Jak se vyrábí gin a který byste rozhodně měli ochutnat?

Gin & Tonic se nejčastěji pije s citrónem, limetkou nebo okurkou sgroene / Pixabay.com

Když se řekne gin, spousta lidí si vybaví 2 věci – jalovec a tonic. Jalovec je základní surovinou používanou při výrobě tohoto alkoholického nápoje, tonic zase věrný parťák ginu – málokdo si jej dá totiž samotný. V jakých koktejlech gin najdete a jaké lahve stojí za to ochutnat, se dozvíte v tomto článku.

Přečtěte si také

Nákupní mekkou 70. let byly obchodní domy s úrovní. Pamatujete na Priory? Některé stále stojí
Nákupní mekkou 70. let byly obchodní domy s úrovní. Pamatujete na Priory? Některé stále stojí

Z čeho se gin skládá a jak se vyrábí?

Holandský gin genever

Způsob výroby ginu genever (také jenever), pocházejícího z Holandska, je velmi podobný výrobě whiskey. Nejprve destilujete obilný slad. Do druhé destilace již přidáváte hlavní suroviny ginu – olej z jalovce, bylin a koření. Následuje zrání v dubových sudech. 

Anglický dry gin

Oproti geneveru pochází výrobní postup na dry gin z Anglie. Při jeho výrobě dochází oproti předešlému k tomu rozdílu, že se suroviny při druhé destilaci nedávají do destilátu, ale visí nad kotlem. Tím, že se kapalina vypařuje, zahřívá suroviny, a ty kapou do destilátu. Dry gin je na rozdíl od geneveru lehčí a nezraje v sudech.

Jak si gin nejlépe vychutnat?

Gin je běžným alkoholem, který je přidáván do koktejlů. Pokud jste někdy měli Martini, Long Island Iced Tea nebo Negroni, pochutnali jste si na koktejlu s obsahem ginu. Nejznámější je ale spojení ginu s tonicem.

To, že většina lidí gin pije jako koktejl, ale neznamená, že si ho nemůžete vychutnat i samotný. Nejčastěji se tak pije s ledem.

Gin Tanqueray není v České republice tak známý, ale jeho oblíbenost roste CocktailTime / Pixabay.com

Jaký gin byste měli ochutnat?

Nejznámější značkou ginu na světě je pravděpodobně Beefeater. Láhev o objemu 0,7 l běžně nakoupíte za zhruba 450 Kč. Pokud si vyhlédnete akci, není problém ho pořídit o 100 Kč levněji.

Pokud rádi ochutnáváte něco, co neměl každý, sáhněte po ginu Tanqueray. Ten není tak lehce k sehnání jako již zmíněný Beefeater, nejspíš tedy budete muset zamířit do specializovaných prodejen. Láhev o objemu 0,7 l nakoupíte kolem 400 Kč.

Jestliže patříte k těm, kteří milují limitované edice, pak by vám rozhodně neměl uniknout letošní OMFG gin od lihovaru Žufánek. Tato firma každý rok vyrobí pouze několik set lahví ginu, které jsou během několika minut vyprodány. Rok co rok se tak na trhu objeví gin, který má přísadu navíc a chutná opravdu skvěle. Letošní láhev bude obohacena o myrtu. Pokusíte se koupit 0,5l láhev, která bude v prodeji za 995 korun?

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz