Nejsou vám nařízení vlády ke COVID-19 jasná? Nevíte, co ještě platí, a co už ne? Zeptejte se Anežky

Kdyby byla Anežka člověk, mohla by vypadat třeba takto Patrice Audet / Pixabay.com

Jste ztraceni? Připomínají vám nařízení vlády pohádku Pyšná princezna? „Odvolávám, co jsem odvolal, a ruším, co jsem zrušil.“ V této situaci to zřejmě ani jinak nejde, proto se ministerstvo zdravotnictví rozhodlo najmout novou sestru Anežku, na kterou můžete směřovat své dotazy související s koronavirem.

Přečtěte si také

Máslo rychle zdražuje: Vyplatí se akce nebo privátní značky řetězců?
Máslo rychle zdražuje: Vyplatí se akce nebo privátní značky řetězců?

Kdo nebo co je Anežka?

„Dobrý den, jsem virtuální sestra Anežka a jsem tu, abych vám zodpověděla otázky především o koronaviru, prevenci, léčbě, státních nařízeních."

Toto je první věta, kterou vás na stránkách českého Ministerstva zdravotnictví přivítá nově vyvinutý chatbox, jenž vznikl ve spolupráci se společností IBM.

Ještě jste o Anežce neslyšeli? Nejste sami

Jedná se o novinku a spousta lidí o existenci této virtuální asistentky zatím ani netuší. Anežka dokáže zodpovědět spoustu otázek, a tak je dobré se na ni obrátit v případě, že máte nějaký dotaz, který s koronavirem souvisí.

Je také možné, že odpověď dokážete najít v nejčastěji kladených otázkách, které pro občany České republiky zpracoval portál Seznamzpravy.cz.

Má vždy aktuální informace

Anežce můžete důvěřovat, má totiž vždy poslední aktualizované informace, což je skvělé vzhledem k rychle se měnící situaci, a tím i nejrůznějším nařízením. I ten, kdo pravidelně sleduje zpravodajství, se občas ztratí.

Takhle ve skutečnosti Anežka vypadá Ministerstvo zdravotnictví ČR

Člověk by si nařízení i pamatoval, kdyby se neměnila ze dne na den...

Jen si vzpomeňte na nejasnosti s prodejní dobou v obchodech pro důchodce nad 65 let. Jak to tedy je?

Nemusíte si to pamatovat a ani nikam psát, stačí do chatboxu zadat heslo: „Otevírací doba pro důchodce“, a Anežka vám všechno vysvětlí.

A poví také něco navíc

Dozvíte se, že vyhrazený čas pro důchodce na nákup je aktuálně mezi 8. a 10. hodinou, ale také o povinnosti České pošty uchovat seniorům až tři splátky důchodu. To znamená, že pokud má důchodce finanční rezervu a peníze nepotřebuje hned, může si na poštu pro důchod zajít až po těchto třech měsících, tedy v době, kdy už snad koronavirus poleví. Pokud si ale peníze nevyzvedne ani poté, poputují nazpět k ČSSZ, a dotyčný senior se o ně bude muset přihlásit. Toto je třeba velice užitečná informace, o které se ve zpravodajství příliš nemluví.

S Anežkou musíte mít ale trpělivost

A o ni vás mimo jiné také hned na začátku požádá, občas totiž špatně chápe. Nepište proto žádné složité věci, ptejte se spíše jen heslovitě. Pokud vaši otázku nedokáže Anežka zodpovědět, můžete se nechat přepojit na operátora.

Senioři mohou nově nakupovat mezi 8. a 10. hodinou Michael Gaida / Pixabay.com

Na co Anežka odpovědi nezná?

Pokud vás například zajímá, jak je to s baleným pečivem a jestli je toto nařízení pro obchody povinné, na to Anežka odpovědět nedokáže. Proto tuto informaci uvádíme my.

Jak je to s baleným pečivem v obchodech? 

Mít balené pečivo pro obchody povinné zatím není, třebaže vláda toto nařízení zvažovala. Bylo by totiž těžko proveditelné, proto je balení pečiva pro obchody dobrovolné. Vedení prodejen by však mělo zabezpečit zpřísnění hygienických podmínek, jako jsou pravidelné dezinfekce nákupních košíků a vozíků, a to včetně madel či dezinfekce pásu u pokladny. Některé řetězce jdou ještě dál, a zřídily dokonce funkci dozorce, který na plnění hygienických podmínek dohlíží.

Ne všude se dá koupit balené pečivo

Balené jednodenní pečivo můžete koupit například v Kauflandu, kde jsou rohlíky v balení po pěti kusech, přičemž cena za kus zůstává stejná. I Globus chrání pečivo speciální potravinářskou fólií. V Albertu zase musíte mít při výběru pečiva na rukách jednorázové rukavice.

Třebaže řetězce Kaufland a Lidl patří do jedné skupiny (Schwarz Gruppe), Lidl zatím neumožňuje zákazníkům koupit již zabalené pečivo. Lidé se v něm tak i nadále přehrabují, což se mnohým zákazníkům dle reakcí na sociálních sítích nelíbí. Je tedy možné, že v brzké době i tento řetězec začne pečivo balit.

Co však nově Lidl zavádí, je značení pro doporučené rozestupy (velké červené puntíky), které postupně umisťuje do všech svých prodejen.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz