Velikonoce 2020: Otevírací doba obchodů. Kde si nakoupíte i o svátcích?

Otevírací doba obchodů o Velikonocích 2020. Kde si nakoupíte i o svátcích? Pixabay.com

Velikonoce patří mezi sedm českých svátků, během nichž zákon ukládá uzavřít většinu velkých obchodů. Netýká se to ovšem celých Velikonoc. Neponechejte nic náhodě a podívejte se s námi, kdy vyrazit do obchodů, aby vám doma na svátky nic nechybělo.

Přečtěte si také

Které bankovní poplatky letos vyhrály v anketě absurdních ceníkových položek?
Které bankovní poplatky letos vyhrály v anketě absurdních ceníkových položek?

Kdy budou letos Velikonoce?

Většinou bývá za první den Velikonoc považován Zelený čtvrtek, který letos vychází na 9. dubna, jedná se však o běžný pracovní den. Sváteční Velký pátek pak připadá na 10. dubna. Následují Bílá sobota (11. 4.), Velikonoční neděle neboli Boží hod velikonoční (12. 4.) a druhý svátek na Velikonoční pondělí 13. dubna. Čeká nás tak prodloužený víkend a dva státní svátky. Pouze jednoho z nich, Velikonočního pondělí, se ale týká plošné zavření větších obchodů.

V pátek a o víkendu budou všechny obchody otevřené, v pondělí jen ty vybrané

V pátek 10. dubna v klidu nakoupíte ve všech obchodech podle standardní otevírací doby.

Zákon o zavření větších prodejen se vztahuje pouze k Velikonočnímu pondělí 13. dubna, kdy budou zavřené všechny obchody překračující plochu 200 metrů čtverečních. Menší prodejny se mohou rozhodnout, zda nechají na Velikonoční pondělí otevřeno, či nikoliv.

Otevřené ze zákona také zůstávají lékárny a další prodejny v nemocnicích, na letištích, nádražích a čerpacích stanicích.

V pátek 10. dubna budou všechny obchody otevřené, na Velikonoční pondělí 13. dubna jen ty, které nepřekračují zákonem daný limit Pixabay.com

Které supermarkety a hypermarkety budou na Velikonoční pondělí 13. dubna zavřené, a které otevřené?

Penny, Lidl, Kaufland, Globus

Všechny tyto obchody mají v Česku prodejny větší než 200 m², a proto budou na Velikonoční pondělí zavřené. Pokud tedy budete chtít v Penny, Lidlu, Kauflandu nebo Globusu nakoupit, pro zboží se vydejte v pátek (kdy budou prodejny běžně otevřené) nebo o víkendu.

Billa

Uzavřené zůstanou také všechny prodejny Billa. Výjimku budou v souladu se zákonem tvořit pouze prodejny Billa na Letišti Václava Havla, na Hlavním nádraží v Praze a na všech partnerských čerpacích stanicích Shell.

Tesco

Prodejny Tesco supermarket a Tesco hypermarket zůstanou na Velikonoční pondělí zavřené. Výjimku tvoří menší prodejny Tesco Expres, které budou celý den otevřené podle standardní otevírací doby.

Albert

Většina obchodů Albert překračuje plochu 200 m², a bude proto uzavřená. Existují ale i menší prodejny Albert, které zůstanou otevřené a nakoupíte v nich i 13. dubna.

Hruška, Coop

Také obchody jako Coop nebo Hruška mají své větší a menší prodejny. Ty, které přesahují povolený limit, budou v pondělí zavřené. Vybrané menší prodejny ale zůstanou běžně otevřené.

Na Velikonoční pondělí nakoupíte jen ve vybraných malých prodejnách Freepik.com

Zavřené zůstanou také ostatní velké obchody, včetně těch v obchodních centrech

Na Velikonoční pondělí nenakoupíte ani v hobby marketech nebo prodejnách s nábytkem, jako jsou Baumax, OBI, Hornbach, Ikea, Jysk a další – všechny překračují povolený limit. Stejně tak je tomu u dalších obchodů, které budou zavřené. Jedná se například o elektra, prodejny se sportovními potřebami apod.

A jak je to s obchodními centry? Záleží na jednotlivých prodejnách, zda se vejdou do limitu. Většina obchodních center proto zůstává otevřená, uvnitř jsou zavřené jen prodejny s plochou nad 200 m² (včetně supermarketů nebo hypermarketů).

Záchrana v podobě online supermarketů

Podle standardní otevírací doby pojedou i některé online supermarkety. Například Rohlík.cz bude i na Velikonoční pondělí rozvážet objednané nákupy bez jakéhokoliv omezení. Pokud tedy nestihnete nakoupit před svátky, jídlo si klidně můžete nechat přivézt i v pondělí.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz