Koronavir aktuálně: Nejnovější informace o tom, kde nakoupíte a co se děje v obchodech

Aktuální informace o otevíracích dobách obchodů Pixabay

Vláda vydala opatření, které s účinností ode dne 14. března 2020 od 6:00 hod. do dne 1. dubna 2020 do 6:00 hod. zakazuje maloobchodní prodej a prodej služeb v provozovnách. V naší online reportáži vás budeme hodinu po hodině, pravidelně informovat o tom, jak se situace kolem koronaviru a nakupování vyvíjí.

Přečtěte si také

9 zapomenutých vánočních tradic. Přinesou vám štěstí, bohatství i lásku
9 zapomenutých vánočních tradic. Přinesou vám štěstí, bohatství i lásku

7. duben, 10:30 Tescoma otevřela své prodejny a nabízí v nich roušky i dezinfekci 

Od 2. dubna 2020 mohou nově podle vládního nařízení otevřít prodejny domácích potřeb, pokud lze v provozovně nakoupit ochranné prostředky dýchacích cest, jako jsou respirátory, roušky (nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének), rukavice nebo dezinfekci. Tescoma se jako jedna z prvních velkých firem u nás této příležitosti chytla, a v těchto dnech tak má již 25 značkových prodejen z celkových 125 prodejních center zalistovány roušky a dezinfekce, které si už dnes můžete zajít koupit do stejnojmenné prodejny, například v Praze, Brně, Jihlavě nebo Hradci Králové. Další značkové prodejny je budou následovat. Více se dočtete v našem článku: Obchody našly cestu, jak otevřít i v době nouzového stavu: Tescoma nově nabízí roušky a dezinfekci

18:15 Od čtvrtka nakoupíte v hobby marketech, stavebninách či cykloprodejnách

Vláda umožní od čtvrtka provoz hobby marketů, prodejen stavebnin, železářství či prodej a servis jízdních kol. V provozech by ale měla platit přísnější hygienická pravidla. „Všichni zákazníci budou muset být minimálně dva metry od sebe, pokud se nejedná o rodinné příslušníky nebo doprovod. Prodejny musí zařídit dezinfekční prostředky u vchodu a bude povinnost nosit rukavice,“ oznámil ministr Havlíček po jednání vlády.

15:00 Drogerie dm chtějí mít na Velikonoční pondělí zavřeno, ale...

Síť dm drogerií avizuje, že bude mít většinu svých značkových prodejen zavřených, jak nám však prozradil tiskový mluvčí dm drogerie Jiří Peroutka, situace se může změnit: „Z naší strany jsme připraveni mít v pondělí zavřeno, ale pokud dojde k prodloužení nouzového stavu, je možné mít i otevřeno a v případě obchodních center bude záležet na domluvě s nájemcem – tedy přímo obchodním centrem, pak by musela být provozní doba řešena individuálně,“ vysvětluje situaci k otevírací době o Velikonocích Peroutka. 

12:10 Koledníci mají letos smůlu

Jan Hamáček potvrdil novinářům, že koledníci vzhledem k nouzovému stavu nesmí vyjít v pondělí do ulic a koledovat. 

12:00 Středa podle ministra zdravotnictví rozhodne 

Pokud se situace do středy nezmění, půjde podle ministra zdravotnictví omezení zmírnit. Prodejny budou muset pouštět málo zákazníků a dezinfikovat.

6. duben, 10:00 Počet nakažených koronavirem v Česku je 4 591 

V ČR je k dnešnímu ránu 4 591 lidí nakažených koronavirem. Počet úmrtí stoupl oproti nedělnímu podvečeru o pět na 72 lidí. Počet testů přesáhl 85 000.

19:45 Tescoma otevřela své první prodejny 

Český výrobce a prodejce kuchyňských potřeb, společnost Tescoma, postupně otevírá své značkové prodejny. Včera si zákazníci mohli zajít koupit domácí potřeby do Tescoma prodejen v OC Smíchov a Chodov. Další prodejny se budou postupně otevírat, jakmile naskladní ochranné pomůcky a dezinfekce, které jsou podmínkou pro otevření těchto poboček. 

19:00 Zoot zavádí speciálního kurýra. Počká, než si oblečení zákazník zkusí

Český e-shop s oblečením Zoot v úterý spustil novou službu. Zákazníkům v Praze nově zboží bude rozvážet kurýr, který počká, než si oblečení zákazník vyzkouší. Pokud mu nebude vyhovovat, může ho po kurýrovi rovnou poslat zpět. Obchodu se přitom poslední dobou nedaří a COVID-19 mu způsobuje další ztráty.

5. duben, 18:00 Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody nebo sportoviště

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl na Twitteru, že navrhne vládě otevření některých obchodů a provozoven, a to od čtvrtka. Podmínkou ale bude přísný hygienický režim. Dodal, že se připravuje rovněž uvolnění nekolektivního rekreačního sportu na venkovním sportovišti nebo v přírodě. 

11:00 K normálu se můžeme začít vracet už před Velikonocemi

Už před Velikonocemi by vláda mohla zrušit zákaz prodeje pro další obchody a také pro některá sportoviště. V rozhovoru pro sobotní Právo to připustil premiér Andrej Babiš. Vše ale podmínil dalším vývojem pandemie v Česku i ve světě.

10:00 O Velikonocích si potraviny nenakoupíte i přesto, že ČOI povolila otevřít

Letošní rok mohou mít velké řetězce podle České obchodní inspekce otevřeno díky nouzovému stavu. Zeptali jsme se proto zástupců těch největších obchodů s potravinami, jestli otevřou, nebo nechají své zaměstnance doma: Aktuálně: Otevírací doba Velikonoce 2020. ČOI povolila otevřít obchody i v pondělí

4. duben, 9:00 Droždí je v obchodech vyprodané. Víme, jak si ho vyrobíte sami

To, že droždí v regálech supermarketů je v době pandemie nedostatkovým zbožím, není pro lidi, kteří pečou, nic nového. V našem článku vám poradíme, jak si ho vyrobíte sami doma: V obchodech vyprodáno: Jak si doma vyrobit droždí?

3. duben, 10:45 Zákon o prodejní době v maloobchodě po dobu nouzového stavu „neplatí“

Zákon o prodejní době v maloobchodě myslí na nouzový stav. Bude-li platit i o Velikonočním pondělí, velké obchody s potravinami mohou zůstat pro spotřebitele otevřené. Na Českou obchodní inspekci se obracejí prodejci s potravinami s dotazem, zda mohou prodávat i o Velikonočním pondělí v provozovnách s plochou nad 200 m². Odpověď závisí na tom, zda bude v té době stále platit nouzový stav. Zákon o prodejní době v maloobchodě totiž počítá právě s touto výjimkou, a tedy například i velké prodejny potravin s prodejní plochou nad 200 m² by mohly prodávat bez omezení. Ale pozor – uvedená výjimka se týká pouze zákona o prodejní době v maloobchodě. Veškerá opatření Vlády ČR a Ministerstva zdravotnictví týkající se maloobchodu samozřejmě nadále platí.

15:50 Oblíbená akce Potravinová sbírka se ruší!

Potravinové banky a Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR oznámily, že Sbírka potravin se dne 18. dubna 2020 nebude konat v plánovaném rozsahu. Je totiž vázána na více než 4 000 dobrovolníků a zaměstnanců obchodních řetězců, jejichž zdraví nemohou v žádném případě ohrozit. Řetězce se rozhodly, že dají do sbírky potraviny ze svých zásob.

2. duben, 12:30 Obchody se v neděli zavírat nebudou

Po Velikonocích se otevřou další, slibuje premiér  Vláda už nechce zavádět další omezení kvůli koronaviru, řekl Andrej Babiš Blesku. Kabinet po ohlasech prodejců ustoupil od úvah o nedělním uzavření obchodů . Vláda po Velikonocích začne postupně otevírat obchody, budou na ně ale vysoké hygienické nároky, řekl také Babiš. Otevřít by mohly i ve stavu nouze.

19:45 Prodejny domácích potřeb, nabízející ochranné prostředky, mohou otevřít

Prodejny domácích potřeb, které budou nabízet ochranné prostředky, budou moci být od čtvrtka otevřené. Schválila to vláda, řekl na tiskové konferenci ministr Havlíček. 19:30 Nouzový stav by měl být prodloužen do 11. května Vláda schválila prodloužení nouzového stavu o 30 dní do 11. května. Rozhodnutí bude muset ještě odsouhlasit parlament.

1. duben, 12:20 Lidl instaluje u vchodů stojany s dezinfekcí 

Řetězec Lidl teď nově ke vstupu do svých prodejen instaluje stojany s dezinfekcí, abyste si mohli očistit ruce před i po nákupu. Po jednorázových rukavicích se tak jedná o další z preventivních opatření pro bezpečnost při nákupu. 

16:45 Alpa je nedostatkovým zbožím

Kvůli koronaviru zmizela z regálů veškerá dezinfekce, tak začali Češi improvizovat. Jako alternativní produkt ve velkém používají francovku. I ta se ale vzhledem k vysoké poptávce stává nedostatkovým zbožím. Firma Alpa proto nově prodej omezila na tři lahvičky na osobu. Nádobky mají objem jen 160 ml. „Francovky máme nyní pouze v 160 ml lahvičkách a protože je o ně obrovský zájem, omezili jsme objednávku na 3 kusy na osobu,“ napsala v úterý firma na svém Facebooku. Od tohoto kroku si slibuje, že se teď dostane na více zákazníků.

16:30 Velikonoční otevírací doba supermarketů BILLA

Během velikonočních svátků si budou zákazníci BILLY moci nakoupit standardně, a to i letos na Velký pátek, nicméně na Velikonoční pondělí prodejny až na výjimky zavřou. Otevřeno zůstane v prodejně BILLA na Letišti Václava Havla, na Hlavním nádraží v Praze a na všech čerpacích stanicích Shell s konceptem BILLA stop & shop, jež budou standardně otevřeny.

15:00 PENNY rozdělí zaměstnancům přes 40 000 000 korun

Oblíbený řetězec PENNY rozdělí mezi zaměstnance v souvislosti s aktuální situací přes 40 000 000 korun. Všichni zaměstnanci PENNY na prodejnách a v logistice mají od poloviny března o 15 % vyšší hodinovou mzdu a za březen navíc každý z nich obdržel jednorázový poukaz na nákup v hodnotě 1 500 korun. 

8:00 Povinné nošení roušek nebo respirátorů v autě a u dětí dostalo výjimku

Pokrývky úst a nosu jsou na veřejnosti povinné od 19. března. Není však nutné mít zdravotnickou roušku z lékárny, počítají se i šátky, šály nebo bavlněné roušky ušité doma. Nejprve platil zákaz plošně, ale včera udělala vláda výjimku pro děti do dvou let věku a řidiče, kteří jsou v motorovém vozidle sami.

31. březen, 7:00 Počet nakažených Čechů přesáhl 3000 

Počet případů nákazy novým typem koronaviru v Česku překročil 3 000, během pondělí jich přibylo 184 na 3 001. S nemocí COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, podle údajů z pondělního večera zemřelo 23 lidí, 25 se uzdravilo

17:40 Vláda prodloužila omezení volného pohybu až do 11. dubna

Omezení volného pohybu, které má bránit šíření nového typu koronaviru, dnes vláda prodloužila do 11. dubna. Dosud platilo do 1. dubna. Stejně tak byl prodloužen až do 11. 4. zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách a zavřené zůstanou i restaurace.

11:55 Pošta bude důchody vyplácet opět na pobočkách

Česká pošta se v dubnu vrátí k výplatě důchodů standardním způsobem. Část seniorů si tak pro penzi bude moci dojít na pobočku. Minulý měsíc kvůli koronaviru všechny důchody pošťáci roznášeli lidem domů. Ukázalo se však, že někteří senioři dávají přednost návštěvě pošty.

30. březen, 10:00 Květinový byznys díky koronaviru vadne

Jedním z těžce zasažených odvětví, které kvůli koronaviru sčítá ztráty, je i květinový průmysl, jehož srdcem je Nizozemsko. „Bohužel nemáme jinou možnost, než květiny vyhodit,” říká Michel van Schie, tiskový mluvčí holandské květinové burzy Royal Flora Holland. Nizozemská krize dopadá i na české prodejce květin. Mnoho květinářství úplně přerušilo provoz. Pokud jsou obchody s květinami přece jen otevřené, tak nemají zákazníky. Předseda Svazu květinářů a floristů Jiří Horák v ČTK upozornil, že podle dosavadních propočtů přicházejí pěstitelé květin denně kvůli pandemii v průměru zhruba o 12 milionů korun a prodejci o 13,5 milionu korun. Nynější situace je taková, že zahradnické prodejny mohou sice na základě výjimky prodávat, ale není bohužel komu.

10:00 Lidé se bojí platit hotovostí. Osm z deseti Čechů nyní platí raději kartou

Reprezentativní průzkum agentury Ipsos mezi 550 respondenty pro společnost Global Payments ukazuje, že lidé kvůli strachu z koronaviru mění své návyky při placení v obchodech. Z průzkumu vyplývá, že pokud je to možné, platí kartou Češi mnohem častěji než v minulosti a téměř čtyři pětiny nakupujících raději uhradí svůj nákup bezhotovostně

29. březen, 9:45 Oblíbený panáček Igráček dostal roušku

Firma Efko-karton z Nového Veselí na Žďársku, která vyrábí oblíbené plastové figurky Igráček, uvádí do prodeje speciální edici panáčků. Vývojáři postavičce nasadili ochrannou roušku. Akcí „Pomáhej s Igráčkem“ reaguje česká rodinná firma se zhruba 50 zaměstnanci na aktuální dění kolem pandemie koronaviru.

19:45 Droždí nad zlato. Obchody hlásí vyprodáno!

Tak to vypadá, že z roušky bude asi slovo roku, ale i tak roste téhle ochraně obličeje co do zájmu o ni konkurence, a tou je: Droždí. Poptávka po droždí i receptech na to, jak si ho vyrobit a co z něj vytvořit, je u nás momentálně tak vysoká, až to vypadá, že Češi po tom, co ušijí roušky, propečou celou noc. Obrovský zájem o tuhle ingredienci se ale neprojevuje pouze u Čechů, zájem stoupl v celé Evropě. Vyprodané droždí v obchodech: Jak si doma připravit žitný kvas do pečiva?

18:00 Výzva #potespokladni má úspěch

Do výzvy, o níž jsme psali v článku: Na internetu koluje nová výzva: Poděkuj své pokladní. Zapojte se i vy ještě dnes, se zapojuje každý den spousta lidí, kteří děkují prodavačkám za jejich nasazení malými dárky. #potespokladni 

15:00 Slovensko zmírňuje omezení, otevře menší obchody

Slovensko umožní od příštího týdne otevřít některé menší prodejny, které byly uzavřeny kvůli pandemii koronaviru. Podnikatelé ale budou muset dodržovat přísnější hygienu a zamezit většímu počtu zákazníků v prodejnách, oznámil premiér Igor Matovič. Od minulého týdne mohou mít na Slovensku otevřeno jen například prodejny s potravinami, drogerie či lékárny. Nově budou moci prodávat zboží či poskytovat služby také například menší stavebniny, železářství, zahradnictví, oční optiky nebo leasingové firmy. Uvolnění pravidel se netýká nákupních center a velkých prodejen. Slovensko také otevřelo většinu hraničních přechodů pro kamiony. Země eviduje 292 potvrzených případů nákazy. 

28. březen, 12:00 Bude nouzový stav dalších 30 dní? 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch podporuje vzhledem k situaci prodloužení nouzového stavu o 30 dnů, řekl v ČT. Schválit by to musela Sněmovna.

16:30 Vyzvednutí i reklamace zboží nyní v Alze zcela bezkontaktně

Alza.cz zesiluje s ohledem na přetrvávající situaci v Čechách i na Slovensku bezpečnostní a ochranná opatření na pobočkách. Po zavedení bezkontaktního výdeje objednávek nyní umožňuje zákazníkům také reklamovat či vracet zakoupené zboží zcela svépomocí. Pro tyto účely firma vybavila všechny své pobočky speciálními terminály, kde stačí jen vyplnit online formulář a zboží poté odevzdat na pult či sběrné místo

13:20 Banky nepočítají se zvýšením limitu pro zadávání PIN

Přepravní firmy ve čtvrtek vyzvaly banky, aby kvůli zamezení šíření koronaviru dočasně zvýšily limit pro bezkontaktní platby. Banky s tímto krokem však nepočítají, a i nadále tak platí limit 500 korun. Toto rozhodnutí banky vysvětlují tím, že jde o operaci, která trvá až několik týdnů. Navíc by rostlo riziko ztráty peněz při ztrátě nebo odcizení karty. 

13:00 Stravenková karta zvyšuje limit pro platby v obchodech na 2 000 Kč 

Vzhledem k mimořádnému pracovnímu režimu a uzavření mnoha provozoven, ve kterých jsme zvyklí využívat platbu pomocí Ticket Restaurant / Edenred Card, se rozhodlo vedení společnosti učinit kroky, které usnadní nákupy potravin a přípravu jídla v době, kdy bychom měli dělat maximum pro ochranu našeho zdraví. „Abyste mohli využít během nouzového stavu prostředky na vašich stravenkových kartách pro větší nákupy potravin, navýšili jsme dočasně denní transakční limit na 2 000 Kč,“ píše společnost Edenred CZ. Zároveň nezapomeňte, že při platbě nad 500 Kč bude nutné zadat PIN kód.

27. březen, 11:00 Velikonoční zajíci jdou s dobou a nasadili roušky

Čokoládové zajíčky, kteří jdou s dobou, uvedla na trh cukrárna Bohnenblust ve švýcarském hlavním městě Bernu. Čokoládové figurky s bílou cukrovou maskou se staly hitem u zákazníků, uvedla jedna z manažerek Ruth Huberová pro agenturu Reuters. 

Velikonoční zajíci s rouškou Arnd Wiegmann / Reuters

19:00 Tesco mění otevírací dobu v některých prodejnách

V návaznosti na aktuální situaci dochází v některých Tesco prodejnách ke změnám otevírací doby. Proto než se vydáte na nákup, ověřte si na webových stránkách Tesco, kdy zavírá prodejna ve vašem okolí.

18:45 Lidl dnes instaluje na svých prodejnách plexiskla na pokladnách 

Lidl oznámil, že dnes začal s instalací ochranných plexiskel a v následujících dnech jimi vybaví všechny své prodejny. 

17:30 Kofola zdarma rozváží nápoje seniorům a záchranářům

Kofola kvůli uzavření restaurací dočasně přestala vyrábět produkty určené převážně pro gastronomii, například nápoje ve skle nebo v sudech. Firma zdarma rozváží nápoje do domovů seniorů, zdravotnických zařízení nebo záchranářům, distribuovala už výrobky v hodnotě milionů korun.

14:30 Internet zaplavuje nová výzva: Poděkuj své pokladní

Vlna solidarity nad těžkou prací prodavačů a pokladních byla hlavním z důvodů, proč se Jan Fischer z Nadačního fondu Kapka naděje rozhodl veřejně vyzvat nakupující, aby přihodili do svých košíků i nějakou maličkost a darovali ji při placení pokladním. Více se o celé výzvě dočtete v našem článku: Na internetu koluje nová výzva: Poděkuj své pokladní. Zapojte se i vy ještě dnes

13:40 V obchodech musí být k dispozici rukavice

Podle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví od pátku budou mít prodejci potravin povinnost poskytovat zákazníkům ochranu rukou, a to v podobě jednorázových rukavic či mikrotenových sáčků. Informaci uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Nařízení se vztahuje pouze na maloobchodníky s potravinami.

26. březen, 12:15 Další provozovny dostaly výjimku ze zákazu prodeje

Od pátku 6:00 hodin se nově nebude zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách vztahovat na zámečnictví či opravu, údržbu a instalaci strojů a zařízení pro domácnost. Vyplývá to z aktualizovaného mimořádného opatření, které na webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Omezeny nebudou ani myčky automobilů. Od začátku měly výjimku například prodejny potravin, lékárny či drogerie.

17:00 PENNY dává své pokladní za plexiskla

„Velmi rychle jsme navrhli technické řešení a začali s výrobou přepážek z plexiskla na naše pokladny. Instalace zabere pár desítek minut, ale musíme si uvědomit, že pro nás to při počtu našich prodejen znamená více než 1 600 pokladen po celé republice. O to víc musím ocenit práci našich lidí, kteří toto opatření dokázali tak rychle realizovat,“ říká Václav Šíma, vedoucí stavebního oddělení PENNY. Současně PENNY na svých prodejnách vyznačuje na podlahy svých prodejen vzdálenost pro bezpečný odstup mezi zákazníky tak, aby jim usnadnil orientaci a dodržování tohoto základního pravidla ochrany zdraví v aktuální situaci.

25. březen: 8:00 Během včerejšího dne stoupl počet nakažených o 185

Česko má k dnešnímu ránu 1 497 potvrzených případů nákazy koronavirem. Během úterý přibylo 185 nakažených.

18:40 V Číně zůstává okolo 1,5 milionu poštovních zásilek

Velké množství poštovních zásilek s adresáty v České republice zůstává v Číně vzhledem k nedostatečným mezinárodním přepravním kapacitám. Zatím není jasné, kdy budou z Číny odeslány, aby je Česká pošta mohla dodat tuzemským adresátům. Tuto informaci uvedl mluvčí pošty Matyáš Vitík.

16:00 Albert zavádí na prodejny plexiskla na pokladnách 

Albert rozjel bleskovou akci s instalací plexiskel na pokladnách. Tato dodatečná ochrana pro pokladní i zákazníky bude instalovaná během tří dní na všech dvou a půl tisících pokladnách po celém Česku. Pro zákazníky zároveň Albert nalepí do prostoru před pokladnami navigační samolepky, které vyznačí bezpečný dvoumetrový sanitační odstup mezi zákazníky.

11:00 E-shopy zažívají žně. Na odbyt jdou erotické pomůcky i paštiky

Většina českých e-shopů vzhledem k aktuální koronavirové krizi zaznamenává obrovský nárůst tržeb. Největší hráči na trhu jako Mall.cz nebo Alza.cz vydělávají o stovky procent víc než je v tomto období běžné. Zájem je srovnatelný s Vánoci, kdy se internetovým obchodům daří nejvíc. Jednička na trhu v online nákupech Alza.cz zaznamenala nárůst prodejů v kategorii určené pouze pro dospělé o desítky procent. „Při meziročním srovnání za měsíc únor už to bylo 58 procent. Měsíc březen k dnešnímu dni ukazuje prozatím 47 procent oproti březnu loňského roku," říká mluvčí Patricie Šedivá. Mluvčí Mall Group Pavla Holoubková zase prozradila, že: „Ve vyhledávání zákazníků každý den vidíme, jak velký je o trvanlivé potraviny zájem, s vyhlášením karantény tento zájem ještě výrazně vzrostl. Každý den zboží několikrát doskladňujeme, takže vidíme, že šlo o správný krok.“ 

10:15 Velikonoce budou letos bez koledníků

Vládní opatření kvůli koronaviru by se měla začít snižovat až po Velikonocích, kolem 12. dubna. V průběhu svátků by měla trvat velmi restriktivní opatření. „Lidé by se měli připravit na to, že letošní Velikonoce budou jiné než v předchozích letech. Byly to svátky setkávání, to bohužel letos nebude, nechceme jít cestou nového roku v Číně,“ vysvětlil ministr Adam Vojtěch.

10:00 Otevírací doba pro seniory od 8 do 10 hodin

Od středy bude platit další úprava otevírací doby pro osoby nad 65 let věku, a to od 8 do 10 hodin. Tato vyhrazená doba ale platí pouze v prodejnách s plochou nad 500 m², u menších provozoven není nijak omezena.

24. březen, 8:00 Česko má 1 289 nakažených koronavirem

Česko má aktuálně 1 289 nakažených koronavirem, provedeno bylo celkem 19 624 testů. Vzorky nyní může zkoumat 51 laboratoří, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci.

18:00 Nová otevírací doba pro seniory od 8 do 10 hodin ve velkých obchodech

Senioři budou nově ve velkých obchodech nakupovat od 8 do 10 hodin, v menších obchodech už omezení platit nebude. Kabinet opatření upravil od čtvrtka již podruhé.

17:00 Až do 1. dubna platí omezení volného pohybu a zůstanou zavřené restaurace i maloobchody

Omezení volného pohybu osob v ČR kvůli koronaviru vláda prodloužila do 1. dubna. Původní zákaz s výjimkou cest do práce či za rodinou platil do úterý. Stejně tak, až do 1. 4., vláda prodloužila zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách. Dále prodloužila i uzavření všech restaurací v zemi.

15:00 Češi vykoupili droždí. Oproti normálu je zájem pětinásobný

„Droždí zmizelo z chladicích pultů většiny tuzemských prodejen," uvádí Tomáš Podivínský z olomoucké společnosti Lesaffre Česko, která je předním tuzemským dodavatelem droždí. „Poptávka je enormní. Odhadujeme, že oproti normálnímu průměru je přibližně pětinásobná. Zkombinovaly se Vánoce, Velikonoce, a to celé se ještě musí vynásobit dvěma,“ upozornil Podivínský. Co dělat, když neseženete droždí? Přečtěte si náš článek: Jak si doma připravit žitný kvas do pečiva.

10:35 Alza.cz rozšiřuje sortiment o trvanlivé potraviny

Internetový prodejce Alza.cz rozšířil svou nabídku o sortiment trvanlivých potravin, jako jsou těstoviny, mouka, rýže, luštěniny, konzervované potraviny, instantní jídla, cereálie a müsli. Zákazníkům navíc slibuje, že zboží v některých případech doručí již v den objednávky.

23. březen, 8:00 Koronavir má svou první obět 

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl na 1165. Během neděle přibylo 114 nových případů a první pacient s nemocí COVID-19 zemřel.

22:15 Vláda v pondělí zřejmě opět změní otevírací dobu obchodů pro seniory

Tuto informaci uvedl premiér Andrej Babiš. U obchodů s plochou do 200 metrů čtverečních nebude vyhrazený čas, u větších prodejen by pak senioři nad 65 let měli nakupovat mezi osmou až desátou.

20:00 Počet nakažených vzrostl na 1 120 osob

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl na svém účtu na Twitteru, že počet případů nákazy koronavirem stoupl na 1 120, hospitalizováno je 83 lidí, na JIP je 20 z nich, na plicní ventilaci 14 a 1 pacient je na přístroji, který okysličuje krev. Celkem 6 osob se vyléčilo.

18:00 Nakupujte během Shopping Fever z bezpečí domova

Horečku teď asi nechce nikdo, co ale tu nákupní? Oblíbená akce Shopping Fever se celá přesouvá do e-shopů! Přesně takto oznámil časopis Marianne, že se oblíbená slevová akce, na kterou čekají tisíce lidí, přesouvá z kamenných prodejen na internet.

16:40 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch navrhne v pondělí na vládě prodloužení mimořádných opatření do 1. dubna

To zahrnuje uzavření většiny obchodů, omezení volného pohybu a utlumený provoz úřadů. Je podle něj naprosto klíčové, aby se lidé potkávali co nejméně.

13:00 Velikonoce budou letos bez koledování

Přísná karanténa potrvá nejméně do půli dubna, velikonoční svátky se tedy budou muset obejít bez tradičního koledování i bohoslužeb.

10:00 Pro kytky si můžete vyrazit do OBI i UNI HOBBY

Na základě rozhodnutí vlády o stavu nouze a možnosti zachování velkoobchodního prodeje, jsou otevřena i zahradní centra OBI, a to pro VŠECHNY zákazníky, kteří si zde mohou nakoupit zahradnické potřeby a rostliny. I nadále zůstává otevřeno pro podnikatele. Při vstupu do prodejny je však nutné prokázat se osvědčením o podnikatelské činnosti (živnostenským oprávněním, výpisem z obchodního rejstříku apod.). Provozní zkrácená doba prodejen OBI je do 17:00 hod každý den. Bez omezení funguje e-shop a využít můžete i službu Rezervovat a vyzvednout, která je opět dostupná. Stejné podmínky mají i prodejny UNI HOBBY, kde navíc došlo k úpravě otevírací doby o víkendu, kdy je zahradní centrum otevřeno od 8:00 do 14:00.

22. březen, 9:00 Počet nakažených přesáhl 1000

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v ČR překročil tisícovou hranici, nyní je jich 1047. Vyléčilo se 6 lidí. Za sobotu bylo 158 nakažených.

17:00 Polovina Čechů po návratu z Itálie porušila karanténu, ukázala data z karet

Data o platbách bankovními kartami, shromážděná v minulém týdnu iniciativou českých technologických firem COVID19CZ, ukázala, že 46 procent lidí vracejících se z Itálie aspoň jednou nedodrželo podmínky dvoutýdenní karantény a použilo svou kartu při placení v obchodě. Data o platebním styku by mohla být využita k mapování pohybu, informovaly Seznam Zprávy.

16:00 MAKRO Cash & Carry ČR pomáhá restauracím 

Síť velkoobchodů MAKRO Cash & Carry ČR chce pomoct všem českým restauratérům, kteří byli nuceni uzavřít provoz na základě rozhodnutí vlády. Ve spolupráci s gastronomickým průvodcem Restu spouští pro uživatele možnost prohlédnout si všechny dostupné nabídky restaurací v okolí a prostřednictvím doručovacích služeb vybraný pokrm objednat a nechat dovézt, případně jej pouze zaplatit a pro objednávku si dojet. Iniciativa má pomoct snížit vysoké finanční ztráty podniků a ulehčit jejich tíživé situaci. Vše je jednoduše a přehledně dostupné na jednom místě na Restu.cz. „Jde nám o to, aby komunita restauratérů a podnikatelů v oblasti HoReCa zůstala v této nelehké situaci pohromadě s co nejmenšími ztrátami. Zdarma se může na platformu zaregistrovat úplně každý, kdo potřebuje pro své zařízení rozjet objednávky jídla s sebou nebo závoz,“ informuje o novém projektu Romana Nýdrle, manažerka komunikace MAKRO ČR.

15:00 Datart poskytuje zákazníkům nově online poradenství a videohovory

„Zákazníci jsou zvyklí na poradenství a podporu, kterou jim naši elektro specialisté běžně poskytují v prodejnách. Službu chceme zachovat i ve těchto dnech omezeného provozu v režimu výdejen. Lidé tak mohou zavolat do kterékoliv pobočky a konzultovat se specialisty své dotazy. Video hovory nám umožňují ukázat zákazníkům sortiment, představit produkt, u většiny předvést jeho funkčnost nebo například poradit s tím, jak produkt zapojit. Tato možnost je pro mnohé velkou pomocí při objednávání zboží prostřednictvím e-shopu,“ říká Eva Kočicová, mluvčí značky Datart.

14:45 Respirátory i pro prodavačky a řidiče

Respirátory třídy 2 by měli dostat také pokladní v supermarketech a řidiči v dopravních prostředcích, uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. „Trojkové respirátory budou věnovány lékařům na jednotkách intenzivní péče a stomatologům, ostatním lékařům stačí respirátor třídy 2. Běžné populaci stačí roušky nebo respirátory třídy 1,“ dodal Prymula.

10:48 Kaufland zavádí plexiskla na pokladnách

V boji proti šíření koronaviru zavádí Kaufland nadstandardní hygienická opatření. Nově instaluje plexiskla k pokladnám a zvyšuje intenzitu pravidelné dezinfekce vozíků. „Vedle zajištění pravidelného chodu našich prodejen a dostatku zboží jsou v tuto chvíli nejdůležitější maximální hygienická opatření na našich prodejnách na ochranu zaměstnanců a zákazníků,“ zdůraznil Martin Piterák, provozní ředitel společnosti Kaufland.

10:00 Nakažených je celkem 904 osob

Na svém webu to uvedlo ministerstvo zdravotnictví. V pátek přibylo 124 nakažených, od půlnoci do dnešního rána evidují hygienici 15 případů. Nejvíc nakažených má Praha.

21. březen, 8:00 Likérky Stock a Rudolf Jelínek začnou vyrábět chybějící dezinfekci

Společnosti Stock Plzeň Božkov a Rudolf Jelínek využijí nynější volnější kapacity související hlavně se zavřenými restauracemi a začnou vyrábět dezinfekci, která je v obchodech takřka nedostupná. Společnost Stock Plzeň Božkov vyrobí v průběhu tohoto týdne odhadem 90 tisíc lahviček o objemu 0,2 litru s aromatickým dezinfekčním prostředkem, který bude vhodný na ruce. Co plánují vyrábět ve Vizovicích, prozradil Miroslav Motyčka, obchodní a marketingový ředitel společnosti Rudolf Jelínek: „Půjde o spotřebitelské balení konzumního lihu o síle 76 procent v půllitrových lahvích, s etiketou obsahující jednoduchý návod na přípravu základní dezinfekce.“

23:00 Babiš není pro zrušení letáků

V živém vysílání TV Nova řekl premiér Andrej Babiš, že oznámení ministra Romana Prymuly není dobrý nápad a slevy je třeba ponechat. Podle jeho slov zcela stačí, že senioři mohou nakupovat od 7 do 9 hodin, kdy jsou obchody čerstvě vydezinfikované a zboží je dostatek. 

22:00 V Česku je 833 nakažených, nejvíce případů je v Praze 

Potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku přibylo na 833. Vyléčili se čtyři. Nejvíc nakažených je v Praze.

17:00 Zruší koronavir letáky ve schránkách a slevové akce?

Na tiskové konferenci uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula: „Navrhnu vládě, abychom slevové akce zrušili. V této době je to zbytečné a nemusíme se podbízet potravinami za levnější ceny, takže ty slevové akce nemají význam a naopak jsou potenciálně nebezpečné,“ uvedl Prymula s poukazem na roznos letáků, který může napomoci šíření koronaviru.

13:40 Drogerie dm žádá zákazníky o dodržování pravidel bezpečného nákupu

Prodejny dm drogerie zůstávají dle rozhodnutí Vlády ČR otevřené kvůli zajištění zboží běžné denní potřeby. ,,Po zvýšené poptávce po zboží, kterou jsme zaznamenali v uplynulém týdnu, došlo od pondělí ke změně. Ve většině prodejen dm je nyní frekvence nákupů výrazně nižší než obvykle, zvýšil se ale průměrný nákup zákazníků," prozradil Kupi.cz mluvčí dm drogerie Jiří Peroutka. ,,Spolupracovníci v prodejnách dm mají k dispozici hygienické prostředky určené na dezinfekci rukou i povrchů. Jsou informováni o nutnosti používání ochranných rukavic a roušek. V prodejnách jsou umístěny aktuální informační letáčky s pravidly pro bezpečný nákup," dodal Peroutka. V prodejnách dm nejsou v současné době k dispozici některé hygienické a antibakteriální produkty, ale nedostupnost těchto produktů je v řešení se stávajícími dodavateli společnosti dm a na doplňování nejžádanějšího zboží se usilovně pracuje.

12:50 Česká pošta upravuje provoz a zavírá další pobočky

Od 19. 3. mají všechny pobočky České pošty otevřeno maximálně do 16:00, od 21. 3. bude také všude zrušen víkendový provoz. Dále došlo k zavření dalších poboček, kterých je tak už 134. V oblastech, uzavřených karanténou, navíc platí mimořádný doručovací režim, jak jsme informovali v článku Českou poštu ovlivnil koronavirus.

9:20 Nakažených v České republice je 765

Během včerejška vzrostl počet případů onemocnění novým typem koronaviru o 205 osob, celkem tedy jde o 765 nakažených. Testováno bylo už 11 619 lidí, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

8:00 Dnes mohou od 7 do 9 hodin do obchodů pouze senioři a handicapovaní

Dnes začíná platit nařízení vlády: Pro seniory a handicapované je nová otvírací doba v obchodech, a to od 7 do 9 hodin, navíc mohou mít doprovod. Ostatní v tu dobu do obchodů nesmí.

20. března, 5:00 Do Česka míří 1,1 milionu respirátorů

Dnes ráno by mělo přiletět do Prahy první letadlo se zdravotnickým materiálem z Číny. Letadlo čínské společnosti China Eastern dopraví do země především 1,1 milionu respirátorů. Uživatelé Flightradar24 a dalších aplikací mohou letadlo sledovat online: China Eastern, let číslo MU785. Další zdravotnický materiál dorazí do Česka zítra, mluví se o 7 milionech roušek. 

21:00 Senioři a handicapovaní budou nakupovat od 7 do 9 hodin

Pro seniory a handicapované bude nově platit nová otvírací doba v obchodech, a to od 7 do 9 hodin, navíc mohou mít doprovod. Ostatní v tu dobu do obchodů nesmí. Jde o změnu původního času od 10 do 12 hodin, podle maloobchodů se ale jedná o vhodnější dobu pro seniory.

18:00 Globus zkracuje otevírací dobu

Od pátku 20. března dochází v hypermarketech Globus ke změně konce otevírací doby na 20:00.

17:00 V ČR je už 631 nakažených

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že počet nakažených se zvýšil na 631 osob. Od rána tedy přibylo hned 59 případů. Vyléčení zůstávají stále tři lidé.

14:10 Může vám přijít SMS, že jste prošli kolem nakaženého 

Operátoři s vládou probírají variantu, že by rozesílali varovné SMS zprávy těm, v jejichž blízkosti se pohyboval člověk nakažený novým koronavirem. Monitorovat až 14 dní zpětně pohyb mobilů nakažených lidí už ve středu vláda umožnila, ale jen s jejich výslovným souhlasem.

14:00 Koronavir zastavil i Continental Barum

Výrobce pneumatik z Otrokovic: Continental Barum, který zaměstnává 5 100 lidí, chystá kvůli koronaviru odstávku. Výroba bude stát během tohoto víkendu a od 28. března až do Velikonoc. 

13:00 E-shop s nábytkem bude mít night shopping

Oblíbený prodejce nábytku ASKO bude mít dnes na svém e-shopu noční nákupy se slevou 15 %.

12:00 Praha se zavírat nebude! Je to hoax

Ministr vnitra Jan Hamáček znovu popřel fámu, podle které se chystá uzavření Prahy. Místopředseda vlády to označil za nesmysl! 

11:00 Lidé vykoupili Paralen, SÚKL prosí, ať jej doma nehromadí zbytečně

Následkem několikanásobného zájmu o léky s obsahem paracetamolu hlásí některé lékárny, že mají vyprodané skladové zásoby. Zároveň lékárníci upozorňují zákazníky, aby nepřekračovali doporučené denní dávky, protože v případě předávkování hrozí poškození jater. Státní ústav pro kontrolu léčiv také vyzval lidi, aby zbytečně nehromadili doma léky s obsahem paracetamolu, protože jich je nyní na trhu nedostatek. Jde například o Paralen.

9:20 V České republice je 572 nakažených

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že v tuto chvíli je u nás již 572 pozitivních pacientů. Testováno bylo celkem 9 402 osob, 3 nakažení se z této nemoci již vyléčili.

9:00 Datart přeměnil své prodejny na výdejny zboží 

Český elektro prodejce přeměnil své prodejny tak, aby s ohledem na vládní nařízení splňovaly přísné hygienické a bezpečnostní podmínky ochrany zdraví a postupně je pro zákazníky, kteří zboží potřebují ihned, otevírá v režimu výdejen. „Na výdejnách jsme ve snaze minimalizovat šíření nákazy koronavirem přijali řadu preventivních opatření. Přijímáme pouze bezhotovostní platby, dohlížíme na dvoumetrové rozestupy mezi zákazníky, naši prodejci jsou vybaveni rouškami a rukavicemi a stejně tak dbáme na to, aby do výdejny vstupovali pouze zákazníci s rouškou,“ říká Eva Kočicová, mluvčí značky Datart a upozorňuje, že výdejny slouží pouze jako místo k osobnímu odběru zboží objednaného v e-shopu. Při výdeji není možný prodej vystaveného zboží, doprodej služeb nebo vyřízení platby na splátky a neřeší se ani reklamace.

8:40 Po Škodovce zavře svou výrobu i Hyundai

Kvůli koronaviru zastaví výrobu od pondělí na dva týdny automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Zaměstnanci budou doma se 70 % průměrného výdělku.

19. března, 8:00 Smartwings odletělo pro zdravotnický materiál do Číny 

Ministr dopravy Karel Havlíček informoval, že první letadlo Smartwings dnes odletělo z Česka do Číny pro zdravotnický materiál. Dopravce vyšle postupně sedm letadel do dvou čínských měst. 

19:22 Roušky pro všechny budou koncem příštího týdne

Předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula očekává, že koncem příštího týdne by mělo být dostatek roušek, aby byly dostupné pro každého. Způsob jejich distribuce se zatím řeší.

19:00 V ČR je nakažených už 522 lidí 

V ČR je 522 nakažených. Nouzový stav bude trvat ještě nejméně měsíc.

15:26 Pošta omezí otevírací dobu

Česká pošta od čtvrtka omezí otevírací dobu poboček, zavřou nejpozději v 16:00. Mezi 10:00 a 12:00 budou pošty otevřené jen pro seniory nad 65 let. 

14:00 Obchody mají dezinfikovat košíky

Vicepremiér Karel Havlíček uvedl, že vláda doporučila všem provozovatelům maloobchodních prodejen dezinfikovat nákupní košíky po každém použití. „Stejně tak kliky, madla, dveře, a to alespoň jednou za hodinu,“ dodal.

12:35 Mezi 10. a 12. hodinou mohou vyrazit do obchodu pouze lidé nad 65 let

Od zítřka mezi 10. a 12. hodinou mohou nakupovat v obchodech pouze lidé nad 65 let. Má to chránit seniory před nákazou. Ostatní smí nakupovat jindy.

11:40 Vláda schválila zákaz vycházení bez roušky

Od půlnoci platí zákaz vycházení bez roušky, či jiné pokrývky nosu a úst v celé České republice. Vláda jej schválila na mimořádné schůzi. Informaci potvrdilo ministerstvo vnitra.

10:00 Roušky by měly být v neděli, pak budou povinné

V neděli by mělo být do ČR dopraveno 30 milionů roušek z Číny. Budou rozděleny i mezi obyvatelstvo. Poté bude povinnost roušky nosit, řekl ministr vnitra Jan Hamáček.

9:00 Pivo se vyrábět na nějakou dobu nebude

Pivovar Litovel nejméně na dva týdny zastavil výrobu a distribuci piva. Litovel spadá do oblasti uzavřené hygieniky kvůli vyššímu výskytu koronaviru.

18. března 8:00 Ministr zdravotnictví oznámil 464 pozitivních pacientů 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na Twitteru sdílel zprávu: ,,Mám čerstvá data ke koronaviru. K dnešnímu ránu je 464 pozitivních pacientů, to je v porovnání se včerejšími ranními daty o 81 potvrzených více. Testujeme pořád víc a víc lidí. Dnes už je zapojeno 36 laboratoří. Celkem jsme za včerejšek vyšetřili 1362 osob, celkem 7664."

20:30 Koruna výrazně oslabuje kvůli koronaviru 

Koruna výrazně oslabuje kvůli obavám z dopadů koronaviru na ekonomiku eurozóny. Kurz Eura je aktuálně 26,980. (zdroj ČNB)

20:00 Počet nakažených v Česku je 434, nejvíce případů je v hlavním městě 

Česko má celkem 434 případů nákazy koronavirem. Od pondělního večera tak přibylo 51 případů. Nejvíce nakažených je stále v Praze.

19:30 V Praze do obchodů a na úřady jedině s rouškou

Od středy 12:00 začne v Praze platit nařízení, požadující povinné nošení roušky či jiné ochranné pomůcky kryjící nos a ústa do vnitřních prostor. Týká se to tedy například supermarketů, úřadů, zastávek MHD, zdravotních a sociálních zařízení nebo služeben státní a městské policie. Podle primátora Zdeňka Hřiba se nebude opatření prozatím týkat vnějších prostor.

17:50 Česká pošta zavírá další pobočky

Celkem je zavřeno již 76 poboček z celkového počtu 3 200 kvůli šíření nového typu koronaviru. Konkrétně se jedná o 15 pošt v Praze a Středočeském kraji, 12 poboček v Olomouckém kraji, 8 poboček v Libereckém kraji, 6 pošt v Královéhradeckém a Ústeckém kraji. Ve většině případů jde o pobočky v lokalitách, které byly uzavřeny do karantény.

15:00 Alza bude mít v prodeji domácí rychlotest na COVID-19 

Před 4 dny umístila na své stránky Alza ambulantní test na koronavirus (COVID-19), zatím není ještě stanovena cena ani termín dostupnosti, ale věříme, že již brzy se všichni dočkáme a test bude snad v dostatečném množství v prodeji. „Alza.cz aktivně pracuje na možnosti zpřístupnit zákazníkům produkt pro rychlé otestování na virus v pohodlí domova. V tuto chvíli je test v procesu certifikace IVD se snahou o udělení výjimky pro zrychlené uvedení na trh, které může udělit Ministerstvo zdravotnictví prostřednictvím SZÚ nebo SÚKL. Test na bázi detekce protilátek v těle testovaného funguje velmi jednoduše, podobně jako testování diabetu. Jakmile bude tento výrobek schválen pro prodej v ČR, Alza.cz okamžitě spustí systém předobjednávek a zahájí prodej,“ stojí v aktuální tiskové zprávě. Alza také chrání své zaměstnance na výdejnách, a ti pracují výhradně v rouškách. 

14:00 Kaufland zavedl balené rohlíky po 5 kusech 

Jak jsme vás již informovali na našich facebookových stránkách, společnost Kaufland se dnes rozhodla, že své rohlíky budou balit do sáčků po 5 kusech. Opatření má omezit styku potravin s osobami, které se ještě stále nechrání při nákupu pečiva jednorázovými rukavicemi.  

12:20 Supermarkety prosí: Nechoďte k nám bez roušek

Na sociálních sítích různých řetězců s potravinami a drogerií se objevují čím dál častěji prosby, které apelují na zákazníky, aby nechodili na nákupy bez ochranných roušek. Důležité je také používání jednorázových rukavic při nákupu pečiva a nebalených potravin, upozorňují zástupci řetězců. 

11:50 Máte si jít pro balíček do Zásilkovny? Mapa uzavřených výdejních míst

Pobočky Zásilkovny mohu zůstat otevřené, ale situace se mění z hodiny na hodinu, a tak než vyrazíte pro svůj balíček, podívejte se na stránkách Zásilkovny na aktuální informace k výdejním místům

10:45 Do MHD jen se zakrytými ústy

Praha, Brno i další města napříč republikou ode dneška zakazují používání městské hromadné dopravy bez ochranných pomůcek. Cestující, kteří nemají k dispozici roušku či respirátor, se mají chránit šátkem, šálou či jinou improvizovanou pomůckou.

9:00 Muž vyhrožoval na Facebooku, že olizuje pečivo: Hrozí mu trest

Muž na Facebook napsal: „Mám Corona a největší zábava je chodit do supermarketů a jazykem lízat pečivo... Osm let vězení za šíření poplašné zprávy hrozí třiatřicetiletému muži z Ústí nad Labem, který napsal na Facebook, že má koronavirus. Onemocnění COVID-19 mu přitom nikdy prokázáno nebylo.

17. března: Tři lidé se vyléčili z koronaviru 

Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že 6 302 osob bylo až do dnešního dne na koronavirus otestováno, 383 s pozitivním výsledkem. Dobrá zpráva je, že tři pacienti v ústecké nemocnici se z nákazy zcela vyléčili! Bohužel tři jiní jsou naopak ve velmi vážném až kritickém stavu.

20:00 V Kauflandu nakoupíte, jak jste zvyklí

Všechny prodejny Kaufland jsou otevřeny ve standardní otevírací době. 

19:00 Česká pošta zavírá některé své pobočky

Česká pošta dnes zavřela v souvislosti s šířením koronaviru celkem 42 z 3 200 poboček. ,,Více než čtvrtina zavřených pošt je na severní Moravě, což je poštovní region zahrnující zejména Moravskoslezský a Olomoucký kraj," řekl novinářům mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Zavřených je například také šest pošt v Praze a okolí, dvě v severních Čechách, sedm v západních Čechách, čtyři ve východních Čechách a 11 na severní Moravě.

18:00 BILLA upravuje svou otevírací dobu

Všechny prodejny BILLA aktuálně zavírají ve 20:00. Počínaje dnešním dnem, vždy od pondělí do neděle. Jedinou výjimku má prodejna ve městě Litovel, ta má od zítřejšího dne otevřeno denně od 8 do 16 hodin.

17:00 Potravinářská společnost Hamé má prvního nakaženého 

„Přes mnoho preventivních opatření ke snížení rizika nákazy koronavirem Covid-19 se v našem kunovickém závodě bohužel objevila první nakažená osoba,“ sdělil Milan Linka, mluvčí Orkla Foods Česko a Slovensko, jehož je Hamé součástí. Zároveň upozornil, že se koronavirus konzumací balených potravin nebo nápojů nešíří. Vedení Hamé i přesto očekává, že v nejbližší době bude muset dojít v Kunovicích k omezení výroby

15:30 Kaufland i Penny mimořádně odměňují své zaměstnance 

Bezpečnost zaměstnanců a zákazníků je v těchto dnech nejvyšší prioritou, jak nám potvrdili zástupci řetězců Kaufland a Penny Market. V současné době se obchody intenzivně zaměřují na preventivní hygienická opatření. Všichni zaměstnanci jsou vybaveni dezinfekčními gely a je jim nabízeno ovoce na podporu imunity, které je k dispozici na prodejnách, ale také v distribučních centrech nebo masozávodě. Posílená je také četnost úklidu a dezinfikují se pravidelně i košíky. ,,Naši zaměstnanci Kauflandu dělají maximum pro to, aby byl zabezpečen plynulý chod našich prodejen. Vážíme si jejich pracovního nasazení a rozhodli jsme se i pro mimořádné finanční ohodnocení,” řekla Kupi.cz ředitelka firemní komunikace řetězce Kaufland, Renata Maierl. ,,U nás v Penny všem našim zaměstnancům na prodejnách včetně pokladních poskytujeme dezinfekční a antibakteriální přípravky. V rámci prevence všech virových a respiračních onemocnění mají kolegové na prodejnách také zdarma zajištěn přísun pomerančů, citronů, zázvoru a medu,” líčí situaci Tomáš Kubík, manager komunikace řetězce Penny Market. Zaměstnanci mohou v Penny Marketu i Kauflandu používat vlastní ochranné pomůcky bez omezení.

12:00 Jakákoli ochrana je dobrá, vzkazuje ministr 

„Když vycházíte z domova, zakryjte si prosím ústa,“ vyzývá ministr vnitra Jan Hamáček na svém Twitter účtu. Znamená to, že i obyčejná rouška, kterou si vyrobíte doma, má smysl. Jak doma vyrobit roušku proti koronaviru? 

11:00 Pro lednici nebo žehličku si nezajdete 

Jak nám potvrdila tisková mluvčí společnosti Datart, zůstaly všechny jejich prodejny s elektronikou zavřené. ,,V tuto chvíli respektujeme nařízení vlády, všechny prodejny Datart tedy zůstanou zavřené. Stále mají zákazníci možnost objednávat prostřednictvím e-shopu. Zboží lidem dovezeme domů, při nákupu od 500 korun jej doručíme zdarma." Podobnou strategii zvolila i tradiční značka ETA, která má své prodejny také zavřené od pondělního rána. Všechny objednávky, které byly uskutečněny s vyzvednutím v kamenných prodejnách, firma přes své call centra obvolává a překlápí je na online objednávky s doručením zdarma. 

9:45 Omezení prodeje pečiva 

Z prohlášení zástupců vlády vyplývá, že se omezuje prodej nebaleného pečiva. Prodávat se smí pouze v prodejnách, kde mají hygienické pomůcky.

16. března, 7:00 Zavřené zůstanou i elektro prodejny  

Omezený bude nově prodej nebaleného pečiva, zakazuje se například provoz autoškol či takzvaných sdílených taxislužeb a běžná veřejnost nebude mít dovolen vstup do prodejen se stavebninami. Uzavřeny nově budou také prodejny elektro, které dosud spadaly mezi výjimky. Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček také uvedl, že se v obcích ruší takzvané modré zóny.

23:00 Česko v karanténě

‼️🚫 Česko vstupuje od půlnoci do karantény. Omezuje se volný pohyb osob

21:30  Nová bezplatná linka 1212

V souvislosti s koronavirem byla zřízena nová bezplatná celostátní informační linka 1212. Zatím je ve zkušebním provozu. Linky 155 a 112 mají lidé nadále využívat jen v případě ohrožení života a zdraví.

21:00 Bude karanténa pro celé Česko?

Vláda právě teď  jedná o vyhlášení karantény pro celé Česko. Koronavirus už má 253 lidí, téměř stovka je v Praze. Jak vypadá celostátní karanténa? Jen do práce a z práce domů. 

18:00 Prodavačkám řetězce připlatily 50 až 100 procent

Pokladní v supermarketech zažívají perné dny a denně odbaví až stovky lidí. Mnohdy bez ochranných pomůcek musejí pracovat i za kolegy, kteří hlídají děti po uzavření škol nebo za ty, kteří jsou doma v karanténě. Prodejci se proto rozhodli udržet personál za kasou a prudce jim navyšují příplatky za směny. Lákají i brigádníky, kterých je dost, ale bohužel mnohdy nemají zdravotní průkazy, a tak nesmí vykonávat práci s potravinami. 

16:30 Zásilkovna bude bez omezení

Jak Kupi.cz potvrdil PR manager Kamil Chalupa, Zásilkovna aktuálně co se týká výdejních míst, má z Ministerstva průmyslu a obchodu potvrzeno, že budou fungovat i v jinak zavřených prodejnách. ,,Myslíme na bezpečí našich zákazníků, proto jsme se rozhodli od 14. března s okamžitou účinností přijímat na našich výdejních místech v České a Slovenské republice pouze bezkontaktní platby, tj. platby kartou a další způsob bezkontaktní platby chystáme v následujících hodinách," dodal Chalupa. 

16:00 Jak bude vypadat celostátní karanténa? 

V aktuálním článku na Kupi.cz se dozvíte, jak by vypadala karanténa, kterou by uvalil stát na celé Česko. 

15:45 Česká pošta uzavře některé své pobočky 

Česká pošta s okamžitou platností uzavře všechny přepážky na poštách, které nejsou chráněné sklem. Omezení se dotkne 150 poboček. Zhruba deset pošt, které jiné přepážky nemají, zavře úplně.

13:00 V oblíbených fast foodech se neposadíte

V souvislosti s aktuální situací byly uzavřeny všechny restaurace McDonald's. Jídlo si ale pořád můžete objednávat přes McDelivery, případně vás obslouží na McDrive – jen pozor, z bezpečnostních důvodů nemohou obsloužit pěší zákazníky. Stejná situace je i v druhém oblíbeném fast foodu KFC. 

11:30 Karanténa pro celou republiku? 

,,Vláda zvažuje, že vyhlásí kvůli šíření nového koronaviru karanténu pro celou Českou republiku," uvedl dnes premiér Babiš. ,,V Česku je 231 potvrzených případů nákazy novým koronavirem," řekl v televizi Prima premiér Babiš. Podle jeho slov předpokládá, že večer počet může přesáhnout 300. Vláda se sejde odpoledne.

10:00 Ibuprofen zhoršuje koronavir: Je to hoax, varuje komora 

Není pravda, že Ibuprofen zhoršuje průběh nemoci Covid-19,“ píše Česká lékárnická komora na svém Twitteru v reakci na některé dezinformace, které se v této souvislosti šíří internetem v podobě zvukových zpráv a textů.

9:30 Mountfield otevřel výdejní okénko 

V e-shopu Mountfield mohou zákazníci nakupovat bez omezení a využít služeb přepravců PPL, DPD nebo České pošty. Ve všech kamenných prodejnách je umožněn i osobní odběr přes výdejové okénko. Zákazníkům obchod se zahradní technikou doporučuje, z hygienických důvodů, on-line platbu kartou, která je zdarma.

9:00 ČEZ ruší své plánované odstávky kvůli home office 

Stále více lidí zůstává doma na „home office“ a ke své práci potřebují nejen wifi, ale také elektřinu. Proto se ČEZ rozhodl s platností od pondělí 16. března až do odvolání zrušit plánované odstávky elektřiny související s pravidelnou údržbou zařízení distribuční soustavy. Probíhat budou pouze práce realizované za účelem zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti dodávky elektřiny, například v případě poruch nastalých silným větrem. Taktéž ČEZ upozorňuje, že uzavřel všechna svá zákaznická centra a kontaktní místa s tím, že v provozu zůstává bezplatná linka 800 810 820. 

8:00 Kaufland má dostatek zásob 

Všech 133 prodejen obchodního řetězce Kaufland je otevřeno bez omezení, v běžné otevírací době. ,,Zásob na skladech je dostatek a není důvod k žádné panice. Jsme připraveni na zvýšený zájem zákazníků a děláme maximum pro to, abychom zajistili dostupnost zboží na všech našich prodejnách. Pravidelně je zásobujeme z našich centrálních skladů a současně intenzivně jednáme s dodavateli. Zvýšenou poptávku ze strany zákazníků jsme schopni pokrýt," řekla pro Kupi.cz tisková mluvčí obchodního řetězce Kauflandu Renata Maierl. 

7:50 Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo 214 infikovaných osob

V Česku je aktuálně už 214 lidí infikovaných koronavirem. Otestováno jich bylo celkem 4 065, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

15. března 2020, 7:00 Zatím není potvrzen přenos viru na člověka z potravin

Produkce a distribuce potravin je plynulá, jejich zásoby jsou dostatečné. Po včerejším jednání zástupců potravinářských firem a zpracovatelského průmyslu a Svazu obchodu a cestovního ruchu to řekl ministr zemědělství Miroslav Toman. ,,Nemáme žádné problémy s výrobou a distribucí potravin, není proto důvod panikařit a nakupovat přehnaně velké zásoby," zdůraznil Toman, který rovněž potvrdil novinářům, že dosud nebyl prokázán přenos viru z potravin na člověka.

Pro dnešek je to vše, zítra budeme situaci kolem koronaviru opět aktuálně sledovat 

21:15 Rozvoz potravin a potřeb pro domácnost na jakoukoliv adresu

Také patříte mezi ty, kam nerozváží žádných z obvyklých prodejců potravin jako jsou Rohlík, Košík nebo Tesco? Společnost Mall spustila rozvoz trvanlivých potravin a potřeb pro domácnost. Objednávku si můžete vyzvednout v některé z poboček Mall nebo si ji nechat doručit přímo domů.

Tato nabídka se vyplatí především pro ty domácnosti, které se potřebují zásobit ve větším počtu, protože jednotlivé potraviny i potřeby pro domácnost jsou prodávány po celých baleních. Více info na mall.cz.

21:13 Zavřené obchody využívají svých e-shopů

Ty obchody, které mají kamenné pobočky, ale provozují i e-shopy a musí mít z rozhodnutí vlády zavřeno, prodávají skrze své e-shopy. V tomto režimu fungují například Decathlon, Sportisimo nebo síť obchodů s potřebami pro kutily Obi.

20:40 Podnikatelé věří, že Hospodářská komora jim vyjedná lepší podmínky

Hospodářská komora (HK) potvrdila, že podnikatelé požádali vládu o změny v zákazech provozu většiny obchodů. Chtějí, aby v nouzovém stavu mohly fungovat například opravárny, banky i zdravotní, sociální a poštovní služby. HK nadále jedná s čelnými představiteli státu o vhodné a účelné kompenzaci pro podnikatele a živnostníky, kteří v důsledku koronavirové infekce a návazných nucených preventivních opatření jsou výrazně limitováni ve svých ekonomických aktivitách.

20:30 Do Tchiba si na kafe nějakou dobu nezajdete

Kamenné obchody Tchibo jsou z důvodu vládního nařízení uzavřeny, ale zákazníci stále mohou nakupovat on-line, všem nyní Tchibo nabízí dopravu zdarma. Zároveň však veškeré zboží, které si zákazníci objednali k vyzvednutí v kamenných obchodech ještě před jejich uzavřením, tam zůstává a své objednávky si budou moci vyzvednout, až to situace umožní.

20:15 Počet pacientů se zvýšil od sobotního rána o 39 

Ministr zdravotnictví Vojtěch večer oznámil, že počet pacientů nakažených koronavirem stoupl na 189. Je to o 39 více než v sobotu ráno, jde o nejvyšší nárůst.

20:00 Electro World chrání své prodavače bezkontaktními platbami 

Electro World v rámci nařízení vlády může své prodejny nechat otevřené, protože se na ně vztahuje výjimka. Svou otevírací dobu nechává beze změny, ale v rámci bezpečnostního opatření upřednostňuje bezkontaktní platby. Při objednávce nad 1 000 Kč nabízí svým zákazníkům navíc dopravu zdarma.

19:50 Datart zavede zdarma rozvozy zboží z prodejen domů

Elektro prodejce Datart také reaguje na dynamický vývoj situace v Česku „Rezervaci a osobní odběr zboží na prodejně rozšíříme o službu, kdy prodejna bude zákazníka telefonicky kontaktovat a nabídne mu možnost doručení výrobku domů. Tato služba by měla být bezplatná a nebude se vztahovat na zboží většího rozměru,“ říká mluvčí značky Datart Eva Kočicová pro Kupi.cz a doplňuje, že při nákupu velkých domácích spotřebičů a velkorozměrové elektroniky má zákazník standardně možnost volby doručení domů vlastní službou DATART DOPRAVA, případně zvoleným smluvním dopravcem. 

19:20 IKEA zavírá své restaurace i prodejny, nakoupit si u nich ale můžete stále 

Obchodní domy IKEA včetně restaurací, kaváren a bistra zůstanou od 14. března 2020 až do odvolání uzavřeny z důvodu nařízení vlády České republiky. Pokud jste plánovali nákupy v IKEA, můžete si nakoupit on-line přímo z domova: Se službou doručení na vámi zvolenou adresu, která je stále k dispozici. Služba Klikni a vyzvedni nebude po dobu uzavření obchodních domů dostupná. Pokud již máte objednané zboží přes službu Klikni a vyzvedni, bude vás IKEA kontaktovat a nabídne možnost doručení zdarma.

18:00 Kutilové mají smůlu v UNI HOBBY si nenakoupí

Z důvodu vládního nařízení budou UNI HOBBY prodejny uzavřeny do 24. 3. 2020 do 6:00 hodin. Zboží si však můžete stále objednat přes e-shop s možností osobního odběru.

17:40 Jysk zavírá své prodejny. E-shop zůstává v běžném provozu

Řetězec s nábytkem a vybavením pro domácnost, na základě vládního opatření, zavírá všechny své pobočky do 23. března. 

16:45 Česká pošta doručuje v omezeném režimu

ČP se soustředí na doručování dopisů, balíků, důchodů apod. Produkty, jako např. reklamní letáky, nyní distribuovat nebudeme. Doručování funguje bez omezení, kromě reklamních letáků. Naši doručovatelé budou roznášet jen to nejnutnější.

15:20 Apple story se zavírají

Americká společnost Apple se kvůli šíření koronaviru rozhodla zavřít své maloobchodní prodejny v celém světě s výjimkou takzvané Velké Číny. Výrobce iPhonů a další elektroniky to uvedl v dopise, který zveřejnil na svém webu. Opatření platí do 27. března.

15:10 Která nákupní centra jsou otevřena?

V novém článku jsme sepsali obchody, které jsou otevřené v největších nákupních centrech u nás. Policie se v některých nákupních centrech snaží vysvětlit malým prodejcům, že musí mít své provozovny zavřené. Zatím ještě nepadla pokuta za porušení nařízení vlády, vše se snaží strážci zákona vyřešit domluvou. 

15:10 Alza má otevřeno

Alza má otevřeny všechny pobočky! Zrychluje zavážení AlzaBoxů a pracuje na tom aby byla jejich kapacita navýšena. V Praze a Ostravě zvyšují kapacitu expresní dopravy až do dveří AlzaExpres. Při platbě předem se dá celé předání vyřídit "bezkontaktně".

15:00 Zásilky z Lidl Shopu se mohou opozdit

Lidl na sociálních sítích dává upozornění, že se zásilky z jeho Lidl shopu mohou opozdit. ,,U již vytvořených objednávek očekávejte prosím doručení se zpožděním, nebo doručení jiným způsobem, o kterém Vás bude informovat společnost PPL." Taktéž Lidl přidal příspěvek, kterým by rád posílil tým, protože aktuálně chybí lidi v logistice i na prodejnách: ,,Naši kolegové v prodejnách a logistických centrech dělají vše, co je v jejich silách, aby Vám umožnili nakoupit vše, co je potřeba. Aktuálně proto hledáme posily, které by jim pomohly a přiložily ruce k dílu," přidal příspěvek Lidl na svou zeď právě teď. 

14:45 Zásilkovna zatím neví

Zásilkovna reagovala na situaci emailem, ve kterém se snaží situaci vysvětlit i na sociálních sítích: ,,Aktuálně nemáme všechny detailní informace o tom, jak se vládní opatření dotknou našich přepravních kapacit a výdejních míst Zásilkovny. Vláda své opatření během brzy ještě upřesňovat – jakmile budeme znát podrobnosti, připravíme řešení a budeme vás o něm informovat na našich komunikačních kanálech. Děkujeme za vaši trpělivost. Uděláme maximum proto, abychom fungování našich služeb a produktů udrželi v co největším rozsahu a zároveň chránili vaše zdraví!". 

14:30 MPO jedná s premiérem

Na ministerstvu průmyslu od půl třetí jedná Havlíček s premiérem Babišem, ministryní Schillerovou a ministry Hamáčkem a Vojtěchem kvůli koronaviru. Mimo jiné by měli konkretizovat opatření vlády o zákazu maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách.

14:10 Bageterie Boulevard spustí rozvoz

Řetězec Bageterie Boulevard v řádech dnů spustí na území Prahy i v krajských městech vlastní rozvoz jídla BB Domů. V sobotu řetězec v kamenných restauracích vytvořil provizorní výdejní okénka. „Od zítřka budeme mít okna již upravená na klasický výdejní prodej. Právě intenzivně pracujeme na podobě stavebního řešení,“ uvedl provozní ředitel Jiří Štěpánek.

14:00 Ztráty půjdou do miliard

Zavření části obchodů připraví prodejce podle analytiků o miliardy korun. Zatím desetidenní restrikce dopadne asi nejhůře na provozovatele restaurací.

13:50 Kavárny a bistra prodávají okénkem

Ve velkých městech zůstávají některá bistra a kavárny otevřené. Obsluha prodává většinou přes okno nebo zahrazené dveře. Například v centru hlavního města Prahy na Náměstí Míru lidé posedávají na lavičkách s jídlem z restaurací.

13:30 Kurzové sázení pouze přes internet

Společnost Tipsport oznámila, že uzavřela všechny své kamenné pobočky sázkovek Tipsport a Chance. Podávání sázek přes internet, ať už prostřednictvím mobilních telefonů nebo webových portálů, funguje beze změn dál.

13.20 Dáme jídlo jezdí dál

Provoz společnosti Dáme jídlo zůstáv nepřerušen. „S našimi partnery z řad restaurací pracujeme na tom, abychom i nadále zajistili potřebnou dostupnost našich služeb v rámci celé České republiky a zároveň tím podporujeme i jejich provoz, který by nyní jinak v naprosté většině případů musel být minimálně na deset dní přerušen. Zároveň jsme připraveni přijmout nové restaurace, které do této doby služeb rozvozu nevyužívaly, a nabídnout jim tak možnosti platformy Dáme jídlo,“ řekl Filip Fingl, výkonný ředitel firmy. Všem klientům rozesílá služba Dáme jídlo notifikace a emaily s informací, že si přes ně můžou lidé objednávat i nadále. 

13:10 Rozhodnout v noci byla taktika

O zavření obchodních center (OC) rozhodla vláda v noci mimo jiné proto, aby nemusela  OC vyklízet během otevírací doby. „Zvolili jsme tu šetrnou variantu, jakkoliv to mohlo být nekomfortní,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček.

13:00 Mohou mít stavebniny otevřeno?

Jestli se bude opatření vztahovat na stavebniny, vláda ještě zváží. Uvedl to premiér Andrej Babiš. 

12:45 Pošta i banky v běžném režimu

Česká pošta běží zatím strandardně. „Přes víkend budeme i s poštou řešit, jak dále,“ řekl ministr vnitra Jan Hamáček novinářům na tiskové konferenci. Jednat se bude i o podmínkách doručování pro lidi v karanténě. Česká pošta na svých sociálních sítích vyzívá občany, aby na poštu chodili jen v těch nejnutnějších případech. Také banky podle ministra Andreje Babiše jedou v běžném režimu.

12:30 Potravinové balíčky pro důchodce

Některé obchodní řetězce podle premiéra Andreje Babiše chystají potravinové balíčky například pro důchodce. S jejich donáškou by mohli pomáhat i skauti nebo Český červený kříž.

12:00 Zavřít musí i kadeřnictví a kosmetika

Zákaz provozu neplatí pouze pro provozovny stravovacích služeb, ale i pro služby, jako jsou mimo jiné kadeřnické a kosmetické salony, upřesnil premiér Andrej Babiš. Dál fungují internetové obchody. Otevřeny budou banky, potraviny a lékárny i v rámci obchodních center, uvedl ministr obchodu a průmyslu Karel Havlíček.

11:00 MPO řeší kompenzace pro obchodníky

„Byl okamžitě rozšířen štáb na ministerstvu průmyslu a obchodu o specialisty v oblasti maloobchodu a služeb,“ uvedl ministr Karel Havlíček pro novináře. Současně na MPO vzniká informační linka. Již nyní podle Havlíčka resort řeší kompenzace pro maloobchodníky.

10:00 Řešení pro hotely a restaurace

„Co se týče hotelů, může hoteliér zvolit tzv. roomservice (donášku jídla na pokoj) nebo zkrátka si to jídlo vezmou s sebou,“ upřesnil premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci. Prodávat mohou také fastfoody s výdejním okénkem, těch se nařízení vlády o zavření na 10 dní netýká. 

9:00 Otevřeny zůstanou jen potraviny, drogérie a lékárny

Obchody zůstaly v sobotu ráno kvůli rozhodnutí vlády zavřené. Výjimku tvoří například potraviny či lékárny, trafiky a nebo elektro prodejny. 

7:00 Potvrzeno 150 nakažených

V Česku je aktuálně 150 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru, uvedl v sobotu ráno premiér Andrej Babiš. Počet nakažených se tedy zvýšil o 9.

14. března 2020, 4:00 Zavírají se obchody a restaurace

Vláda ode dnešního rána, konkrétně od šesti hodin ráno zakázala s platností na 10 dní provoz restaurací a obchodů s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií nebo čerpacích stanic, více se dočtete v článku

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz