Využijte kardamom naplno! Naučte se ho správně kombinovat s dalším kořením

Kardamom pravý je třetím nejdražším kořením na světě Ludmila_Ph / Pixabay

Třetí nejdražší koření světa! Přesně tak, kardamom pravý si lidé po celém světě velmi cení – překonává ho pouze šafrán a vanilka. Také ho používáte v kuchyni? A věděli jste, že existují i jeho jiné druhy? Pojďte se s námi dozvědět něco víc o tomto vzácném koření – a my vám řekneme, jaké aroma od něj můžete čekat a na co se hodí nejvíce.

Přečtěte si také

První pomoc při bolesti zubů? Vsaďte na hřebíček, ten nikdy nezklame
První pomoc při bolesti zubů? Vsaďte na hřebíček, ten nikdy nezklame

Není jen jeden kardamom

Pokud jde o kardamom, můžete se setkat hned se třemi jeho různými druhy. Mezi ty méně známé patří kardamom černý (Amomum subulatum) rostoucí především v Číně a v Nepálu a kardamom černý čínský (Lanxangia tsaoko), který kromě již zmíněné Číny roste i na území Vietnamu. 

Třetím druhem je pak kardamovník obecný (Elettaria cardamomum) – a právě ten je jinak znám coby kardamom pravý. Tento nejrozšířenější druh pochází hlavně z Indie, pěstuje se ale i v Guatemale, Tanzanii či na Srí Lance.

Zatímco první dva zmíněné druhy k sobě mají relativně blízko, kardamom pravý (který je jinak označován i coby zelený) se se svým vzhledem i chutí liší. Jak tedy tato koření působí a v jakých receptech náležitě vyniknou?

Staré přísloví říká – kolik koření máš, tolikrát jsi kuchařem Pixabay / Pexels

Kardamom černý – jak chutná a kam s ním?

V kardamomu černém ucítíte kouřové aroma, kafr a pryskyřici. Hlavní aromatickou sloučeninou v něm je eukalyptol, který je obsažen i v mnoha dalších výrazných rostlinách, jako je například bobkový list, bazalka pravá, kafrovník lékařský, šalvěj lékařská a také kardamom pravý.

Stejně jako ve svém pravém kolegovi obsahuje i citrusový limonem, tím ale podobnost víceméně končí. U kardamomu černého se totiž na aromatu a chuti dále podílejí i kouřové fenoly, po hřebíčku vonící eugenol a po borovici evokující pinen.

Chuťově i vůní jsou si oba černé kardamomy velmi blízké. Ten čínský lze rozpoznat podle větších lusků, v kuchyni se ale i tak dají beze všeho zaměnit. A co se receptů týče, největší uplatnění nachází tato přísada v pokrmech z masa či ve vietnamských polévkách. Zároveň je ale i neodmyslitelnou složkou ve směsi koření garam masala.

Černý kardamom a pořádné maso? Ideální kombinace!

A jak toto koření získává své typické zbarvení, kouřovou chuť a aroma? Je to díky otevřenému ohni ve vytvrzovací peci, v níž se lusky kardamomu černého suší až 72 hodin.

Kardamom černý se náramně hodí ke skořici PDPics / Pixabay

Tip: Pokud máte možnost, kupte si kardamom černý celý a rozdrťte si jej doma, třeba v hmoždíři, těsně před přidáním do pokrmu. Pokud si koupíte mletý, nebude tak aromatický a chutný. 

S jakým dalším kořením se dá kardamom černý spárovat?

  • Díky přítomnosti pronikavého cineolu si bude v jídle rozumět s novým kořením, kardamomem pravým a galangalem.
  • Eugenol, který je hřejivý a dřevitý, umožňuje párování s muškátovým oříškem či skořicí.
  • Po citrusech a bylinkách vonící limonen bude zase skvělý s koriandrem a kmínem.

Hmoždíř – neprávem opomíjený pomocník v kuchyni

A co kardamom pravý, jeho chuť a využití?

Kardamom pravý se od předchozích dvou typů liší. Jeho vůně připomíná květiny, může v ní ale hrát i aroma citrusů a eukalyptu. Jak jsme totiž už zmínili, i jeho hlavní aromatickou sloučeninou je eukalyptol, vliv na jeho vůni ale má citrusový limonen a květinový linalool.

A co se chuti týče, rozdíly jsou ještě markantnější – kardamom pravý je svěží a nasládlý. Díky tomu své uplatnění nachází především v dochucování sladkých pokrmů a dezertů, osvědčí se ale i v pokrmech pikantních.

Kardamom bude skvělý i k čaji nebo jinému teplému nápoji Mahdi Joban / Pixabay

S jakým dalším kořením se dá kardamom pravý spárovat?

  • Díky cineolu lze kardamom pravý příjemně spárovat s dalšími druhy koření, které ho také obsahují – třeba kardamom černý, bobkový list, nové koření či muškátový ořech.
  • Díky limonenu se příjemně zvýrazní nasládlé citronové tóny s čerstvým zázvorem.
  • Květinové vůně se hezky rozvinou, pokud ho zkombinujete například s citronovou trávou či koriandrem.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz