Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Co všechno se dá vyrobit z listů a květů černého bezu. Odpuzuje hmyz a dá se smažit

Co všechno se dá vyrobit z listů a květů černého bezu. Odpuzuje hmyz a dá se smažit

Černý bez měl v dávných dobách magické účinky. Chránil lidská obydlí před čarodějnicemi i bleskem. Svou vůní odpuzuje hmyz i hlodavce. Obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek. Víte, jak jej použít a co z něj vytvořit? 

Přečtěte si také

Síťky z lojových koulí mohou být pro ptáky opravdu nebezpečné
Síťky z lojových koulí mohou být pro ptáky opravdu nebezpečné

Bezinky obsahují cukry, kyselinu jablečnou, třísloviny a pektin, květy glykosidy, slizovité látky, éterické oleje a organické kyseliny. V semenech je vitamín A, B a C i kyselina panthotenová. Přírodní antioxidant zpomaluje stárnutí buněk. Syrové plody jsou mírně jedovaté a musí se zpracovat na marmelády, šťávy a tinktury, nebo usušit.

Květy bezu

Používají se na sirup, čaj, limonádu či šťávu. Dají se obalit v těstíčku a osmažit. V bylinných pytlíčcích se pro zahřátí přikládají na revma nebo do koupele. Květy pro sušení rozprostřete v tenké vrstvě v průvanu nejlépe na tmavém místě, aby neztratily svou barvu. Slouží jako prevence, při chřipce, angíně, kašli, rýmě a nachlazení. Čistí krev, na vykašlávání, při horečce, na pocení a jsou močopudné.

Černý bez

Usušené bezinky se dávají do čajů i likérů. Suší se celé trsy na proudícím vzduchu dokud se nezačnou scvrkávat. Dosouší se v troubě při 80 °C, až se dají snadno stáhnout ze stopky. Užívají se samotné, nebo s lipovým květem do čaje pro pocení, při nachlazení, kašli, bolesti hlavy a migréně. Neslazený a studený čaj pomáhá při nevolnostech, křečích a žlučníkových obtížích. Vlažný čaj se používá při vysokém tlaku, chorobách ledvin a na odvodňování.

Listy černého bezu

Sušené bezové listy se ve výluhu používají pro močopudný účinek a čistění krve. Odvodňují organismus, jsou mírně projímavé, pomáhají při detoxikaci i zánětech močového ústrojí. Čerstvé listy bezu slouží při bolestech kloubů a obklady ulevují od bolestí i při pohmožděninách a otocích. Listy naklepejte, aby pustily šťávu, přiložte, zabandážujte a nechte působit hodinu. Na zimu listy zamrazit.

Plody černého bezu

Bezinková tinktura

Bezinková tinktura pomáhá při rýmě, horečkách, zánětech, zahlenění, bronchitidě, astmatu i revma kloubů a svalů. Lze použít čerstvé, sušené i zmrazené plody bez stopek. Usušené se musí na půl dne namočit. Bezinky se rozmačkají či rozmixují, dají do uzavíratelných sklenic a zalijí se alkoholem, například vodkou a dají na stinné místo. Za 6 týdnů se scedí přes plátno. Užívá se 3x denně půl kávové lžičky 2 měsíce.

Bezinkový likér

Likér z bezinek se používá pro zahřátí, při bolestech zad, revmatismu, nespavosti, zánětech, pohmožděninách i nachlazení. 4 kg bezinek a zalijte vodou, přidejte kolečka citronu, 5 hřebíčků a 5 minut povařte. Přeceďte, vymačkejte přes plátno, přidejte 2 kg cukru a šálek kávy. Povařte 15 minut za občasného míchání, po vychladnutí přilijte litr rumu či vodky, slijte do lahví a dejte do chladu a temna. Užívejte půl deci před spaním 2 měsíce.

Bezová limonáda

Vezměte 3 hrsti bezových květů, med a cukr, 2 citrony, vinný ocet a 2 l vody. Do sklenice dejte květy po okraj, přidejte kolečka citronu a zalijte převařeným nálevem z vody, cukru a medu. Přidejte lžíci vinného octa a uzavřete fólií. Nechte na slunci kvasit 10 dní a přeceďte do lahví. Dejte na chladné a temné místo na 2 týdny.

Med nebo sirup

Vezměte 40 květů černého bezu, 1,5 l vody, cukr a 3 citrony. Svařte omyté květy s vodou a nechte vylouhovat přes noc. Ráno sceďte, přidejte cukr a šťávu ze 3 citronů. Vařte do zhoustnutí a slijte vlažné do lahví, uzavřete a dejte do chladna. Dáte-li více cukru, získáte med, pokud méně, tak sirup.

Bezový ocet

Používá se k obkladům a na masírování bolestivých a namožených svalů. 2 květenství naložte do 1 litru octa a nechte stát 14 dní na slunci. Pak přeceďte a slijte do lahví.

Tipy z Kupi:

V obchodech můžete narazit na celou řadu produktů s příchutí černého bezu, neboli bezinky. V Lidlu je velmi oblíbený sirup z bezového květu Solevita. Někteří jej však přirovnávají jen k navoněné vodě, za nás rozhodně stojí za zkoušku a báječně nejen voní, ale i chutná. Poměrně dražší je sirup KITL Syrob Bezový, na který se vyplatí počkat si, až bude v akci.