Zdravé chipsy z řepy nebo celeru? Pozor, některé se tak jen tváří!

Také si neumíte sledování televize bez misky smažených brambůrků ani představit? Pexels.com

Milujete chipsy a jen těžko si dovedete představit večer u televize bez misky těchto slaných křupavých dobrot? Tahle pochoutka je ale značně návyková a také výrazně kalorická. Právě proto mnozí z nás sahají v obchodech do regálů po jejich zdravější verzi. Existuje ale něco jako zdravé chipsy? Nebo si jenom lžeme do kapsy?

Přečtěte si také

Inspirujte se našimi tipy na vánoční dárky pro babičky a dědečky
Inspirujte se našimi tipy na vánoční dárky pro babičky a dědečky

Řepa ani celer vás nespasí

Myslíte si, že nezdravé jsou jenom chipsy z brambor? Chyba lávky! Zeleninové chipsy vyrobené z červené řepy nebo celeru jsou stejně tak zákeřné. A možná ještě o něco víc! Nejenže klamou tělem, řada z nás si totiž myslí, že jako zeleninové musí být zdravější. Na našem trhu nejznámější zeleninové chipsy značky Tretter’s jsou přibližně stejně kalorické jako brambůrky Lay’s. Balení 100 gramů má dokonce o 6 gramů tuku více než zmíněné Lay’s. Kromě tuku navíc v zeleninových chipsech můžeme najít i vysoké množství rakovinotvorného akrylamidu, který vzniká během smažení. Konkrétně chipsy z řepy v sobě mají často vysoký podíl dusičnanů, které jsou pro lidské tělo škodlivé.

Zeleninové chipsy rozhodně nejsou méně kalorické než ty bramborové Bernadette Wurzinger / Pixabay.com

Radši pečené než smažené

Spotřebitelé si uvědomují, že smažené brambůrky jejich organismu a zdraví neprospívají. Trhu se tak rychle přizpůsobili i výrobci, kteří přicházejí na trh s různými druhy pečených chipsů a chlubí se razantním snížením kalorií. Můžeme tomu věřit? Pravdou je, že obsahují výrazně méně tuku. U již zmíněných chipsů Lay’s se u pečené verze dostáváme zhruba na polovinu. Energeticky je však jejich náročnost jen o málo nižší. U pečených chipsů totiž stoupá obsah sacharidů, což nejde moc ruku v ruce s aktuálním trendem jeho snižování v přijímaných potravinách.

Pečené chipsy mají o polovinu méně tuku než ty smažené, ale obsahují více sacharidů Ryan Quintal / Unsplash.com

Zkuste luštěniny

Nebojte se, nebudeme vás nabádat k tomu, abyste si místo brambůrků nasypali do misky hrách nebo čočku. I když vlastně trochu ano! Značka Yes přináší na trh zdravější formu slaných pochutin, které jsou vyrobené právě z luštěnin a hrášku. Jsou dochucené například chilli nebo česnekem, a navíc plně bezlepkové. Připravované jsou v řepkovém nerafinovaném oleji lisovaném za studena, a tak se nemusíte bát ani rakovinotvorných látek vznikajících smažením. 

Další značkou nabízející luštěninové pochutiny je Vital Snack s cizrnovými či čočkovými chipsy, které jsou bez lepku i laktózy, vhodné také pro vegany a obsahují o 35 % méně tuku než klasické bramborové chipsy. Vyzkoušejte rovněž sýrové krekry Cri Cri od značky Gran Moravia, které neobsahují žádnou mouku ani přidaný tuk, naopak v nich najdete hodně vápníku.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz