Pohonné hmoty díky koronaviru výrazně zlevnily

Cena ropy díky koronaviru padá dolů, pohonné hmoty tedy koupíte levněji IADE-Michoko / Pixabay.com

Koronavirus nám všem udělil pořádného „zaracha“, kdy můžeme jen do práce, na nákup a se psem na procházku. Tato omezení vnímáme velice negativně, nutno však dodat, že s notnou dávkou pokory. Všichni věříme, že třeba za dva či tři měsíce bude lépe. Co je ale už teď v tomto nešťastném období radostné, je klesající cena pohonných hmot.

Přečtěte si také

Které bankovní poplatky letos vyhrály v anketě absurdních ceníkových položek?
Které bankovní poplatky letos vyhrály v anketě absurdních ceníkových položek?

Cena ropy neustále klesá

Cena pohonných hmot klesla o víkendu nejvýrazněji za posledních 10 let. U benzínu se snížila o 35 haléřů, jeho průměrná cena tedy nyní činí 29,31 Kč za litr, zatímco nafta zlevnila o 27 haléřů a její průměrná cena se nyní pohybuje na 29,10 Kč za litr.

Toto však nejsou konečná čísla a předpokládá se, že ceny pohonných hmot klesnou ještě víc. S tankováním plné nádrže se tedy vyplatí ještě chvíli počkat.

Tip: Čerpací stanice sítě Tank ONO prodávaly v neděli 22. března litr NATURALU 95 za 23,90 Kč a litr DIESELU za 24,50 Kč

Ceny pohonných hmot klesají Linda Michalčíková

Levnější pohonné hmoty pomohou v boji s koronavirem

Pokles cen pohonných hmot je v tomto nelehkém období skvělou zprávou. Ti, kteří nemají to štěstí a jejich povolání jim neumožňuje pracovat z domova, se do práce musí nějak dopravit. Vlaky a autobusy nejsou v těchto dnech nejlepší volbou s ohledem na riziko možné nákazy, a tak možná někteří opět usednou do svých automobilů a do práce se přepraví tím nejbezpečnějším možným způsobem – vlastním autem.

Proč cena pohonných hmot klesá?

Za poklesem cen pohonných hmot, stejně jako za spory mezi Ruskem a Saúdskou Arábií, skutečně stojí koronavirus. Několik let měly mezi sebou Moskva a Rijád dohodu, ve které obě země spojily své tržní síly, aby udržely stabilní cenu ropy. Právě proto, aby byla v době, kdy svět sužuje koronavirus, stabilita ceny ropy zachována, navrhla Saúdská Arábie těžbu omezit. Rusko odmítlo, ba naopak chtělo těžit víc.

Rijád se tak rozhodl udělit Moskvě lekci (což není mimochodem poprvé) a prohlásil, že trh utopí v ropě. Každý den chce dodat o 2,6 milionu barelů ropy více, čímž sníží její cenu pro Evropu, která je hlavním odběratelem této suroviny z Ruska. Cena ropy se tak během pár dnů propadla o 30 %.

Díky aktuální situaci bude jízda po dálnicích snad snesitelnější Schwoaze / Pixabay.com

Ceny pravděpodobně budou dále padat

Přestože má nízká cena ropy vliv na ekonomiky obou států, Saudská Arábie má na trhu větší podíl než Rusko. Ani přesto však Putin nechce se Saúdským princem o společných krocích jednat. Saúdská Arábie však v tlaku na Rusko nepolevuje a oznámila, že od dubna navýší těžbu ropy na 12,3 milionů barelů denně (dosavadní těžební kapacita je 12 milionů barelů denně).

Pokud se obě země nedohodnou, cena pohonných hmot půjde dolů ještě níž. Vzhledem k tomu, že se Putin nechce nechat Saúdskými Araby vydírat, tento scénář je velmi pravděpodobný.

Kartami možná zamíchá USA

Do celé věci se však chce vložit ještě americký prezident Donald Trump a možná na Rusko uvalit další sankce, aby dosáhl zvýšení cen ropy. Kdy se tak stane, ale není jisté, protože nemocných COVID-19 v USA strmě přibývá, a americká administrativa nejspíše bude mít plné ruce práce právě s bojem proti této zákeřné nemoci.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz