Hoaxy, kterým lidé věří: Horký čaj, Savo a zavřené obchody. Tohle všechno jsou jen lži

Českem se šíří hoax o uzavření obchodů s potravinami. Canva

Tak, jak rychle se šíří nákaza koronavirem Sars-CoV-2, se zároveň množí i mylné informace, které denně zásobí vystrašené Čechy „zaručenými“ zprávami. Kvůli jejich masivnímu šíření na sociálních sítích i celkovému množství je už těžké poznat, co je pravda a co výmysl. Jaké jsou nejčastější mýty, polopravdy a hoaxy, kterým byste neměli věřit?

Přečtěte si také

Mikulášská nadílka zdravě: Co dát dětem do balíčku místo nezdravých čokolád z obchodů?
Mikulášská nadílka zdravě: Co dát dětem do balíčku místo nezdravých čokolád z obchodů?

Zavřou všechny obchody

Pokud jste v posledních dnech obdrželi zprávu, ve které je zaručená informace od zaměstnance českého supermarketu, který varuje před jeho totálním uzavřením, zůstaňte klidní. Není nutné se předzásobit potravinami na měsíce dopředu. Premiér Andrej Babiš již 12. března potvrdil, že uzavírání obchodů s potravinami rozhodně nehrozí. Stejně tak mylná je i informace o karanténě hlavního města Prahy, která též není v plánu.

Rouška vás ochrání

Papírové roušky byly v českých obchodech, lékárnách i hobby marketech vyprodány už víc jak měsíc před tím, než se na našem území objevila první nákaza. Lidé totiž stále věří tomu, že je rouška před virem ochrání. Pokud jste i vy jedni z nich, zklameme vás. Anebo vám možná ušetříme peníze za její nákup! Rouška před koronavirem zdravého člověka neochrání. Obecně platí, že rouška je vhodné opatření pro nemocného člověka, který nechce kapénkovou metodou nakazit své okolí chřipkou. V případě nákazy koronavirem ale nestačí ani to. Zamezit jí může pouze respirátor s třídou FFP3.

Většina lidí stále věří tomu, že obyčejná papírová rouška je ochrání před koronavirem. Claudio Schwarz / www.unsplash.com

Hlavně hodně česneku a chlóru

Vynalézaví Češi přišli už s několika zaručenými recepty, podle kterých se prý můžete před nákazou koronavirem chránit. Pojídání česneku, nosní spreje, pití alkoholu nebo dokonce koupele v chlóru a pití Sava. Všechny tyto bizarní metody léčby lékaři vyvrátili a důrazně varují před zbytečným riskováním zdraví. Některými chemickými látkami si můžete nevratně poškodit sliznici a přílišnou vnitřní dezinfekcí alkoholem si přivodíte jedině kocovinu.

Smrt číhá v balíčku

Český zákazník dost znejistěl i u tolik oblíbených internetových nákupů z webů Ebay, Wish nebo Aliexpress, které své zásilky často zasílají z Číny, tedy země původu koronaviru. Internetem se totiž začal šířit hoax, který upozorňoval nákupčí na možnost přenosu viru právě těmito zásilkami. Nakupovat na čínských webech ale můžete směle dál. Podle vyjádření hlavního hygienika není možné, aby virus na poštovních zásilkách cestu do Evropy přežil. K tomu totiž potřebuje živý organismus, tedy člověka nebo zvíře. Životnost viru se navíc odhaduje v rámci několika hodin. A všichni dobře víme, jak dlouho je nutné na balíčky z Číny čekat!

Spolu s nákazou koronavirem se Českem šíří i dezinformace a hoaxy. www.pxhere.com

Pijte horkou vodu

V řetězovém emailu, který byl přeložen z ruštiny, stojí informace, že virus není odolný vůči teplu a zahyne při teplotě 26–27°C. Proto se doporučuje pít více horké vody, abyste tím případnou nákazu doslova spláchli. I když proti pitnému režimu nejde nic namítat, koronaviru se tak rozhodně nezbavíte. Už samotný fakt, že běžná teplota lidského těla je 36–37°C napovídá, že při této teorii by virus nemohl na člověka ani zaútočit. Horký čaj si tak klidně uvařte, ale dál dodržujte oficiální doporučení proti šíření nákazy.

Ibuprofen zhoršuje koronavir 

„Není pravda, že Ibuprofen zhoršuje průběh nemoci Covid-19,“ píše Česká lékárnická komora na svém Twitteru v reakci na některé dezinformace, které se v této souvislosti šíří internetem v podobě zvukových zpráv a textů.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz