Jak správně vysvětlit dětem, co je to koronavir

Jak vysvětlit dětem, co se právě děje okolo nás? Pexels

I když sami můžeme být kvůli stávající situaci nervózní, je potřeba nepropadat panice a zůstat v klidu, protože děti naše emoce velmi dobře vycítí. Je vhodné děti ubezpečit, že se jim nic nestane a budou v pořádku. S ohledem na jejich věk je můžeme informovat o tom, co to koronavirus je a jak se mu bránit. Odborníci rovněž radí vzpomenout si na vlastní dětství a to, čeho jsme se v jejich věku báli, co nás zajímalo a jak jsme reagovali. Potom bude komunikace s dětmi určitě jednodušší.

Přečtěte si také

Mikuláš letos vyrazí hlavně do domácností. V nadílce děti najdou ústenky i dezinfekční gely
Mikuláš letos vyrazí hlavně do domácností. V nadílce děti najdou ústenky i dezinfekční gely

Jde o aktuální problém, a proto je třeba o něm s dětmi mluvit, důležité je ale jinak komunikovat s mladšími a staršími dětmi, i pokud jde o sourozence. Ideálně situaci vysvětlete každému zvlášť.

Pokud je dítěti méně než deset let, povězte mu, že koronavirus je nový typ viru a pokud se jím nakazí, nebude se to moc lišit od chřipky či nachlazení,“ říká specialistka v oboru pediatrie Nia Heard-Garris. „Když je dítě starší, je potřeba mu říci, že o novém koronaviru toho zatím moc nevíme, proto mohou vznikat různé fámy. Je ale důležité zdůraznit, že se vědci snaží přijít s novými informacemi a není se čeho bát,“ dodává. Důležité je také dětem vysvětlit, proč mají nosit roušky a respirátory. 

Tip: Malé děti, ale i ty v pubertálním věku, mohou odmítat nosit roušky. Zkuste jim doma vyrobit nějakou stylovou ochranu obličeje třeba ze starého značkového trička nebo jen vystřihněte znak či symbol, který se jim líbí, a pár stehy ozdobte roušku, na kterou budou pyšní. 

Jak ozdobit roušku Linda Michalčíková

Plánujte společné chvíle alespoň na týden dopředu. Děti potřebují mít čas alespoň částečně zorganizovaný. Díky tomu získají větší pocit jistoty a řád, který jejich životu běžně dává škola. Záleží, jak jsou vaše ratolesti zvyklé trávit volný čas v běžném režimu. Bylo by ale dobré, abyste právě teď dali větší prostor společným aktivitám. Pokud máte možnost se s dětmi každý všední den učit, určitě ji využijte. K tomu můžete přidat fyzickou aktivitu, nejlépe doma na zahradě, případně v lese, kde se nebudete potkávat s dalšími lidmi. Je ale i spousta činností, kterým se můžete věnovat doma. Ať už jde o čtení, deskové hry, sledování filmů, seriálů či vzdělávacích pořadů nebo pomoc s chodem domácnosti.

S dětmi se o situaci bavte otevřeně, ale s ohledem na jejich věk Pexels

Zaměřte se na to, jestli vaše děti mají spíše zbytečné obavy, nebo naopak zlehčují situaci. Jsou to základní obranné mechanismy, které možná viděly i u dospělých. Zjistěte, z jakých zdrojů o koronaviru získaly informace a pomalu je také zkuste učit kritickému myšlení, které se jim ještě v životě bude mnohokrát hodit. Třeba až budou podobné problémy jednou vysvětlovat svým dětem.

V neposlední řadě děti upozorněte, aby opravdu pečlivě dodržovaly hygienu a samozřejmě jim jděte v tomto ohledu příkladem. Lékaři i další odborníci se shodují, že zejména mladší děti je potřeba kontrolovat, aby si ruce myly pokaždé, když přijdou zvenku, před jídlem nebo po použití toalety.

Další doporučení pro komunikaci s dětmi o novém koronaviru najdete například na webu Ministerstva vnitra ČR.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz