Nakaženi COVID-19 jsou i psi. V Hongkongu jeden zemřel a dva jsou v karanténě

COVID-19 se zřejmě nevyhýbá ani psům Pixabay.com

Zpočátku Světová zdravotnická organizace (WHO) na svých webových stránkách vyvracela mýtus, že by domácí mazlíčci mohli být nakaženi nemocí COVID-19. Do té doby totiž neexistovaly žádné důkazy. Teď už je tomu ale trochu jinak. O přenosu viru ze zvířete na člověka se WHO na Myth busters už nezmiňuje. Tato sekce je zkrátka smazána.

Přečtěte si také

Leden, čas na hubnutí? Vyzbrojte se chytrými pomocníky
Leden, čas na hubnutí? Vyzbrojte se chytrými pomocníky

Jak to tedy je?

Skutečnosti si všiml magazín Quartz, který také WHO s touto otázkou zkontaktoval. WHO magazínu poskytla tuto odpověď: „V současné době nemáme žádné důkazy o tom, že by zvířata, jako jsou psi nebo kočky, mohla nakazit člověka COVID-19.“

Nejsou důkazy, což ovšem neznamená, že by zvířata nemohla být přenašeči tohoto onemocnění. Na toto téma však neexistují zatím žádné studie, třebaže jednou z teorií nakažení člověka COVID-19 je přenos z netopýra.

Proč WHO své vyjádření změnila?

Nákaza se totiž u některých psů projevila. V Hongkongu testovali na COVID-19 psa šedesátileté ženy, která měla pozitivní test na koronavirus a v současné době je již uzdravená. U jejího psa se COVID-19 potvrdil také. Tento konkrétní pes však nevykazoval žádné klinické příznaky onemocnění, zdál se být naprosto v pořádku.

„Pes nezemřel na COVID-19,“ říkají odborníci

Sedmnáctiletý pes rasy pomeranian byl následně koncem února převzat do státní karantény a před pár dny propuštěn jako vyléčený z koronaviru. Po třech dnech doma ale zemřel. Dle lékařů však za úmrtím psa nestojí COVID-19, ale jeho pokročilý věk a zřejmě také stres z karantény a odloučení od paničky.

Pokud jste nakaženi koronavirem, nemazlete se se zvířaty a nelíbejte je. Noste i roušku Racool_studio / Freepik.com

Nový případ nakažení COVID-19 u psa

V Hongkongu se však objevily další případy psů nakažených tímto virem. Jedná se o dvouletého německého ovčáka a čtyřletého křížence, jejichž páníček byl pozitivně testován na koronavirus. Ve středu 18. března tak šli do karantény oba psi. Zatímco německý ovčák byl na COVID-19 pozitivní, kříženec byl negativní. Oba dva psy však budou odborníci sledovat.

Genetické složení viru, nyní už zemřelého psa, bylo velmi podobné tomu, který měla i jeho majitelka. Dá se tedy předpokládat, že se virus může přenést z člověka na psa.

Psi v sobě mají jen velice nízkou koncentraci viru a člověka neohrozí

Podle článku zveřejněného na ČT24 mají psi v těle jen velice nízkou koncentraci viru, u kterého výzkumníci předpokládají, že se nemnoží. U tak nízkého množství koronaviru údajně přenos ze zvířete na člověka nehrozí.

Hongkongské ministerstvo zemědělství, rybolovu a ochrany přírody také paniku a emoce lidí krotí. Zatím totiž neexistují žádné důkazy o tom, že by pes, potažmo jiné domácí zvíře, mohlo toto onemocnění šířit na lidi anebo další zvířata. Situace se však velmi rychle vyvíjí, k novým poznatkům tedy mohou odborníci přijít z hodiny na hodinu.

Co dělat se zvířetem, pokud máte koronavirus?

Světová organizace pro zdraví zvířat majitelům nakaženým koronavirem anebo s podezřením na toto onemocnění radí, aby dali zvíře do opatrování někomu jinému anebo se vyhnuli blízkému kontaktu s ním. 

Pokud se však nelze zařídit podle jejich doporučení, měli by řádně dodržovat hygienu, zvířata nelíbat a nosit i doma respirátor anebo roušku.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz