Mnoho Čechů vracejících se z Itálie nedodrželo karanténu! Prozradily je platební karty

Použití bankovních karet poukazuje na to, že velká část Čechů karanténu porušila Freepik.com

Data z bankovních karet ukazují, že 46 % lidí vracejících se z Itálie nedodrželo karanténu a vyšlo minimálně jednou ven. Upozornila na to iniciativa českých technologických firem COVID19CZ. Češi přijíždějící z Itálie od 6. března se měli po návratu nahlásit svému praktickému lékaři a poté zůstat dva týdny doma v karanténě. Někteří však nařízení porušili už v prvním týdnu, přestože jim hrozí pokuty a za úmyslné šíření nemoci dokonce vězení.

Přečtěte si také

Barborky už zítra! Co tato tradice znamená a jak na to, aby vám větvičky barborek do Vánoc rozkvetly?
Barborky už zítra! Co tato tradice znamená a jak na to, aby vám větvičky barborek do Vánoc rozkvetly?

„Můžeme se podívat na počet lidí, kteří platili kartou jeden týden v Itálii a ten následující už v Česku. Z platebních transakcí je vidět, že takoví lidé si v Česku často někam vyšli a něco si koupili,“ říká Petr Bednařík ze společnosti DataSentics.

Těmto lidem přitom bylo důrazně doporučeno vůbec nevycházet z místa bydliště. Potkávat se neměli ani s členy rodiny, kteří s nimi v zahraničí nebyli, a nutné nákupy si měli obstarat donáškovou službou. Nabízí se vysvětlení, že někteří z nich půjčili kartu příbuzným nebo sousedům, aby jim nakoupili, kolik však bylo takových případů, zůstává nejasné. U mnoha osob ale skutečně bylo zjištěno nedodržení karantény.

„Jsou to indikativní data, protože teoreticky je možné, že oni tu kartu půjčili někomu z rodiny a on s ní zaplatil. Nebazíroval bych na těch číslech, možná byla v reálu nižší, ale to, že byla karanténa masivně porušována, je evidentní," potvrzuje vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček.

Lidé v karanténě by si měli i nejnutnější nákupy obstarat online Pixabay

Získaná data by iniciativa COVID19CZ mohla ještě dále využívat, například k mapování pohybu lidí, což je umožněno díky GPS v mobilních telefonech. Minulý týden však vláda rozhodla, že podle finančních operací zatím sledovat pohyb osob nebude. Nový způsob dohledávání by totiž bylo nutné nejprve zabezpečit a právně ošetřit.

Z dat o nákupech také vyplývá, že v nejrizikovějších zemích, tedy v Itálii, Číně a Íránu se už Češi téměř nevyskytují. V rizikových zemích typu 2, tedy v Německu, Rakousku nebo Španělsku se jich však pohybuje stále dost a musíme být připraveni na to, že alespoň část z nich se bude v nejbližší době vracet.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz