Ruční mixér jako základní kuchyňské vybavení. Jak vybrat ten nejlepší?

Jak vybrat nejlepší tyčový mixér Sage

Vaření nikdy nebylo snazší. Proč? Protože naše moderní „lenost“ pomáhá stvořit neuvěřitelné kuchyňské pomocníky. Jedním z nich je i tyčový mixér – pokud si jej pořídíte i s dalším vybavením, zjistíte, že jste získali dokonalého kuchyňského parťáka. Jak vybrat tyčový mixér a co všechno s ním lze udělat?

Přečtěte si také

Průzkum ukázal, že Češi platí raději kartou. Hotovost je na ústupu
Průzkum ukázal, že Češi platí raději kartou. Hotovost je na ústupu

Ruční mixér: Efektivita v dlani

Tyčový, jinak řečeno ponorný mixér je flexibilním pomocníkem, který můžete využít hned několika způsoby – moderní typy mají totiž možnost výměny mixovacích hlavic. Stačí si tedy vybrat tu, kterou zrovna potřebujete, ponořit mixér přímo do hrnce či do jiné nádoby a zmáčknout tlačítko.

Základním vybavením je mixovací „noha“, která obsahuje velmi ostrý, univerzální nůž na mixování. Běžnou součástí současných sad jsou ale také šlehací metly, již zmíněné nádoby či samostatná nádoba s vyjímatelným nožem a sekacím nástavcem.

Luxusní verze pak obsahují i mlýnek na koření, výměnné mixovací kotouče, anebo třeba velkou mixovací nádobu s multifunkčními čepelemi.

Tyčový mixér je skvělým pomocníkem v kuchyni Braun

Jemná omáčka, nasekaná cibule i sníh během chvilky

Tyčový mixér ocení zejména ti, kteří mají rádi efektivitu v mnoha směrech. Lze jej totiž snadno složit i rozložit, je lehký, výkonný, skladný a jeho údržba je velmi jednoduchá.

Chybět by neměl v domácnostech s malými dětmi, anebo tam, kde se často sahá po čerstvých surovinách – není nad čerstvě rozemleté ořechy do ranní kaše. Co všechno například umí?

 • vyšlehá jemnou omáčku (ponorná noha)
 • vytvoří jemné dětské přesnídávky ze zeleniny (ponorná noha)
 • připraví ovocné pyré jak pro děti, tak i pro dospělé (ponorná noha)
 • naseká v mžiku ořechy, cibuli či syrovou zeleninu (sekací nástavec)
 • pohodlně ušlehá sníh (šlehací metla)
 • drtí led (luxusní verze nástavců)
Tyčový mixér skvěle zvládne namixovat čerstvou zeleninu, ořechy či ovoce Pexels

Jak vybrat tyčový mixér

Je jasné, že na trhu najdete levnější i dražší výrobky. Kromě ceny byste ale měli pro začátek rozhodněte zvážit, jak často a k čemu všemu budete mixér používat. Jaké další parametry je ještě vhodné sledovat?

 1. Příkon = jaký je výkon mixéru a jaká je spotřeba elektřiny (pro užívání několikrát týdně by měl být příkon alespoň 600 W).
 2. Hlučnost = zjednodušeně řečeno, čím výkonnější, tím hlučnější. Tyčový mixér se nicméně nepoužívá celé hodiny, nýbrž jen pár minut – tento parametr je tedy spíše otázkou osobních preferencí.
 3. Hmotnost = ta hodně souvisí s použitým materiálem (plast je lehčí než nerez). S lehčími mixéry se lépe manipuluje.
 4. Otáčky (regulace rychlosti) = otáčky značí, jak rychle se nože otáčí kolem své osy – čím jsou vyšší, tím lépe přístroj mixuje. Některé typy mají na výběr více rychlostních stupňů, což vám přípravu rozličných surovin a pokrmů ještě více usnadní.
 5. Příslušenství = vyplatí se pořídit si sadu alespoň se šlehací metlou a sekací nádobou se sekáčkem.
 6. Cena = levnější produkty mají méně funkcí a zpravidla horší výkon. Ty drahé ale bývají větší a mnoho jejich funkcí často příliš nevyužijete. Zlatou střední cestou obvykle bývají ty s příslušenstvím a cenou 1 000–2 000 Kč. Při sledování mixérů na Kupi.cz je však můžete získat ještě levněji!

Základem je dostatek příslušenství

S tyčovým mixérem vytvoříte skvělé krémové polévky Pixabay / Pexels

Zdravá dětská výživa za pár minut

Mixér je nedocenitelný v rodinách s malými dětmi. Do hrnce vhodíte některou z povolené zeleniny (doporučované jsou dýně, mrkev a brambory) a trochu vody, lehce osolíte a uvaříte do měkka. A pomocí ručního mixéru se sekací nohou poté vše rozmixujete na jemnou kaši. Připravit si navíc můžete připravit i větší porce, které poté zamrazíte v krabičkách a vyndáte vždy dle potřeby.

Vytvořit můžete i přesnídávky. V tomto případě se doporučuje začít s jablky, která zbavíte slupky, jemně povaříte a poté rozmixujete, bez nutnosti dalších doslazování. A třetí možností jsou pak i zeleninové polévky – doporučit můžeme například dýňovou s mrkví a zázvorem, ideálně obohacenou o sušená rajčátka.

Mějte připravené pokrmy vždy po ruce

Svíčková jak od maminky

Hladká omáčka potěší nejednoho gurmána. Obyčejnou vidličkou ale udělat nejde a vyndávat kvůli ní velký mixér se leckomu nechce. Ponorný mixér je i v tomto případě ideálním řešením.

Pokud pečete hovězí se zeleninou v troubě na kovovém pekáčku, postačí vyndat maso a zeleninu s výpekem ponorným mixérem rozmixovat. Pokud je omáčka příliš hustá, dolijte smetanu či trochu horké vody vody. Maso si poté nakrájejte a na pár minut ještě vložte do našlehané omáčky, aby ji příjemně nasálo.

Vychutnejte si kvalitní smothie, které podpoří i vaše zdraví Pixabay

Smoothie ke snídani i ke svačině

Abyste si udělali domácí vitamínovou bombu nemusíte vlastnit velký mixér. Stačí si pořídit sadu ručního mixéru s mixovací nádobou.

Nakrájené ingredience dle chuti (skvělý je banán, kiwi, půlka pomeranče a lžička vanilkového cukru nebo mango s broskvemi) připravíte do mixovací nádoby, zalijete mlékem (lze použít i kokosové, mandlové nebo třeba jáhlové) a pomocí tyčového mixéru postupně mixujete. A pak už si jen užijete tu skvělou chuť.

Jste nároční? Přihoďte k tyčovému mixéru i mixér na smoothie

Tak už víte, jaký pokrm si novým mixérem připravíte jako první?

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz