Víte, které ořechy jsou nejdražší na světě? Možná jste je ještě nikdy nejedli

Makadamiové ořechy Pixabay.com

Mají krémovou máslovou chuť, vysoký podíl tuků a pouhých pár kousků vás dokonale zasytí. Řeč je o makadamiových ořeších, které ve světě platí za nejdražší druh ořechů vůbec. Proč je jejich cena tak vysoká, jaké mají nutriční hodnoty a kde je můžete koupit?

Přečtěte si také

Foie gras je kontroverzní pochoutkou! Proč (ne)ochutnat tuto delikatesu?
Foie gras je kontroverzní pochoutkou! Proč (ne)ochutnat tuto delikatesu?

Pro makadamiové ořechy do Austrálie a Afriky

Makadamiové ořechy jsou plodem makadamií, což jsou stálezelené stromy, které najdete v Austrálii, na Novém Zélandu a v Africe. Tyto stromy jsou velmi náročné na pěstování. Nejenže obvykle začínají plodit až po 7 letech růstu, ale dají se sklízet jen několikrát ročně. Když si k tomu přičtete omezený počet oblastí na světě, kde se makadamie pěstují, vysoká cena dává smysl. 

Oloupané makadamiové ořechy Pixabay.com

100 Kč za 100 gramů

Kvůli vysoké ceně se makadamiové ořechy nejčastěji prodávají balené po 100 gramech. I tak za malý sáček těchto oříšků zaplatíte až 100 Kč, podle aktuální nabídky. 1 kilogram makadamií tedy může stát až 1 000 Kč, což už je pořádná cena, když si uvědomíte, že 1 kilogram mandlí stojí maximálně 300 Kč.  

Tento druh ořechů koupíte i u nás. Dovážejí se nejčastěji z Austrálie, Nového Zélandu nebo z africké Keni. Dají se koupit loupané, neloupané či pražené. Neloupané makadamiové ořechy prodává Lidl pod názvem Makadamové ořechy Deluxe. Loupané ořechy seženete například v síti prodejen Albert pod označením Makadamové ořechy Albert. 

Makadamiové ořechy v akci

A pochutnat si můžete nejen na čistých makadamiových ořeších, ale také na makadamiovém másle. Dávejte si však pozor na jeho složení, mělo by obsahovat ideálně jen 100 % ořechů a nic jiného. 

Jak zvýraznit chuť ořechů?

Podívejte se na video, které vám objasní, jak zvýraznit chuť nejen makadamiových ořechů a také, jak ořechy oloupat. 

Pozor na kalorie u makadamií

Dobrého pomálu. Už pár makadamiových oříšků vás dokonale zasytí. A není se co divit. Ve 100 gramech totiž najdete až 75 gramů tuků a zhruba 720 kalorií. Jen pro srovnání, ve stejném množství mandlí se ukrývá jen 52 gramů tuků a zhruba 600 kalorií. Všechny ořechy jsou zkrátka tučné. Ale nebojte, obsahují ten zdravý tuk.  

Kromě toho makadamiové ořechy ukrývají velké množství selenu, hořčíku, fosforu a železa. Kvůli vysoké ceně ale určitě nejsou vhodné na každodenní pojídání. Alespoň jednou je nicméně vyzkoušejte, jejich jemná delikátní chuť za to stojí. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz