5 způsobů, jak chytře využít sůl při úklidu i v domácnosti

Sůl má v domácnosti všestranné využití, objevte, jak ji využít při úklidu Pixabay.com

Sůl je jako běžná součást každé kuchyně ideálním a všestranným pomocníkem ve chvílích, kdy nemáte po ruce nic jiného. V mnoha případech si s ní dokonce hravě vystačíte namísto zbytečných chemických přípravků. Naučte se sůl v domácnosti chytře využívat.

Přečtěte si také

Pěstování konopí bude od nového roku jednodušší, léčivé produkty budou účinnější a levnější
Pěstování konopí bude od nového roku jednodušší, léčivé produkty budou účinnější a levnější

Zbaví ruce nepříjemného zápachu

Právě jste dovařili poctivý guláš plný česneku a cibule, ale vaše ruce nepříjemně zapáchají po aromatické zelenině nebo koření? Stačí vytvořit pastu ze soli a citronové šťávy, rozemnout ji v dlaních a poté pečlivě umýt.

Schopnost soli pohlcovat pachy využijete i mnoha dalšími způsoby. Stačí ji nasypat do bot, kde si přes noc poradí se všemi bakteriemi způsobujícími zápach, nebo s její pomocí vyčistit odpady. Do jednoho litru horké vody přisypte půl hrnku soli (pro zvýšení účinku můžete přidat i jedlou sodu) a nalijte do umyvadla nebo odtoku ve sprše. Nechte chvíli působit a zalijte vroucí vodou. Postup v případě potřeby několikrát zopakujte.

Kombinace soli a citronu je účinná pro odstranění skvrn i zápachu Pixabay.com

Vyčistí skvrny na světlém oblečení

Čas od času to zkrátka odnese nějaký náš oblíbený kousek světlého oblečení. Ať už se jedná o žluté skvrny od potu nebo třeba rozlité červené víno, posypte zašpiněná místa solí (v případě skvrn od potu můžete fleky navíc potřít i trochou citronové šťávy) a přelijte vlažnou vodou. Nechte chvíli působit a vyperte běžným způsobem. Vyvarujte se ale takového čištění u jemných nebo barevných látek, kterým by sůl mohla spíše uškodit.

Rychle vychladí lahev vína

V zimě se sůl využívá k rozpouštění sněhu a dokáže si skvěle poradit i se zamrzlými okny. Věděli jste ale, že ji můžete využít i opačným způsobem? Pokud potřebujete narychlo vychladit lahev vína nebo sektu, zkuste do kbelíku či jiné nádoby přidat několik vrstev ledu a soli a vše zalít vodou. Stačí 10 minut počkat a můžete si vychutnat perfektně vychlazené nápoje.

Odstraní z nádobí připáleniny

Pro vyčištění připálených hrnců existuje mnoho způsobů, pokud ale zrovna nemáte poblíž žádný speciální čisticí přípravek nebo jedlou sodu, pomůže i obyčejná sůl. Stačí do hrnce, pánvičky nebo plechu nasypat dostatečné množství soli a přilít trochu vody. Takto nechte nádobí odmočit nebo pro zvýšení účinnosti přiveďte solný roztok v něm k varu. Připálenina by poté měla jít snáze odstranit.

Sůl pomůže snáze odstranit připáleniny z nádobí, pokud nemáte po ruce nic jiného Pixabay.com

Poradí si se zašlým dřevem

Chcete-li navrátit lesk dřevěnému nábytku, připravte si roztok teplé vody se solí. Kartáčkem nebo drsnější houbičkou namočenou v roztoku dřevo vydrhněte a nechte důkladně proschnout. Takto účinně vyčistíte i kuchyňská dřevěná prkénka. 

Rada na závěr:

Na upotřebení v domácnosti můžete použít jakoukoliv obyčejnou kuchyňskou sůl. Pro přípravu jídel ale vždy zvolte tu kvalitnější. Ano, i mezi solemi existují značné rozdíly. Jejich kvalitu určuje především podíl chloridu sodného (ten by měl být minimálně 96%) a jiných minerálních příměsí a látek. V rámci nezávislého testování v roce 2018 dosáhla nejlepšího hodnocení hrubozrnná mořská sůl Druid. Pokud hledáte vysokou kvalitu za nízkou cenu, velmi příznivě byly v tomto ohledu hodnoceny také soli s jódem obchodních značek Tesco Value nebo Castello, kterou prodává Lidl.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz