Zvládněte rozchod s nadhledem a bez zbytečného stresu

Rozchod s partnerem je vždy bolestnou záležitostí pro obě strany. Zvládněte to s nadhledem dodržením jednoduchých rad.

Ať už jste se rozhodli ukončit krátký, nebo dlouhý vztah, iniciátorem jste byli vy, nebo váš partner, v každém případě je rozpad vztahu vždy nepříjemnou zkušeností. Obvykle s sebou přináší řadu stresových situací. A ty se odrážejí na fyzické i psychické stránce vaší osobnosti. Jak se tedy vyrovnat s rozchodem co možná nejrychleji?

Přečtěte si také

Biologicky rozložitelné: trend, který postupně ovládá trh. Pro někoho svědomí, pro jiné byznys
Biologicky rozložitelné: trend, který postupně ovládá trh. Pro někoho svědomí, pro jiné byznys

Dejte průchod emocím

Období rozchodu je v drtivé většině případů spojeno s notnou dávkou emocionální nestability. A tak se poté, co jste se rozešli s partnerem, zřejmě setkáváte s nečekanými návaly smutku, apatie a pravděpodobně i zuřivosti. Pokud tyto stavy trvají přiměřeně dlouhou dobu, nemusíte se obávat. Vaše tělo se tímto způsobem vyrovnává se změnami, které rozchod přináší. Že vás přepadají nepříjemné pocity, vás proto nemusí nijak zvlášť trápit.

Pokud je to možné, snažte se v sobě negativní emoce nepotlačovat. Najděte si čas sami pro sebe a vše negativní se ze sebe snažte dostat. Cítíte-li, že vám to pomůže, klidně se vykřičte a vybrečte, co to jen dá. Má-li vám to pomoct v rychlejším hojení šrámů, které ve vás rozchod zanechal, není na tom nic špatného.

Nebojte se prožívat smutek. Negativní emoce k rozchodu zkrátka patří.

Na veřejnosti se snažte ovládat

Dát průchod emocím je sice prospěšné pro naše tělo, nezapomeňte ale, že vaše okolí, které se vás snaží podpořit, za váš rozchod nemůže. Chtějí vám zůstat na blízku a být vám oporou. Neodhánějte je proto od sebe opakovaným nepříjemným či přecitlivělým chováním. Raději se své emoce snažte držet na uzdě. Snadno by se vám totiž mohlo stát, že byste nakonec od sebe odehnali úplně všechny. I ty, kteří vám chtěli pomoci.

Neobviňujte se a začněte se hýčkat

Máte-li po rozchodu získat zpět ztracené sebevědomí, budete se se svými pocity muset vyrovnat co možná nejrychleji. Ačkoliv rozchod možná zasáhl vaše nejniternější pocity, tak jako tak se tomu budete muset dříve, či později postavit. Jděte proto radosti vstříc. Přestaňte se obviňovat a začněte si užívat nově získaného času. Podnikněte cestu, kterou jste dlouho odkládali. Kupte si to, co váš partner odsuzoval. Udělejte si radost novým kouskem do svého šatníku. Nebo třeba změňte barvu svých vlasů.

Období vyrovnávání se s rozchodem si také můžete všelijak zpříjemňovat. Napusťte si horkou vanu, použijte éterický olej, kupte si vonné svíčky a užijte si příjemnou koupel. Máte elektronickou čtečku? Stáhněte si nejnovější knížku a vychutnejte si odpočinek v posteli. Zkrátka udělejte cokoliv, čím se zase rychle vrátíte do formy.

Začněte se hýčkat a vydejte se třeba na místa, o kterých jste vždycky pouze snili.

Buďte v pohybu

Odpočinek má při emocionálním vypětí své pevné místo. Nezapomeňte ale také na své zdraví a na potřebu přiměřeného množství pohybu. Vaší psychice rozhodně prospějí dlouhé procházky. Pokud máte tedy za sebou rozchod, kupte si pohodlné boty, vycházkové hole a dejte si pořádně do těla.

Nejsou procházky vaší oblíbenou činností? Nevadí. Prospěje vám i jakákoliv jiná fyzická námaha. Zajděte si zaplavat, zahrajte si s přáteli volejbal, nebo se třeba pusťte do sekání zahrady. Hlavně travte hodně času venku na čerstvém vzduchu, ideálně se svými přáteli a rodinou, a dopřejte si notnou dávku fyzického pohybu. Zkrátka žijte dál svůj život. A než se nadějete, zjistíte, že už si na svého bývalého partnera téměř ani nevzpomenete. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz