Jak pečovat o řezané květiny? 5 tipů, které je okamžitě vzpruží

Zjistěte, jak správně pečovat o řezané květiny Capri23auto / Pixabay.com

Narozeniny, výročí, Valentýn, Mezinárodní den žen – to všechno jsou příležitosti, při kterých darovaná květina zahřeje u srdce více než kdykoliv jindy. Jenže jak uchovat krásu řezané květiny co nejdéle? Možná neuvěříte, ale postačí zapátrat ve spíži, lednici nebo mezi čisticími prostředky. Při správné a pravidelné péči vám pak vázaná kytička vydrží i několik týdnů.

Přečtěte si také

Prodeje léků prudce vzrostly. Lidé volí častěji prášky proti bolesti místo návštěvy lékaře
Prodeje léků prudce vzrostly. Lidé volí častěji prášky proti bolesti místo návštěvy lékaře

Které řezané květiny vydrží nejdéle?

Životnost řezaných květin se samozřejmě liší druh od druhu. Správnou a pravidelnou péčí, která vám každý druhý den zabere jen několik málo minut, můžete ale jejich výdrž výrazně prodloužit. Růže například vydrží až dva týdny, tulipány jen deset dnů. Mezi největší držáky pak bez pochyb patří karafiáty a chryzantémy s životností přes pětadvacet dní. A ačkoliv se u jednotlivých druhů květin samotná péče trochu různí, základní principy zůstávají stejné. Pojďme se na ně podívat.

Než květiny dáte do vázy, postarejte se důkladně o jejich stonky

Nic se na životnosti řezaných květin nepodepíše tolik jako ošetření stonků před vložením do vázy. Neváhejte je tedy seříznout ostrým nožíkem nebo nůžkami pod úhlem 45 stupňů a zkrátit o 2–3 cm. Šikmý řez zaručí, že květiny budou lépe přijímat vodu a vydrží déle čerstvé. Seříznutí stonků je nejlepší provádět obden, protože se na ponořené části rychle usazují bakterie způsobující hnilobné procesy. Dále odstraňte stonky, výhonky, pupeny nebo trny, které by jinak zůstaly pod hladinou a rozkládaly se. Nežádoucí, obzvlášť pro růže, jsou vzduchové bublinky. Ideální je proto stonky seřezávat přímo v proudu vody tekoucí z kohoutku a následně kytici vložit do vázy s odstátou vodou.

Narcisům a tulipánům se voda nemění, ale pouze dolévá StockSnap / Pixabay.com

Voda by se kvůli nežádoucím bakteriím měla řezaným květinám měnit zpravidla každý den. Avšak i zde existují výjimky. Důležité hlavně je, aby byla voda vlažná nebo pokojové teploty a váza čistá. Nádobu proto vždy při výměně vody vymyjte a vydezinfikujte. Do vody můžete dokonce přidat několik kapek citronové šťávy nebo jablečného octa.

Příliš vody může škodit!

Aby vám od srdce darovaný pugét dělal dlouho radost, není nutně potřeba udržovat vodu ve váze až po okraj. Takové množství může být někdy na škodu. Bohatě postačí, když jí do vázy nalijete tolik, aby byly stonky ponořené tak ve třech centimetrech vody, ve větším množství mají totiž tendenci rychleji se rozkládat, což poznáte podle toho, že začnou být oslizlé.

Pozor na blízkost zrajícího ovoce, průvan nebo přímé slunce

Řezané květiny jsou velice citlivé i na vnější podněty, jako jsou světlo nebo teplo. Vázu tedy rozhodně neumisťujte nad zapnuté topení, do průvanu nebo na přímé slunce. Jejich výdrž naopak prodloužíte, když je přes noc ponecháte v chladnější místnosti. Stejně jako vysoké teploty jim nesvědčí ani zakouřené prostředí nebo blízkost zrajícího ovoce, které vytváří plyn ethylen způsobující vadnutí květů.

Jak pečovat o květiny ze supermarketu StockSnap / Pixabay.com

5 tipů, které vaše řezané květiny okamžitě vzpruží

Když začnou květiny ve váze vadnout nebo nemáte k dispozici sáček s výživou, pomohou následující babské rady. Skvěle fungují nejen jako první pomoc, ale právě i jako prevence předčasného opadávání listů, tmavnutí květů a celkového uvadání.

  1. Cukr a alkohol – Aby kytice vydržela déle krásná, je potřeba minimalizovat vznik nežádoucích bakterií ve vodě a zajistit květinám plnohodnotnou výživu. Učiněným zázrakem, který tohle všechno svede, je kombinace cukru a alkoholu. Nebojte se přidat do vázy pár kapek čistého alkoholu a jednu čajovou lžičku cukru. Tahle kombinace vaši kytku okamžitě nakopne a vzpruží!
  2. Dřevěné uhlí – Přidejte do vody kousek dřevěného uhlí. Díky němu bude zahnívání stonků postupovat pomaleji.
  3. Aspirin – Tento lék je skvělý nejen na bolest hlavy, ale také na udržení řezaných květin v dobré kondici. Rozdrťte tabletu, vhoďte ji do čisté vody a pořádně rozmíchejte. Až poté vložte do vázy kytici a těšte se z její krásy!
  4. Limonáda – Vylít zvětralou limonádu je škoda. Využít ji totiž můžete k výživě řezaných květin. Cukry v ní obsažené jim dodají potřebné látky a oddálí uvadání listů.
  5. Česnek – Zahnívání stonků podle babských rad také zabraňuje stroužek česneku. Nezapomeňte ale každý den měnit vodu.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz