Jak pomoci koronavirem ohroženým seniorům?

Pomozme seniorům a dalším ohroženým skupinám Pixabay.com

Lidé nad 65 let jsou koronavirem ohroženi nejvíce. V ideálním případě by tedy nyní neměli vycházet ze svých domovů. Nakoupit nebo vyvenčit pejska jim mohou jejich děti a vnoučata. Co když ale nikoho nemají nebo jejich potomci bydlí příliš daleko? Tento problém se nyní snaží řešit různé dobrovolnické skupiny a organizace.

Přečtěte si také

Virtuální adventní kalendáře obchodů jsou novým hitem! Otevírejte okénka a vyhrávejte skvělé ceny
Virtuální adventní kalendáře obchodů jsou novým hitem! Otevírejte okénka a vyhrávejte skvělé ceny

Vznikají nové iniciativy, sdružení a organizace, například:

Sousedská pomoc – projekt zaměřený na koordinaci dobrovolníků, kteří zajišťují doručování potravin a léků lidem nejvíc ohroženým koronavirovou infekcí, především seniorům.

Pomáháme Praze – iniciativa pražského magistrátu sdružující dobrovolníky pro pomoc seniorům v Praze.

Pomoc sousedům – ve spolupráci s hercem Jiřím Mádlem vznikla kampaň „Zachraň bábu, zachraň dědka“. Jejím cílem je nabídnout seniorům pomoc – především zajištění nákupů či vyzvednutí léků.

Seniorem s radostí – projekt zasazující se o udržitelnou a komplexní péči o seniory rozšířil své aktivity o další činnosti, potřebné v době karantény.

Lidé nabízející pomoc se sdružují také pomocí facebookových skupin, například Dobrovolníci pro lidi ohrožené koronavirem, brněnské Dobro v době korony apod.

Situaci se ale dobře přizpůsobily i stávající organizace jako Život 90, Hestia – Centrum pro dobrovolnictví a spousta dalších.

Psychologická pomoc pro obyvatele po dobu epidemie je k dispozici například na stránkách Dělámcomůžu.cz.

Skupiny dobrovolníků vozí nákupy seniorům po celé republice Pixabay.com

Pokud i vy chcete pomáhat, najděte si nejlépe web nebo facebookovou skupinu iniciativy ve vašem okolí. Tak bude vaše dobrovolná činnost nejefektivnější. Velká poptávka je po nákupech potravin a léků, venčení domácích mazlíčků nebo práci na zahradě. Kromě toho je potřeba aktivně vyhledávat potřebné, komunikovat s nimi a zajišťovat koordinaci všech aktivit.

Menší skupiny fungují svépomocí. Větší organizace mají propracovaný systém. Stačí se zaregistrovat online a můžete pracovat na vybrané pozici. Například nákup potravin funguje ve zkratce takto: Někdo se seniory nákupní seznamy vytvoří, další člen týmu je vkládá do systému, kurýr je vozí a na všechno dohlíží dispečer.

Roušky a respirátory potřebným Pixabay.com

Nejen starším lidem v domácnostech, ale hlavně v domech pro seniory nebo v nemocnicích také můžete pomoct sehnat roušky. Babičky a dědečkové nejsou tak zběhlí v nákupech na internetu a na sociálních sítích. Když tedy neseženou ochranné pomůcky v lékárně nebo v supermarketu, často si neví rady, kde je koupit.

Nedostatek roušek a respirátorů tedy začala řešit spousta módních firem, návrhářů i švadlen. Pokud umíte šít na stroji, můžete se k nim přidat. Kromě výroby je ale potřeba zajistit také dostatek vhodného materiálu a dovoz hotových roušek do zdravotnických a sociálních zařízení. Smysluplná práce se v této situaci určitě najde pro každého dobrovolníka.

Speciální otvírací doba pro seniory

Bylo také vydáno vládní nařízení, že mezi 10. a 12. hodinou do obchodů smějí vyrazit pouze senioři starší 65 let. Toto opatření se týká prodejen potravin, lékáren i drogerií. Starší občané samozřejmě mohou nakupovat kdykoli během otvírací doby prodejen, není jim to ale doporučeno.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz