Filtr z vysavače vylepší vaši roušku. Poradíme jak na to

Ručně šitá rouška s pevným filtrem z vysavače Petr Uher

Od dnešní půlnoci platí zákaz vycházení bez roušky či jiné pokrývky nosu a úst v celé České republice. Lidé si roušky šijí sami doma a už dávno si z ochrany obličeje nedělají legraci, ale sdílejí mezi sebou návody, jak šité roušky vylepšit, aby se z nich stala co nejvíce účinná ochrana proti koronaviru.

Přečtěte si také

Proč se nedaří vaší vánoční hvězdě nebo kaktusu? Na vině je špatná zálivka a teplota
Proč se nedaří vaší vánoční hvězdě nebo kaktusu? Na vině je špatná zálivka a teplota

Návodů na klasickou bavlněnou roušku je na internetu mnoho

I my jsme psali pár článků, jak na to:

Lékárny hlásí vyprodáno! Jak vyrobit roušku doma?

Fotonávod, jak si doma ušít funkční roušku proti koronaviru

Jak doma vyrobit roušku proti koronaviru? Zde najdete ty nejlepší návody a tipy pro nošení i údržbu

Rouška se všitým filtrem z vysavače Petr Uher

V době, kdy naše vláda selhala a obyvatelé České republiky nemají kde koupit účinné respirátory nebo roušky, si je lidé šijí doma sami. Všeobecně se ví, že tyto roušky sice nejsou zcela účinné proti virům, ale lepší je alespoň nějaká ochrana než žádná. Proto jsme rádi, že ve zkušebně společnosti FAST ČR prozradili, jak se dá klasická bavlněná rouška nahradit rouškou vyrobenou z filtru vysavače. Je pravda, že ne každý filtr je vybaven i antibakteriální úpravou, ale – například sáčky Sencor Polymer Microfibre Bags jsou vyrobeny ze speciální tkaniny, která je biologicky neutrální a imunní proti mikrobiálnímu napadení. 

Jak všít do bavlněné roušky filtr 

Moderní látkové sáčky do vysavače mají až 2x účinnější filtraci než ty klasické papírové a jejich účinnost je na úrovni HEPA filtru. Díky kompaktní struktuře vláken mají vysokou pevnost a odolnost proti protržení, díky těmto vlastnostem se skvěle hodí jako filtry do ručně vyrobených roušek.

Co dát do kapsičky roušky

Jistě jste zaznamenali jejich existenci, nebo doma už dokonce máte roušku, která má kapsičku. Lidé si do ní dávají papírové kapesníčky nebo látku, kterou pak perou a dezinfikují. Pokud máte doma navíc sáček do vysavače, rozhodně uděláte nejvíc pro svou ochranu, když si obdélníček vystřihnete právě z něj. Výhodou je, že z jednoho pytlíku do vysavače vyrobíte hned několik filtrů do ústenky. 

Ručně vyrobená rouška s pevným filtrem

Pokud jste zručnější a roušky si šijete doma sami, doporučujeme je podšít filtrem s antibakteriální úpravou. Jednoduše tak budete mít jistotu, že vás rouška ochrání po celém svém obvodu a nepropustí viry žádnou skulinkou v látce. 

Sáčky Sencor Polymer Microfibre Bags jsou vyrobeny ze speciální tkaniny, která je biologicky neutrální a imunní proti mikrobiálnímu napadení Sencor

Dezinfekční čistič ve spreji v akci

Jak roušku udržovat?

Ideální by bylo, kdybychom roušku používali jen jednou, což ale v současnosti, kdy na trhu nejsou k dostání ty jednorázové, bohužel nejde. Bavlněné roušky můžeme s klidem prát a vyvařovat, dokonce odborníci radí, jak je vydezinfikovat v troubě.

  • Dezinfekce teplem: Horkou párou z napařovací žehličky, v troubě na 70 °C nebo v mikrovlnce (v případě respirátorů si dejte pozor na kovové části; dle výkonu nastavte mikrovlnku na 3–5 minut; je třeba napřed navlhčit roušku vodou například rozprašovačem; je nutné ji mít pod dohledem, aby nedošlo ke vzplanutí).
  • Dezinfekce UV zářením: Kdo má doma tzv. horské sluníčko nebo UV lampu, může osvítit roušku z každé strany tři minuty.
  • Chemická dezinfekce: Lehce postříkat roušku dezinfekčním prostředkem na plochy, ruce apod.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz