Nakaženi COVID-19 jsou i psi. V Hongkongu jeden zemřel a dva jsou v karanténě

COVID-19 se zřejmě nevyhýbá ani psům Pixabay.com

Zpočátku Světová zdravotnická organizace (WHO) na svých webových stránkách vyvracela mýtus, že by domácí mazlíčci mohli být nakaženi nemocí COVID-19. Do té doby totiž neexistovaly žádné důkazy. Teď už je tomu ale trochu jinak. O přenosu viru ze zvířete na člověka se WHO na Myth busters už nezmiňuje. Tato sekce je zkrátka smazána.

Přečtěte si také

Inspirujte se našimi tipy na vánoční dárky pro babičky a dědečky
Inspirujte se našimi tipy na vánoční dárky pro babičky a dědečky

Jak to tedy je?

Skutečnosti si všiml magazín Quartz, který také WHO s touto otázkou zkontaktoval. WHO magazínu poskytla tuto odpověď: „V současné době nemáme žádné důkazy o tom, že by zvířata, jako jsou psi nebo kočky, mohla nakazit člověka COVID-19.“

Nejsou důkazy, což ovšem neznamená, že by zvířata nemohla být přenašeči tohoto onemocnění. Na toto téma však neexistují zatím žádné studie, třebaže jednou z teorií nakažení člověka COVID-19 je přenos z netopýra.

Proč WHO své vyjádření změnila?

Nákaza se totiž u některých psů projevila. V Hongkongu testovali na COVID-19 psa šedesátileté ženy, která měla pozitivní test na koronavirus a v současné době je již uzdravená. U jejího psa se COVID-19 potvrdil také. Tento konkrétní pes však nevykazoval žádné klinické příznaky onemocnění, zdál se být naprosto v pořádku.

„Pes nezemřel na COVID-19,“ říkají odborníci

Sedmnáctiletý pes rasy pomeranian byl následně koncem února převzat do státní karantény a před pár dny propuštěn jako vyléčený z koronaviru. Po třech dnech doma ale zemřel. Dle lékařů však za úmrtím psa nestojí COVID-19, ale jeho pokročilý věk a zřejmě také stres z karantény a odloučení od paničky.

Pokud jste nakaženi koronavirem, nemazlete se se zvířaty a nelíbejte je. Noste i roušku Racool_studio / Freepik.com

Nový případ nakažení COVID-19 u psa

V Hongkongu se však objevily další případy psů nakažených tímto virem. Jedná se o dvouletého německého ovčáka a čtyřletého křížence, jejichž páníček byl pozitivně testován na koronavirus. Ve středu 18. března tak šli do karantény oba psi. Zatímco německý ovčák byl na COVID-19 pozitivní, kříženec byl negativní. Oba dva psy však budou odborníci sledovat.

Genetické složení viru, nyní už zemřelého psa, bylo velmi podobné tomu, který měla i jeho majitelka. Dá se tedy předpokládat, že se virus může přenést z člověka na psa.

Psi v sobě mají jen velice nízkou koncentraci viru a člověka neohrozí

Podle článku zveřejněného na ČT24 mají psi v těle jen velice nízkou koncentraci viru, u kterého výzkumníci předpokládají, že se nemnoží. U tak nízkého množství koronaviru údajně přenos ze zvířete na člověka nehrozí.

Hongkongské ministerstvo zemědělství, rybolovu a ochrany přírody také paniku a emoce lidí krotí. Zatím totiž neexistují žádné důkazy o tom, že by pes, potažmo jiné domácí zvíře, mohlo toto onemocnění šířit na lidi anebo další zvířata. Situace se však velmi rychle vyvíjí, k novým poznatkům tedy mohou odborníci přijít z hodiny na hodinu.

Co dělat se zvířetem, pokud máte koronavirus?

Světová organizace pro zdraví zvířat majitelům nakaženým koronavirem anebo s podezřením na toto onemocnění radí, aby dali zvíře do opatrování někomu jinému anebo se vyhnuli blízkému kontaktu s ním. 

Pokud se však nelze zařídit podle jejich doporučení, měli by řádně dodržovat hygienu, zvířata nelíbat a nosit i doma respirátor anebo roušku.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz