Zdravé chipsy z řepy nebo celeru? Pozor, některé se tak jen tváří!

Také si neumíte sledování televize bez misky smažených brambůrků ani představit? Pexels.com

Milujete chipsy a jen těžko si dovedete představit večer u televize bez misky těchto slaných křupavých dobrot? Tahle pochoutka je ale značně návyková a také výrazně kalorická. Právě proto mnozí z nás sahají v obchodech do regálů po jejich zdravější verzi. Existuje ale něco jako zdravé chipsy? Nebo si jenom lžeme do kapsy?

Přečtěte si také

Zásoby dešťové vody na zahradě: K čemu všemu ji využít a jak o ni správně pečovat?
Zásoby dešťové vody na zahradě: K čemu všemu ji využít a jak o ni správně pečovat?

Řepa ani celer vás nespasí

Myslíte si, že nezdravé jsou jenom chipsy z brambor? Chyba lávky! Zeleninové chipsy vyrobené z červené řepy nebo celeru jsou stejně tak zákeřné. A možná ještě o něco víc! Nejenže klamou tělem, řada z nás si totiž myslí, že jako zeleninové musí být zdravější. Na našem trhu nejznámější zeleninové chipsy značky Tretter’s jsou přibližně stejně kalorické jako brambůrky Lay’s. Balení 100 gramů má dokonce o 6 gramů tuku více než zmíněné Lay’s. Kromě tuku navíc v zeleninových chipsech můžeme najít i vysoké množství rakovinotvorného akrylamidu, který vzniká během smažení. Konkrétně chipsy z řepy v sobě mají často vysoký podíl dusičnanů, které jsou pro lidské tělo škodlivé.

Zeleninové chipsy rozhodně nejsou méně kalorické než ty bramborové Bernadette Wurzinger / Pixabay.com

Radši pečené než smažené

Spotřebitelé si uvědomují, že smažené brambůrky jejich organismu a zdraví neprospívají. Trhu se tak rychle přizpůsobili i výrobci, kteří přicházejí na trh s různými druhy pečených chipsů a chlubí se razantním snížením kalorií. Můžeme tomu věřit? Pravdou je, že obsahují výrazně méně tuku. U již zmíněných chipsů Lay’s se u pečené verze dostáváme zhruba na polovinu. Energeticky je však jejich náročnost jen o málo nižší. U pečených chipsů totiž stoupá obsah sacharidů, což nejde moc ruku v ruce s aktuálním trendem jeho snižování v přijímaných potravinách.

Pečené chipsy mají o polovinu méně tuku než ty smažené, ale obsahují více sacharidů Ryan Quintal / Unsplash.com

Zkuste luštěniny

Nebojte se, nebudeme vás nabádat k tomu, abyste si místo brambůrků nasypali do misky hrách nebo čočku. I když vlastně trochu ano! Značka Yes přináší na trh zdravější formu slaných pochutin, které jsou vyrobené právě z luštěnin a hrášku. Jsou dochucené například chilli nebo česnekem, a navíc plně bezlepkové. Připravované jsou v řepkovém nerafinovaném oleji lisovaném za studena, a tak se nemusíte bát ani rakovinotvorných látek vznikajících smažením. 

Další značkou nabízející luštěninové pochutiny je Vital Snack s cizrnovými či čočkovými chipsy, které jsou bez lepku i laktózy, vhodné také pro vegany a obsahují o 35 % méně tuku než klasické bramborové chipsy. Vyzkoušejte rovněž sýrové krekry Cri Cri od značky Gran Moravia, které neobsahují žádnou mouku ani přidaný tuk, naopak v nich najdete hodně vápníku.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz