Víte, proč vám dává číšník v restauraci očichat korek a ochutnat víno předtím, než jej nalije?

Odmítli jste někdy víno v restauraci, protože nezvykle páchlo? Roman Paroubek / Pixabay.com

Není to z toho důvodu, že byste si objednali například Merlot a odmítli ho s tím, že jste čekali trošku jinou chuť, a raději tedy zkusíte jiné. Z takového důvodu se víno v restauraci neodmítá. Číšník to dělá z jednoho prostého důvodu – dává vám ochutnat, zda víno není zkažené, respektive zakorkované. Co to znamená? A jak je možné, že zakorkovaná mohou být i sebelepší vína se šroubovacím uzávěrem, tedy bez korku?

Přečtěte si také

Firmy trápí nedostatek čipů napříč trhem. Zdraží se lednice i pračky a další domácí spotřebiče
Firmy trápí nedostatek čipů napříč trhem. Zdraží se lednice i pračky a další domácí spotřebiče

Vinaři jsou v zakorkování nevinně

Za zakorkování nemůže vinař, a dokonce ani víno. Může za to korek sám. I v případě, že vinař investuje do drahého a kvalitního korku, nemá záruku, že všechna jeho vína budou jedno jak druhé. Ve skutečnosti může být zakorkovaných mnoho vín, jen to spotřebitelé nemusí poznat.

Když víno páchne po myších, je zakorkované

Výsledkem zakorkování může (ale také nemusí) být víno páchnoucí po myšině, zpocených a zatuchlých ponožkách či plísni. Zkrátka a dobře, takové víno je nepitelné.

Z chemického hlediska se jedná o nákazu 2,4,6-trichloranisolem (TCA). Onemocnění vín TCA se podle určitých zdrojů (a zde je nutno podotknout, že se zdroje v této otázce často rozcházejí), týká minimálně dvou až tří lahví ze sta. Toto číslo však bývá mnohem vyšší, protože v mnoha případech člověk ani nemusí poznat, že je víno napadeno. To totiž nemusí vždy zapáchat po propocených ponožkách, i malá koncentrace TCA však dokáže víno zbavit ovocitého aroma, které by za normálních okolností mělo mít. Prostě jej znehodnotí.

Zakorkovaná můžou být i vína bez korku (se šroubovacím uzávěrem). Stačí, aby se nakazila z dřevěných předmětů ve sklepě Jindra Jindrich / Pixabay.com

Tip: Pokud koupíte zkaženou láhev, solidní vinař vám takové víno jistě rád vymění. Vždyť jde o jeho dobré jméno.

Zakorkovaná mohou být i vína bez korku

Ale není to tak jednoduché! Ve většině případů za zakorkování vína může skutečně korek sám, ale jsou i případy, kdy je v tom nevinně. Existuje také nákaza TBA, tedy 2,4,6-tribromoanisol, která toho má s TCA mnoho společného. TBA se usazuje v dřevěných předmětech okolo – například v barelech, na sklepních stropech či na dřevěných paletách.

Šroubovací uzávěry jsou tak těsné, že nic do lahve nepropustí Arno Mitterbacher / Pixabay.com

Šroubovací uzávěr je sice tak těsný, že vzduch nepropustí, nicméně TBA se do vína může dostat při lahvování právě z okolí, které může být TBA napadeno. Proto tato nepříjemnost může postihnout i vína se šroubovacím uzávěrem. Riziko je však mnohonásobně nižší než u korku, kdy je jednak korek neustále v kontaktu s vínem a také stále propouští určité množství vzduchu.

Nebojte se v restauraci říct, že víno není dobré

Pokud vám víno v restauraci zapáchá, nebojte se říct, že není dobré. Stejně tak i v případě, kdy víno není takové, jaké má být. Nikoho tím neurazíte, číšník sám neví, jak toto konkrétní víno chutná, vaši kritiku si tedy rozhodně nebude brát osobně.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz