandr zkombinujete s muškátovým oříškem či květem, projeví se také hřejivá sladkost se silnou květinovou vůní.

Další složkou v koriandru je po borovici vonící dřevitý pinen, díky němuž jej lze kombinovat například s pepřem černým, který kromě pinenu obsahuje také limonen – díky tomu do pokrmu dostanete příjemnou postupně se rozvíjející pikantnost. Koriandr v kombinaci s anýzem či novým kořením zase přidá nasládlé dřevité a teplé tóny.

Koriandr obsahuje také svěží citrusově dřevitý cymen, díky němuž jej lze kombinovat například s kmínem římským. Jemně nahořklá a zemitá chuť kmínu se příjemně propojí s květinově citrusovým koriandrem.

Opojně po pomerančích a citronech vonící limonen je výborné kombinovat se zázvorem, díky čemuž jídlo získá svěží harmonické pikantní tóny. V kombinaci s citronovou trávou (lemongrass) vyniknou o to více citrusové tóny.

Jak z koriandru vytěžit nejvíc? Kombinací s různými druhy koření! Pixabay.com

5 zajímavostí, které jste o koriandru možná nevěděli

  • U koriandru jsou jedlé i kořeny, které se nejčastěji využívají v thajské kuchyni.
  • Ve své přirozené podobě v koriandru dominují květinová vůně či aroma svěží trávy.
  • Kupujte si raději koriandr celý a před vařením si jej rozdrťte v hmoždíři. Tehdy se z něj totiž uvolní esenciální oleje, které jídlo nádherně provoní.
  • Pokud koriandr nasucho v pánvi opražíte, jeho chuťový profil se změní – bude mít oříškovou chuť.
  • Koriandr je také účinný jako konzervant, hodí se proto do nakládané zeleniny. O jeho konzervačních vlastnostech věděli své už i staří Řekové a Římané, kteří jej používali jednak jako lék (na vředy a žaludeční problémy), ale také ke konzervaci masa.
Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!