Koronavirus: Jaké léky byste měli mít doma v lékárničce

Jaké léky mít doma pro případ koronaviru Pixabay

Výrazný nárůst poptávky zaznamenaly lékárny i distributoři u některých léků, jako je třeba Paralen. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se během jednoho týdne prodalo přes 300 tisíc balení. Toto číslo odpovídá běžné měsíční poptávce. SÚKL společně s ministerstvem zdravotnictví proto prosí všechny občany, aby nevykupovali tento lék, pokud to není nutné. Jaké další léky je dobré mít doma pro případ koronaviru?

Přečtěte si také

Ušetřete za probiotika: Vyzkoušejte si doma připravit zkvašenou zeleninu, která posílí imunitu
Ušetřete za probiotika: Vyzkoušejte si doma připravit zkvašenou zeleninu, která posílí imunitu

Antipyretika: Léky na snížení vysoké teploty

Nejdůležitější je uvědomit si, že srážet teplotu bychom měli až při horečce nad 38,5 °C. Lékaři upozorňují, že při nižších teplotách to není vhodné. Zvýšená teplota totiž pomáhá imunitnímu systému bojovat s infekcí.

Ve vaší lékárničce by tak neměl chybět Paracetamol 500 mg v tabletách (Paralen, Panadol, Coldrex), který se dávkuje 1–2 tbl po 4–6 hodinách. Pozor si dejte na maximální denní dávku 4 g/den a rozhodně jej nesmíte kombinovat s dalšími léky obsahujícími paracetamol. Ulevit by se vám mělo do 30 minut. 

Mukolytika: Léky proti vlhkému kašli

Léky proti kašli lze většinou zakoupit ve formě kapek nebo tablet a běžně je má doma asi každý z nás. Při vlhkém kašli rozhodně neužívejte tyto léky na noc, protože vás budou nutit vykašlávat. Důležité je vědět, že se nesmí kombinovat s antitusiky (hrozí hromadění rozpuštěných hlenů v dýchacích cestách). U COVID-19 zřejmě nebudou tolik využívané, neboť kašel bývá spíše suchý. 

  • Ambroxol 30 mg tbl (Ambrobene, Ambrosal) dávkuje se 1 tbl 2x denně
  • Bromhexin 8 mg, dávkování: 1–2 tbl po 8 hod, roztok 12 mg/ml 15–30 kapek 3x denně
  • Erdostein: Erdomed – tablety jsou pouze na lékařský předpis, ale granule pro perorální suspenzi (čili ty do vody) jsou na volný prodej

Antitusika: Léky proti suchému, dráždivému kašli

Je důležité zmínit, že se nesmí kombinovat s mukolytiky. 

  • Sinecod sirup 0,15%, dávkování je 15 ml 4x denně
  • Tussin 4,62 mg/ml 30 kapek 3x denně
  • Stoptusin (kombinace s guaifenesinem) 0,8 mg/ml + 20 mg/ml 5 ml 3x den
  • Levodropropizin: Levopront kapky 20 kapek 3x denně

Pozor! Před použitím každého léku si pečlivě přečtěte dávkování a v žádném případě jej nepřekračujte, případně se telefonicky poraďte se svým lékařem!

Klinické příznaky koronaviru WHO

Lékárny pod náporem: Lidé kvůli koronaviru vykoupili Paralen

V České republice kvůli pandemii koronaviru v posledních dnech prudce vzrostl zájem po paracetamolu, účinné látce proti bolesti a horečkám. Tuto látku obsahuje třeba lék Paralen. Státní ústav pro kontrolu léčiv i lékárníci proto apelují na občany, aby léky nevykupovali a byli ohleduplní k lidem, kteří léčiva skutečně potřebují.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz