Mnoho Čechů vracejících se z Itálie nedodrželo karanténu! Prozradily je platební karty

Použití bankovních karet poukazuje na to, že velká část Čechů karanténu porušila Freepik.com

Data z bankovních karet ukazují, že 46 % lidí vracejících se z Itálie nedodrželo karanténu a vyšlo minimálně jednou ven. Upozornila na to iniciativa českých technologických firem COVID19CZ. Češi přijíždějící z Itálie od 6. března se měli po návratu nahlásit svému praktickému lékaři a poté zůstat dva týdny doma v karanténě. Někteří však nařízení porušili už v prvním týdnu, přestože jim hrozí pokuty a za úmyslné šíření nemoci dokonce vězení.

Přečtěte si také

Přes 3000 pozitivně testovaných za den. Seznam bezpečnostních opatření platných od pátku 18. 9. 2020
Přes 3000 pozitivně testovaných za den. Seznam bezpečnostních opatření platných od pátku 18. 9. 2020

„Můžeme se podívat na počet lidí, kteří platili kartou jeden týden v Itálii a ten následující už v Česku. Z platebních transakcí je vidět, že takoví lidé si v Česku často někam vyšli a něco si koupili,“ říká Petr Bednařík ze společnosti DataSentics.

Těmto lidem přitom bylo důrazně doporučeno vůbec nevycházet z místa bydliště. Potkávat se neměli ani s členy rodiny, kteří s nimi v zahraničí nebyli, a nutné nákupy si měli obstarat donáškovou službou. Nabízí se vysvětlení, že někteří z nich půjčili kartu příbuzným nebo sousedům, aby jim nakoupili, kolik však bylo takových případů, zůstává nejasné. U mnoha osob ale skutečně bylo zjištěno nedodržení karantény.

„Jsou to indikativní data, protože teoreticky je možné, že oni tu kartu půjčili někomu z rodiny a on s ní zaplatil. Nebazíroval bych na těch číslech, možná byla v reálu nižší, ale to, že byla karanténa masivně porušována, je evidentní," potvrzuje vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček.

Lidé v karanténě by si měli i nejnutnější nákupy obstarat online Pixabay

Získaná data by iniciativa COVID19CZ mohla ještě dále využívat, například k mapování pohybu lidí, což je umožněno díky GPS v mobilních telefonech. Minulý týden však vláda rozhodla, že podle finančních operací zatím sledovat pohyb osob nebude. Nový způsob dohledávání by totiž bylo nutné nejprve zabezpečit a právně ošetřit.

Z dat o nákupech také vyplývá, že v nejrizikovějších zemích, tedy v Itálii, Číně a Íránu se už Češi téměř nevyskytují. V rizikových zemích typu 2, tedy v Německu, Rakousku nebo Španělsku se jich však pohybuje stále dost a musíme být připraveni na to, že alespoň část z nich se bude v nejbližší době vracet.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!