Českou poštu ovlivnil koronavirus: Upravená otevírací doba a vyplácení důchodů za asistence policie

Česká pošta omezuje pracovní dobu na svých pobočkách Ludek, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Aktuálně žijeme ve složité době, za kterou může organismus menší, než je průměr vlasu. Nový koronavir COVID-19 způsobil ve světě pandemii, kvůli níž musejí vlády jednotlivých států omezovat život svých občanů. Týká se to pochopitelně i nás v České republice, kde byla vyhlášena celostátní karanténa a některé oblasti byly dokonce uzavřeny. Jak nyní funguje doručování pošty a důchodů?

Přečtěte si také

Vyzvednutí balíku kdykoli chcete: výdejní boxy zavede PPL i Česká pošta
Vyzvednutí balíku kdykoli chcete: výdejní boxy zavede PPL i Česká pošta

Jak je to s doručováním pošty v uzavřených lokalitách?

Uzavřené lokality v Olomouckém kraji, tedy Litovel, Uničov a další obce, hlídá policie, aby byl dodržován přísný zákaz oblast opustit nebo do ní vstoupit. V tomto režimu se ze dne na den ocitlo na 25 000 lidí, kteří musejí zůstat ve svých domovech. Nedostanou se dokonce ani do práce a problematické je také jejich zásobování potravinami nebo doručování pošty.

Česká pošta se v případě těchto uzavřených lokalit rozhodla jednat s jednotlivými hygienickými stanicemi o možnostech doručování zásilek. Zatím to vypadá tak, že zásilky budou uložené na příslušné poště bez pokusu o doručení a bude jim zároveň prodloužena ukládací doba.

Česká pošta z důvodu šíření nákazy koronaviru omezuje své služby Pixabay

Doručování důchodů v uzavřených lokalitách 

Co se týká doručování důchodů v uzavřených lokalitách v Olomouckém kraji, Česká pošta pracuje na tom, aby své peníze všichni potřební dostali. Postup je vymyšlen tak, aby nedošlo k přímému kontaktu mezi poštovními doručovateli a příjemci peněz, ty budou tedy předávané v obálce pokládané na zem za asistence policie. 

Zapsané zásilky

Doporučená psaní a psaní do vlastních rukou, tedy zapsané zásilky, pošta uloží bez pokusu o doručení na příslušnou poštu po dobu 30 dní. Takto se bude postupovat také u doporučených balíků, u nichž bude úložní doba podle druhu zásilky prodloužena na 15, respektive 30 dní. V ostatních případech Česká pošta balík doručí bez přímého kontaktu s adresátem, který bude vyzván, aby položil svůj doklad totožnosti na zem a odstoupil. Doručovatel ho převezme, ověří totožnost a zapíše. Stejným způsobem bude balík předán. Potom pošťák použije dezinfekční sprej na ruce.

Současně může adresát zažádat o jednorázovou bezplatnou dosílku balíku do oblasti, která není uzavřená. Je třeba uvést novou adresu i nového adresáta, kterému bude zásilka předána. Z této služby jsou vyjmuty balíky do vlastních rukou.

Takové zástupy lidí na pobočkách České pošty bychom nyní neměli vídat Česká pošta, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Jaká omezení nás čeká na poštách

Složitou situaci na svých pobočkách Česká pošta řeší také omezením jejich pracovní doby, která bude zkrácena do 16. hodiny. Současně je na všech pobočkách zrušený od 21. března 2020 víkendový provoz. Zákazníci jsou žádáni, aby na poštu chodili jen v nejnutnějších případech a svůj obličej chránili rouškou. Doba od 10:00 do 12:00 hodin je určená na poštovních přepážkách pro zákazníky od 65 let, aby si mohli vyřídit své záležitosti. 

Na všech pobočkách je možné platit bezhotovostně s vyloučením nutnosti manipulace s bankovkami, čímž se snižuje případný přenos koronaviru. 

Poštovní poukázky Česká pošta doručí do schránky, nejsou-li určené do vlastních rukou. Ty budou uložené na poště bez pokusu o doručení. Roznos propagačních letáků je až do odvolání pozastaven, stejně tak se pozastavuje doručování listovních zásilek ze třetích zemí.

Nově Česká pošta zavedla od 19. března 2020 přepravu zdarma doma šitých roušek bez nutnosti platit poštovné. Neznamená to však, že pošta bude roušky veřejnosti zdarma rozdávat. Pouze vyšla vstříc všem, kteří roušky doma pro druhé šijí. 

Od 19. března 2020 je na všech poštách pozastaven prodej losů a poskytování sázkových her pro společnosti SAZKA a.s. a TIPSPORT.net a.s. K dispozici budou v trafikách nebo na benzínových stanicích. Služba dobíjení O2, Vodafone, T-Mobile a Bleskmobil zůstává zachována stejně jako prodej SIM karet všech mobilních operátorů. 

Omezení v souvislosti s nákazou koronavirem se netýká doručování důchodů, které příjemci dostanou do svých rukou tak, jak byli doposud zvyklí.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz