Vybíráme nepromokavé oblečení. Zůstaňte v suchu za každého počasí

Když vás venku zastihne nečekaná dešťová přeháňka, může to být velmi nepříjemné.

Mezi lidmi, kteří se často pohybují na čerstvém vzduchu, se traduje, že neexistuje špatné počasí – existuje pouze špatně oblečený člověk. Vybavte se i vy do každého počasí a nenechte se zaskočit jarním deštíkem ani prudkou letní bouřkou. Nepromokavé oblečení vás skvěle ochrání před vlhkem a usnadní vám pobyt venku za každého počasí.

Přečtěte si také

Jak využít skořápky od vajec? Tady je 5 možností, o kterých jste nejspíš nevěděli
Jak využít skořápky od vajec? Tady je 5 možností, o kterých jste nejspíš nevěděli

Ať už se chystáte na túru, jdete z práce, míříte na návštěvu, či do obchodu, mít u sebe v případě nepříznivého počasí nepromokavé oblečení, je skutečně k nezaplacení. Jak ale nepromokavé oblečení vybrat tak, aby vyhovovalo vašim požadavkům a ve chvíli, kdy se spustí déšť, vám skvěle posloužilo?

Není nepromokavá jako nepromokavá

Ještě před tím, než se pustíte do nákupu nepromokavého oblečení, zamyslete se, k jakému účelu ho budete nejčastěji potřebovat. Pokud má totiž nepromokavá vrstva splnit pouze občasnou funkci pláštěnky v případech, kdy vás zastihne nečekaná průtrž mračen při cestě na autobus nebo do obchodu, budou vaše nároky zřejmě úplně jiné, než když se chystáte strávit v nepromokavém oblečení celý den na vysokohorské túře nebo při práci venku.

Pro občasný pobyt na dešti vám obvykle poslouží nepromokavé oblečení z tenkého polyesteru, případně i softshellová bunda, ve které jste zvyklí běžně chodit do práce. Nemusíte tak při každé lehounké přeháňce vytahovat deštník a i tak zůstanete v suchu. Oblečení pro běžné chození po městě a krátké procházky v přírodě zakoupíte například v Lidlu nebo v Tchibu, kde snadno vybavíte do nepříznivého počasí i své děti.

Když se vybavíte kvalitním nepromokavým oblečením, nemusíte se za deště vyhýbat prakticky žádné venkovní aktivitě.

Propracované materiály do extrémního počasí

Pokud se ale potřebujete vybavit skutečně funkčním oblečením, které vás ochrání proti vodě a větru i v extrémně nepříznivých podmínkách, pak si dejte na svém výběru skutečně záležet. Zaměřte se především na materiál, kvalitu zpracování a na uvedenou hodnotu nepropustnosti. Ta je udávána parametrem, který označuje výšku vodního sloupce, kterému materiál odolá. V případě bundy, která vám má posloužit za každého počasí, by se měla jeho hodnota pohybovat alespoň okolo 5 000 mm.

Pamatujte však na to, že s rostoucí nepromokavostí často klesá prodyšnost materiálu. A tak pokud není bunda vyrobena například z gore-texové či jiné kvalitní prodyšné membrány, snadno se vám může stát, že bude bunda sice perfektně nepromokavá, ale zároveň nebude odvádět váš pot a už po krátké chůzi vám v ní bude nepříjemně.

Jak se pozná kvalita

Propracované bundy bývají obvykle opatřeny i klopou přes zip, speciálně tvarovanou kapucí a dalšími vychytávkami, které zabrání proniknutí vody do vnitřních vrstev i při silném dešti. Kvalitní bundy pro častý pobyt v nepříznivých povětrnostních podmínkách, ale také nepromokavé kalhoty, funkční overaly a nepromokavé boty obvykle koupíte v obchodech zaměřených na sportovní vybavení, kde vám mimo jiné dokážou školení zaměstnanci obvykle s výběrem také dobře poradit.