Fotonávod, jak si doma ušít funkční roušku proti koronaviru

Hotová rouška Veronika Grebeníčková

Vláda České republiky apeluje na občany, aby chránili sebe i své okolí nošením roušek přes obličej. Praha už nařizuje povinné nošení roušek při vstupu do vozidel městské hromadné dopravy. Znamená to však takovou roušku vlastnit, což může být v dnešní době, kdy jich je nedostatek, docela problém. Službu však udělají i doma ušité roušky z bavlny. Vyrobte si ji podle našeho návodu.

Přečtěte si také

Dřevěné palety jsou v obchodech mnohem hygieničtější než ty plastové, potvrdila studie
Dřevěné palety jsou v obchodech mnohem hygieničtější než ty plastové, potvrdila studie

Zlaté české ručičky

V minulosti si lékařský personál musel vystačit s bavlněnými rouškami, protože nic jiného tenkrát k dispozici nebylo. Doba pokročila a nabídka roušek byla rozšířena o ty jednorázové. Tyto jsou však v nabídce lékáren aktuálně nedostatkovým zbožím, proto je nutné improvizovat. A je vidět, že Češi jsou národem kutilů, protože už se sociální sítě pomalu plní návody, jak si takovou roušku vyrobit v domácím prostředí. 

Máte-li doma šicí stroj, můžete si roušku ušít, nejlépe ze 100% bavlny. Zvládnete ji ušít i v ruce, jen bude její výroba trvat o něco déle. Dobře poslouží například nové prostěradlo. Jedná se o materiál, který lze vyvařovat, a tím sterilizovat.

Poskládaný a přežehlený pruh látky pro výrobu roušky Monika Kopčilová

Co budete dále potřebovat:

  •  100% bavlněné plátno o rozměrech 20 x 20 cm
  •  šikmý proužek nebo pruh látky o rozměrech 85 x 3,5 cm, případně gumičku
  •  100% bavlněné nitě
Hotovou roušku můžete opatřit gumičkou nebo pruhem bavlněné látky Veronika Grebeníčková

Postup práce:

  •  Vezmeme si čtverec látky a obroubíme entlovacím stehem dvě protilehlé strany, které potom ještě zahneme 0,5 cm a prošijeme.
  • Nyní budeme rovnoběžně s obroubenými stranami tvořit sklady jako u harmoniky. Měly by být minimálně tři. Ty zajistíme špendlíky, stehovkou nebo je rovnou zažehlíme, aby se nám lépe pracovalo.
  • Dále musíme začistit zbývající dva kraje složené roušky. To uděláme buď už hotovým šikmým proužkem, který je k dostání v galanteriích, nebo si vyrobíme pásek z pruhu látky 85 x 3,5 cm. Ten bude sloužit jednak jako šňůrky na zavazování roušky, zároveň jím roušku začistíme.

A je hotovo. 

Vůbec nevadí, když se svým krejčovským uměním nemůžete rovnat profesionálům. Sem tam křivý šev vám leckdo odpustí. Důležité je, aby rouška splňovala to podstatné, tedy ochránila vás i vaše okolí.

Podívejte se na facebookové stránky nejbližší nemocnice, domu pro seniory nebo vaší obce, nepotřebují někde ručně šité roušky, které byste jim mohli věnovat? 

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!