Nejlepší čas, kdy na parapet zasadit bylinky, je právě teď

Nejlepší čas, kdy na parapet zasadit bylinky? Nyní v březnu! Poradíme, jak na to Carolyn V. / Unsplash.com

Čerstvé bylinky jsou základem každého skvělého jídla, a neměly by proto chybět v žádné kuchyni. Nejlepší (a nejlevnější) jsou ty, které si vlastnoručně vypěstujete. Zvládnete to i v bytě, na parapetu za oknem. Ideální doba na zasetí letošní úrody je totiž právě nyní. Kterým druhům bylinek prospějí první jarní paprsky?

Přečtěte si také

Do spíže? Nebo spíše ne? Podívejte se, co patří a nepatří do spižírny
Do spíže? Nebo spíše ne? Podívejte se, co patří a nepatří do spižírny

Bylinky vypěstujete ze semínek i sazeniček

Bylinky si v kuchyni na parapetu můžete vypěstovat ze semínek, která pořídíte za cca 15–30 korun, nebo ze sazeniček zakoupených v zahradnictvích či hobby marketech.

Některé druhy, jako například pažitku či petržel kadeřavou, je nejlepší pěstovat z trsu, který na zahradě vyjmete po zimě ze zeminy. Pokud takovou možnost nemáte, i tyto druhy se samozřejmě dají vypěstovat ze semínek.

Tip: Pokud jste v pěstování úplným nováčkem nebo si chcete práci usnadnit, poohlédněte se v obchodech nebo na internetu po sadách k pěstování bylinek. Většinou obsahují vše potřebné – květináče či truhlíky, semínka základních druhů bylinek, vhodný substrát a další doplňky, které při pěstování oceníte. Jejich cena začíná na cca 200 až 300 korunách.
K sehnání jsou také sady pro pěstování pouze jednoho druhu – můžete si tak přesně vybrat, jaké bylinky chcete (prodává například značka Tescoma, cena 69 Kč za soupravu květináče, semínek a substrátu).

V březnu je ideální zasadit na parapet bylinky, jako jsou bazalka, petržel, koriandr, pažitka, majoránka nebo tymián Skyla Design / Unsplash.com

Výběr substrátu a pěstební nádoby neponechejte náhodě

Bylinkám svědčí lehčí a propustný substrát, ideálně smíchaný s kompostem nebo pískem. V obchodech vybírejte ten, který je určený na výsev a množení, sehnat se ale dají i substráty speciálně určené na pěstování bylinek. Na dno pěstební nádoby, která musí mít vespod otvory, vždy dejte nejprve vrstvu písku nebo drobných kamínků, aby měla kudy odtékat přebytečná voda a kořeny rostlinek neuhnívaly.

Péče o bylinky je jednoduchá, pozor si dávejte jen na zalévání a dostatek světla

Bylinky v květináči umístěte vždy na slunné místo, kde není průvan. Pokud můžete volit ze světových stran, lepší jsou vždy okna orientovaná na jih nebo západ. Zalévejte střídmě, ale pravidelně (ideálně odstátou vodou). Pozor na přelévání, na které je většina druhů citlivá, například petrželka, bazalka, máta nebo pažitka.

Pokud máte doma suchý vzduch, prospěje bylinkám rosení. Také je pravidelně zastřihujte – stonky potom budou krásně košaté a bohaté.

Čerstvé bylinky jsou základem každé kuchyně, pokud jim budete věnovat péči, porostou vám i za oknem na parapetu Freepik.com

Které bylinky můžete od března pěstovat za oknem?

  • Pažitku
  • Bazalku
  • Koriandr
  • Petržel
  • Tymián
  • Meduňku
  • Majoránku
  • Mátu
  • Rukolu

Na jaře nechte na parapetu klíčit i semínka

Naklíčená semínka jsou bohatým zdrojem vitamínů a minerálů. Nabijí vás energií a pomohou bojovat s jarní únavou. Z bylinek jsou výborná naklíčená semínka řeřichy nebo vojtěšky – vždy kupujte ta určená ke klíčení, ne setí (ta mohou být chemicky ošetřena). Potom stačí už jen kousek vaty, dostatek světla za oknem, pravidelná závlaha a po 5–7 dnech si můžete na naklíčených semínkách pochutnávat v salátech, pomazánkách, polévkách nebo klidně jen tak na chlebu s máslem nebo čerstvým sýrem.

Tip: Skvělým pomocníkem je v tomto ohledu nakličovací miska. Sehnat se dá jednoduchá (například biomiska od značky Tescoma, jejíž cena začíná na 250 Kč) i vícepatrová, ve které můžete nechat klíčit více druhů semínek, luštěnin či obilovin (ProVita nakličovací miska, cena od cca 350 Kč).

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz