Klíčení semínek: Jak si doma jednoduše a stylově vypěstovat dobroty na chléb s máslem?

Klíčení semínek: Jak si doma vypěstovat řeřichu a další dobroty na chléb s máslem Pezibear / Pixabay

Nakličování představuje levný způsob, jak si v domácích podmínkách opatřit vysoce kvalitní zdroje vitaminů a minerálů. Stačí zajít do obchodu se zdravou výživou a tam si za pár korun semínka ke klíčení koupit. Již za několik dní se při pěstování v nakličovacích miskách či sklenicích můžete těšit z chutných klíčků, které jsou skvělé do salátů, pomazánek nebo jen tak posypané na chlebu s máslem. A kromě toho, vypěstované klíčky hravě strčí do kapsy i vitaminové doplňky stravy z lékárny!

Přečtěte si také

Vánoční cukroví? S těmito kuchyňskými pomocníky to letos bude hračka
Vánoční cukroví? S těmito kuchyňskými pomocníky to letos bude hračka

Proč se pustit do pěstování klíčků?

Klíčky jsou skvělou zásobárnou bílkovin, enzymů, vitaminů a dalších zdraví prospěšných látek, které tělu pomáhají vypořádat se s nepříznivými vnějšími vlivy.

Výborné je proto po nich sáhnout nejen v období chřipek z důvodu prevence, ale také v jarních měsících, kdy si naše tělo po dlouhé zimě zaslouží pořádný jarní úklid. Klíčky totiž dovedou povzbudit zpomalený metabolismus, nastartovat trávení a detoxikovat.

Nakličovací misky a sklenice – druhy a ceny

Ačkoliv si lze nádoby na klíčení semínek snadno vyrobit ze zavařovacích sklenic a plátýnka, klíčení ve speciálních klíčicích miskách je mnohem jednodušší na péči. Nádoby určené k nakličování totiž klíčkům zajišťují optimální podmínky pro růst a zároveň usnadňují každodenní proplachování, které je pro úspěšné pěstování zásadní. V podomácku vyrobených miskách mnohdy dochází k tvorbě plísní nebo přesychání semínek nacházejících se v horních vrstvách.

Nakličování semen je jednoduchý a levný způsob, jak získat tělu prospěšné látky _Alicja_ / Pixabay

Nakličovací misky – umožňují odtok přebytečné vody do spodní odkapávací misky, díky čemuž klíčky nejsou neustále ponořené ve vodě. Prodávají se většinou v soupravě po třech miskách, které se skládají na sebe. Praktický set oceníte zejména, pokud se rozhodnete pěstovat více druhů najednou. Základní jednopatrovou nakličovací misku můžete pořídit například u Tescomy za 259 Kč, cena soupravy tří se pak pohybuje od cca 300 Kč.

Nakličovací sklenice – na první pohled obyčejné sklenice na zavařování, ovšem v jejich víčku se ukrývá praktické sítko, které usnadňuje proplachování a zabraňuje plesnivění. Kromě pěstování klíčků jsou i estetickým kuchyňským doplňkem, obzvlášť pokud si k nim pořídíte i stojan a odkapávací keramickou misku. Cena samostatné sklenice s nerezovým sítkem se pohybuje okolo 300 Kč, ta se stojánkem vás vyjde na 350 Kč.

Kde koupit nakličovací misky?

Jak a co naklíčit v klíčicích miskách?

Do nakličovacích misek patří především ta semínka, která po kontaktu s vodou tvoří gel. Mezi ně patří semínka řeřichy, rukoly, chia a lněná. Ta lze ve speciálních klíčicích sklenicích pěstovat jen obtížně, neboť se gel nachytává na sítko a voda tak nemůže odtékat.

Pěstování v biomiskách je velice snadné. Semínka nejdříve nechte 15 minut namočené ve vodě, poté je přeceďte přes sítko a následně rozprostřete na dno klíčicí misky. První dva dny je nutné semínka udržovat mimo dosah slunečních paprsků, a proto je nejlepší je zakrýt talířem. Každý den je průběžně zvlhčujte rozprašovačem. Po dvou dnech talíř sejměte a ráno a večer je zalijte. V horkých dnech můžete i častěji. Zdravá, naklíčená úroda se dostaví přibližně po týdnu.

Tip: Semínka vhodná k nakličování kupujte nejlépe v bio kvalitě, dejte si ale pozor na záměnu se semínky určenými k sadbě. Ta jsou často ošetřena pesticidy a jinými látkami, takže nejsou ke konzumaci příliš ideální.

Nechat naklíčit můžete i řeřichu setou RitaE / Pixabay

Jak a co naklíčit v klíčicích sklenicích?

Oproti miskám mají sklenice na klíčení trochu omezené pole působnosti. Sítko, přes nějž se voda proplachuje, totiž nedovoluje propustit gel, který některá semínka po namočení vytvářejí. A právě proto je potřeba ve sklenicích pěstovat jen semínka k tomu určená. Vhodná jsou například semena ředkvičky, hořčice, vojtěšky nebo jetele.

Pěstování klíčků ve sklenicích vám nezabere denně více než 5 minut. Ze všeho nejdříve vložte semena do sklenice, zalijte vodou a nechte je bobtnat po dobu přibližně 8 hodin. Po uplynutí této doby vodu ze sklenice slijte přes sítko ve víčku a otočte nádobu dnem vzhůru. Aby se voda ve sklenici nezadržovala, umístěte ji na stojánek. Každý den pak nádobu minimálně dvakrát proplachujte čistou vodou. K propláchnutí není nutné víčko odšroubovávat.

Chcete je nejdříve ochutnat?

Tip: V supermarketech si můžete pořídit i již vypěstované klíčky mungo nebo řeřichu setou. Za vaničku čerstvé řeřichy, která vám vystačí tak na tři krajíce chleba, utratíte 20 Kč. Za její semínka ale neutratíte více než 12 Kč.

Klíčky můžete posypat na chleba s máslem a sýrem congerdesing / Pixabay

Co s klíčky po vyklíčení?

Vypěstované klíčky jsou určeny k přímé konzumaci, popřípadě je můžete v plastové nádobě uložit do lednice, kde vydrží přibližně pět dní. Nejlepší ale bude, když si je rovnou po vyklíčení přidáte do zeleninového, luštěninového nebo těstovinového salátu. Dochutit s nimi také můžete své oblíbené pomazánky či dresinky.

Pokud však ničemu z toho neholdujete, můžete si je dát jen tak s chlebem namazaným máslem nebo místo přílohy k masu. Za vyzkoušení rozhodně stojí i mungo polévka nebo vaječná omeleta s naklíčenými luštěninami.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz