Fotonávod, jak si doma ušít funkční roušku proti koronaviru

Hotová rouška Veronika Grebeníčková

Vláda České republiky apeluje na občany, aby chránili sebe i své okolí nošením roušek přes obličej. Praha už nařizuje povinné nošení roušek při vstupu do vozidel městské hromadné dopravy. Znamená to však takovou roušku vlastnit, což může být v dnešní době, kdy jich je nedostatek, docela problém. Službu však udělají i doma ušité roušky z bavlny. Vyrobte si ji podle našeho návodu.

Přečtěte si také

Mikulášská nadílka zdravě: Co dát dětem do balíčku místo nezdravých čokolád z obchodů?
Mikulášská nadílka zdravě: Co dát dětem do balíčku místo nezdravých čokolád z obchodů?

Zlaté české ručičky

V minulosti si lékařský personál musel vystačit s bavlněnými rouškami, protože nic jiného tenkrát k dispozici nebylo. Doba pokročila a nabídka roušek byla rozšířena o ty jednorázové. Tyto jsou však v nabídce lékáren aktuálně nedostatkovým zbožím, proto je nutné improvizovat. A je vidět, že Češi jsou národem kutilů, protože už se sociální sítě pomalu plní návody, jak si takovou roušku vyrobit v domácím prostředí. 

Máte-li doma šicí stroj, můžete si roušku ušít, nejlépe ze 100% bavlny. Zvládnete ji ušít i v ruce, jen bude její výroba trvat o něco déle. Dobře poslouží například nové prostěradlo. Jedná se o materiál, který lze vyvařovat, a tím sterilizovat.

Poskládaný a přežehlený pruh látky pro výrobu roušky Monika Kopčilová

Co budete dále potřebovat:

  •  100% bavlněné plátno o rozměrech 20 x 20 cm
  •  šikmý proužek nebo pruh látky o rozměrech 85 x 3,5 cm, případně gumičku
  •  100% bavlněné nitě
Hotovou roušku můžete opatřit gumičkou nebo pruhem bavlněné látky Veronika Grebeníčková

Postup práce:

  •  Vezmeme si čtverec látky a obroubíme entlovacím stehem dvě protilehlé strany, které potom ještě zahneme 0,5 cm a prošijeme.
  • Nyní budeme rovnoběžně s obroubenými stranami tvořit sklady jako u harmoniky. Měly by být minimálně tři. Ty zajistíme špendlíky, stehovkou nebo je rovnou zažehlíme, aby se nám lépe pracovalo.
  • Dále musíme začistit zbývající dva kraje složené roušky. To uděláme buď už hotovým šikmým proužkem, který je k dostání v galanteriích, nebo si vyrobíme pásek z pruhu látky 85 x 3,5 cm. Ten bude sloužit jednak jako šňůrky na zavazování roušky, zároveň jím roušku začistíme.

A je hotovo. 

Vůbec nevadí, když se svým krejčovským uměním nemůžete rovnat profesionálům. Sem tam křivý šev vám leckdo odpustí. Důležité je, aby rouška splňovala to podstatné, tedy ochránila vás i vaše okolí.

Podívejte se na facebookové stránky nejbližší nemocnice, domu pro seniory nebo vaší obce, nepotřebují někde ručně šité roušky, které byste jim mohli věnovat? 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz