Výrobce Aperolu Čechy šidí! Ten německý obsahuje víc alkoholu a je výrazně levnější

Německá varianta oblíbeného alkoholického nápoje Aperol obsahuje víc alkoholu Pixabay.com

Alkoholický nápoj Aperol je dalším produktem, který se v Evropské unii prodává ve dvojí kvalitě. Když si vezmete do ruky Aperol určený pro český trh a ten k dostání v Německu, na první pohled se vám budou zdát stejné. Při podrobnějším zkoumání však narazíte na výrazné rozdíly. V čem je verze pro Čechy ošizená? A jak je to s cenou? Vyplatí se zajet pro něj k sousedům?

Přečtěte si také

Podzim patří dekám. Hřejivé, s rukávy, svítící i antistresové – to jsou trendy letošního roku
Podzim patří dekám. Hřejivé, s rukávy, svítící i antistresové – to jsou trendy letošního roku

Šidí nás na alkoholu, Němcům dopřejí víc

To, co vás u lahve Aperolu udeří hned na začátku do očí, je obsah alkoholu. Ve výrobku prodávaném v Německu jej najdete 15 %, zatímco v tom určeném pro český trh jen 11 %.

Je však nižší procento alkoholu na škodu?

Sklenka Aperolu je spíše o letním popíjení na osvěžení, určitě si jej nenechá namíchat člověk, který se chce za krátkou dobu opít. Nižší obsah alkoholu tedy může být i plus.

Aperol Spritz patří mezi oblíbené míchané nápoje Pixabay.com

Proč to tak je?

Italský výrobce, spadající pod společnost Campari Group, se k otázce nevyjádřil. Vysvětlení však poskytl distributor pro český a slovenský trh, kterým je Coca-Cola. Dle firmy to není tak, že by konkrétně nás Čechy chtěl výrobce nějak šidit. Rozdíl v alkoholu je zde z „daňových důvodů“. Z jakých konkrétně, to Coca-Cola už neuvedla. Podobně je na tom však i Aperol prodávaný ve Francii.

Podle Televize Seznam vyšší procento alkoholu u německého Aperolu zřejmě souvisí s vratnými lahvemi. Aby se v nich totiž tento nápoj nemusel v Německu prodávat, musí být zařazen do kategorie likérů, což by s 11 % alkoholu možné nebylo. Právě proto jej pravděpodobně obsahuje o 4 % více.

Důležité však je, že originální receptura Aperolu uvádí právě 11 % alkoholu.

Proč je v Německu Aperol levnější?

Je zde ale ještě jedna věc, a tou je cena. Aperol určený pro německý trh obsahuje více alkoholu, ale paradoxně se prodává levněji než ten u nás. Nemělo by to být naopak? Dle vyjádření Coca-Coly nestanovuje cenu nikdo jiný než zákazník sám. Jejich zákazník, aby bylo jasno. Tedy obchody a restaurace.

Podle databáze vývoje cen Kupi.cz koupíte 0,7l lahev Aperolu bez akce za 322 Kč, kdežto v Německu za 9,99 eur, což je v přepočtu zhruba 253 Kč. Rozdíl činí téměř 70 Kč.

A když zařadí řetězce tento alkoholický nápoj do akční nabídky? V Česku jej potom pořídíte okolo 220 Kč, vzácně i za zhruba 200 Kč, v Německu pak za 7,99 Kč, což je přibližně 203 Kč. 

Originální receptura Aperolu obsahuje právě 11 % alkoholu Pixabay.com

A jaký je rozdíl v chuti?

Míchaný nápoj s českým Aperolem je jemnější, zatímco ten německý má výraznější chuť, což uznali sami náhodní ochutnávači. Zda je tedy nápoj dobrý, či ne, je spíše otázkou chuťových preferencí.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz