Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Stáhněte si mobilní aplikaci Kupi.cz a vyzkoušejte chytrého pomocníka, který vám pomůže s každodenními nákupy.

Mobilní aplikace

Máte alergii na pyl? Pak pozor na domácí mazlíčky, mohou vám přitížit

Máte alergii na pyl? Pak pozor na domácí mazlíčky, mohou vám přitížit

Příchod jara znamená první teplé dny a voňavý vzduch. Pro mnohé ale také další starost. S probouzející se přírodou totiž přichází také pylové alergie. Přečtěte si, jak se jim úspěšně bránit a jak co nejrychleji toto nepříjemné období překonat, aniž by váš organismus trpěl silnou alergií.

Přečtěte si také

Jak poznat kvalitní med? Krystalizuje i pění na povrchu
Jak poznat kvalitní med? Krystalizuje i pění na povrchu

Jaro s sebou přináší vysokou koncentraci pylových zrn, která se ve velké míře vyskytují v ovzduší. Alergikům obvykle činí největší potíže pyl z břízy. Ani pyly dalších rostlin však nejsou neškodné. Projevy alergie v podobě kýchání, kašle, bolesti či svědění v krku, senné rýmy a otoků nosních sliznic obvykle značně znepříjemňují běžný život. Jak tyto projevy eliminovat?

Na pylovou sezónu se připravte

Pokud na sobě projevy alergie pociťujete každý rok, pak jste do určité míry ve výhodě. Nejhorším projevům můžete předejít pomocí několika jednoduchých kroků. V prvé řadě se předzásobte léky proti alergii. Kupte si nosní sprej a oční kapky pro alergiky. Náhlý příchod sezóny vás pak nepřekvapí. Předepsané léky od alergologa začněte brát s dostatečným předstihem.

Ještě před příchodem nejrizikovějšího období se vybavte slunečními brýlemi. Za pár korun je pořídíte například v supermarketu. Čím větší budou skla brýlí, tím spíše zabráníte přímému kontaktu pylových zrn z ovzduší s vašima očima.

Jakmile se přiblíží období pylové sezóny, začněte sledovat pylové zpravodajství. Hlášeným stavům přizpůsobte plánovaný pobyt venku. Vyhněte se návštěvám parků a zahrad a omezte činnosti, jako je sekání trávy.

Nejčastějším alergenem je na jaře pyl z břízy.

Co dělat, když musíte ven?

Patříte-li k lidem trpícím alergií, zřejmě nám dáte za pravdu, že vyhnout se kontaminovanému prostředí úplně a čekat, až jarní období zcela pomine, není obvykle v běžné praxi možné. Pokud tedy venku musíte určitý čas trávit, pak se alespoň pokud možno vyhněte pobytu na čerstvém vzduchu v ranních a dopoledních hodinách, kdy je koncentrace pylů ve vzduchu největší. A pokud už plánujete sekat zahradu nebo se věnovat jiné pro alergiky velmi rizikové činnosti, vybavte se alespoň kvalitní rouškou přes nos a ústa.

V období, kdy se vyskytuje ve vzduchu nejvíce pylů, také co nejméně větrejte. Při jízdě autem mějte zavřená okýnka a používejte raději klimatizaci, která část pylových zrn odfiltruje. V jarním období se také snažte častěji sprchovat a převlékat. Snažte se omezit všechny způsoby, jak by se k vašemu tělu mohla pylová zrna dostat. Na sušení prádla si pořiďte sušičku nebo ho alespoň sušte v bytě. Díky všem těmto radám snížíte kontakt vašeho těla s pylovými zrny na minimum.

Pozor na zvířata

Alergeny mohou přenášet také vaši domácí mazlíčci. Pokud je váš pes celý den venku, pak si ho do bytu nepouštějte ani po vašem příchodu domů. Zamezíte tak zbytečnému riziku roznášení pylových zrn v místech, kam se doposud neměla šanci dostat.

Vyhněte se některým potravinám

Co jste možná nevěděli, je fakt, že ten, kdo je citlivý na pylové alergeny, by se měl v jarním období vyhnout také určitým potravinám. Lidé s alergií na břízu by se měli v období výskytu jejího pylu vyvarovat například jablek, banánů, mrkve či celeru. Alergeny, které jsou v nich obsažené, mají totiž podobnou stavbu jako alergeny břízy.

V případě alergie na pyl z lísky se zase můžete setkat s alergií na ořechy. A to nejen lískové, ale také na mandle nebo vlašské ořechy. Nezapomeňte také na to, že tyto potraviny jsou často součástí různých čajů müsli a dalších směsí, ve kterých si jich za normálních okolností ani nevšimnete.

Přírodní léčba zmírní příznaky

Kromě všech výše uvedených rad se můžete v období pylové sezóny vybavit také celou řadou podpůrných preparátů. Existují například žvýkačky proti alergiím. Velmi účinné jsou nejrůznější nosní spreje, které zakoupíte v každé lékárně a které pomáhají v průběhu celého dne čistit nos, aniž by dráždily sliznici. Silní alergici pak mohou vyzkoušet i homeopatii, která pomáhá bojovat s alergeny na přírodní bázi.