Jarní péče o trávník. Jak docílit dokonalého zeleného koberce

Aby váš trávník prospíval, potřebuje správnou péči Pixabay

Jarní péče o trávník je rutinou, která zajistí krásnou a zelenou vizitku okolí vašeho domu či chalupy. Aby prospíval, zářil vitalitou a byl vaší chloubou, je potřeba mu nyní věnovat zvýšenou pozornost. Jaké kroky mají následovat?

Přečtěte si také

Konec obav o děti: GPS hodinky jsou stylový doplněk, ale i nedocenitelný pomocník
Konec obav o děti: GPS hodinky jsou stylový doplněk, ale i nedocenitelný pomocník

Očista začíná

Prvním krokem po náročné zimě je očista. Odstraňte z trávníků zbytky listí, větviček a všeho, co by vám překáželo v další údržbě. Čistá plocha trávníku bude připravena na další nezbytné kroky. 

Tip: Vysavač na listí vám usnadní údržbu zahrady na jaře i na podzim. Během krátké chvíle vyčistíte trávník i terasu od zbylého listí. Trávník se tak bude moci konečně nadechnout.

Začněte vápníkem

Za nízkých teplot a při zvýšené vlhkosti, které jdou ke konci zimy ruku v ruce, roste v travnatém porostu mech, vesele se množí a dusí trávu. Proto je krokem číslo jedna po úklidu vápnění. Těmito přípravky dojde k likvidaci nežádoucích mechů a k úpravě pH půdy, aby k jejich růstu během následujících měsíců již nedošlo. 

O trávník je potřeba řádně pečovat Freepik

Provzdušnění pro nádhernou zeleň

Jak osvěžit trávník? Třeba rozčísnutím, které jej provzdušní. Pomůže vám vertikutátor, který trávník zbaví staré a již uschlé trávy. Pokud jej nemáte, nevadí – pomohou také kovové hrábě s trny. Proč právě vertikutace je tak důležitá? Kromě dalšího bodu očisty dojde k provzdušnění a zároveň se uvolní místo pro nové rostlinky.

Tip: Pokud nechcete ničit plsť manuálně, může pomoci aplikace přípravku s bakteriemi, které ji zničí snadno a rychle. Tyto výrobky se zpravidla používají po celé ploše trávníku, důležité je však zachování vlhkosti po dobu následujících několika týdnů. 

Obnova trávníku

Další krok je důležitý tehdy, pokud se na vaší zahradě objeví lysiny. Holá místa je třeba znovu osít, aby byl trávník zase krásný. K obnově zeleně může posloužit přípravek, který kromě osiva obsahuje také hnojivo pro regeneraci a růst trávy po zimním spánku. Pokud se chystáte zasít trávník na nehezkých místech vaší zahrady, opět myslete na pravidelné kropení, půda by měla být neustále vlhká.

Trávník je potřeba pravidelně udržovat Pixabay

Hnojivo na trávníky v akci

Čas na hnojení

Aby byl trávník hustý, šťavnatý a jednoduše nádherný, je potřeba myslet na hnojení. Začít s ním je ideální tehdy, když jarní teploty dosáhnou alespoň 12 stupňů Celsia. Na jaře doporučujeme přípravky s vysokým obsahem dusíku. Ten totiž zajistí rychlý růst, a vy se tak brzy budete moci pustit do dalšího kroku, který se stane vaší pravidelnou rutinou – do sečení. A jak často nakonec hnojit? Maximálně třikrát ročně.

Rutina péče

Po splnění jarního maratonu péče o trávník práce nekončí. Naopak – pokračuje rutina, pravidelná údržba, díky níž bude vaše travnatá plocha krásná po celý rok a za jakýchkoli podmínek. Díky péči a lásce se tak budete moci radovat z nádherné zahrady, která bude zářit zdravým trávníkem. Zahrady, kde bude radost být.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz