Mobilní telefony jsou plné virů, které si přinesete z venku! Jak je vydezinfikovat?

Kromě rukou bychom měli také dezinfikovat předměty, kterých se dotýkáme často Adobe Stock

Časté mytí rukou je rozhodně jedno z hlavních preventivních opatření, jak se chránit před nákazou koronavirem COVID-19. Toto opatření je však téměř zbytečné, pokud se před a následně po umytí rukou dotýkáte mobilního telefonu. Právě na něm se bakterií a virů nachází nejvíce. Společně s mytím rukou byste si měli také dezinfikovat mobil. Víte, jak na to?

Přečtěte si také

Černý čaj a jeho účinky na zdraví. Snižuje cholesterol a zlepšuje soustředění
Černý čaj a jeho účinky na zdraví. Snižuje cholesterol a zlepšuje soustředění

Virus COVID-19 přežije podle některých odborníků mimo hostitele na hladkém povrchu až dva dny. Je proto důležité dezinfikovat nejen ruce, ale také předměty, kterých se často dotýkáme. Mezi ně určitě patří náš mobilní telefon, který máme v ruce neustále, a patří tak mezi vůbec nejšpinavější věci, které vlastníme.

Jak tedy postupovat při dezinfikování telefonu?

Určitě jste už slyšeli fakt, že na mobilním telefonu se nachází více virů a bakterií než na záchodovém prkénku. A právě nyní je dezinfekce důležitější než kdy jindy. Nošení roušky či mytí rukou vás před nákazou tolik neochrání, dotknete-li se očí, nosu nebo úst rukou, kterou jste drželi špinavý telefon.

Pojďme si tedy projít dezinfekci mobilního telefonu krok za krokem.

Umyjte si ruce

Než se do čištění pustíte, je důležité, abyste měli čisté ruce. Viry by se totiž přenesly zase zpátky.

Připravte telefon na čištění

Telefon vypněte a odpojte ho od nabíječky. Následně ho vyndejte z obalu či krytu, který vydezinfikujete zvlášť.

Použijte hadřík z mikrovláken

Ne každý výrobce doporučuje používat na telefon dezinfekční prostředky, mohlo by totiž dojít k jeho poškození. Buďte tedy při čištění opatrní.

Nejlepší pomocník na čištění telefonu je hadřík z mikrovlákna, který funguje na viry a bakterie jako magnet Canva.com

Nejšetrnější možností očištění jakéhokoli telefonu je použití hadříku z mikrovlákna, ten funguje na viry a bakterie jako magnet. Jedná se totiž o speciální materiál, který má více vláken než klasické látky, a proto dokáže zachytit více mikroskopických částic.

Hadříky z mikrovláken koupíte v drogerii nebo v supermarketu. XAVAX utěrku z mikrovlákna, sadu 4 ks, koupíte na internetu za cenu okolo 100 Kč. V drogerii dm najdete hadřík z mikrovlákna Profissimo za cenu 49,90 Kč a v Tescu jsou k dostání Tesco univerzální utěrky z mikrovlákna 3 ks rovněž za 49,90 Kč.

V případě nutnosti použijte přípravky na bázi alkoholu

Pokud neseženete hadřík z mikrovláken, nebo je váš telefon hodně špinavý, můžete použít přípravky na bázi alkoholu.

Tyto přípravky však nestříkejte přímo na telefon, ale na kus čisté látky (ideální jsou látkové kapesníky) či papírové utěrky. S tekutinou to ale příliš nepřehánějte. Navlhčenou částí důkladně ošetřete celý displej a poté pokračujte na boky a záda telefonu. Zvláště důkladně postupujte u čištění všech záhybů, tlačítek a fotoaparátu.

Na Mall.cz seženete WHOOSH! Screen Shine Pocket čistič obrazovek (8 ml za 229 Kč). Na voděodolné telefony můžete využít i klasickou dezinfekci na ruce, která zabíjí viry a bakterie.

Na dezinfikování telefonu použijte přípravek na bázi alkoholu, který nastříkáte nejprve na hadřík či utěrku progressman / Canva.com

Snažte se udržovat telefon v čistotě

Dezinfikovat telefon je skutečně důležité, stejně tak ostatní zařízení a věci, na které často saháte. Zároveň se také snažte jej co nejméně vystavovat znečištění. Nikomu telefon, zvláště v této době, nepůjčujte, nepoužívejte ho v hromadné dopravě a během jídla ho nechte stranou.

Za vyčištění stojí také klávesnice u notebooku či počítače, tablet, dálkové ovládání na televizi, a samozřejmě také kliky u dveří, vypínače a další.