Vyhrazená nákupní doba pro seniory: Ano, nebo ne?

Od 8 do 10 hodin ráno mohou v ČR nakupovat jen senioři Pixabay

Česká vláda se snaží koronavirovou krizi řešit různě a jedním z opatření je i vyhrazená nákupní doba pro seniory nad 65 let. Po několika úpravách byl čas nakonec stanoven na 8–10 hodin ranních. Samozřejmě to neznamená, že by senioři nemohli nakupovat i v jiném čase, jen tam s nimi v těchto hodinách nebudou mladší ročníky. Jde o rozumný, nebo zbytečný krok? A jak se na situaci dívají jednotlivé skupiny lidí?

Přečtěte si také

Vejce jsou výborná a zdravá pochoutka. Míchaná chutnají nejlépe s trochou mléka nebo smetany
Vejce jsou výborná a zdravá pochoutka. Míchaná chutnají nejlépe s trochou mléka nebo smetany

Původní čas od 10 do 12 hodin se neukázal jako ideální. Vzhledem k tomu, že velká část supermarketů otevírá v 7.00 a drogerie nebo lékárny jsou většinou otevřeny od 8.00, muselo by se čekat, až se mladší lidé dostanou z obchodu. Vláda tedy upravila čas vyhrazený pro seniory na dobu od 7 do 9 hodin, ale ani tato nezůstala dlouho v platnosti. Aktuálně tak mohou nakupovat důchodci od 8 do 10 hodin, toto omezení však platí pouze v prodejnách s plochou nad 500 metrů čtverečních.

Výtky k otevírací době pro seniory od 7 do 9 hodin ranních měli především pracující lidé, kteří si nemohli nakoupit po cestě do práce. Ti také nejvíce uvítali posunutí otevírací doby až na 8. hodinu. „Speciální otevírací doba pro seniory mi samozřejmě nevadí, ale ocenil bych, kdyby byla v jiném čase. Pokud máte pracovní dobu od 8 hodin jako většina lidí, cestou do práce si nenakoupíte. Myslím, že během dopoledne by to bylo pro obě strany lepší,“ říká devětadvacetiletý muž z Prahy.

Mladší ročníky si nakoupí až po 10. hodině Pexels

Jinak se na situaci dívají senioři a zaměstnanci supermarketů, drogerií či lékáren

„Je to rozumné, nikam jinam nechodím, a tak bych se mohla nakazit vlastně jedině v supermarketu nebo v MHD. Jsem ráda, že aspoň při nakupování se můžu cítit bezpečněji. Rozvoz nákupů přes internet nevyužívám, nemám ani platební kartu,“ obhajuje krok vlády pětaašedesátiletá žena z Libereckého kraje.

Manažeři prodejen pak potvrzují, že nemají čas během dne řešit ještě vyšší hygienická opatření, než už teď dělají. Na kontrolu věku vlastně ani nemají právo, pokud nejde o prodej alkoholických nápojů mladistvým. Neví tedy, zda v případě nejistoty kontrolovat doklady zákazníků. Je-li vyhrazená nákupní doba pro seniory nutná, ranní hodiny bezprostředně pro otevření považují za nejlepší.