Zapomeňte na chemické přípravky! Ruční parní čističe vyčistí a vydezinfikují celou domácnost

Parní čističe vám pomohou s ekologickým úklidem domácnosti Freepik

Jeden přístroj, kterým bez použití chemikálií zvládnete důkladně vyčistit a vydezinfikovat celou domácnost? To je parní čistič. Při úklidu nabízí řadu užitečných výhod a všestranné využití. Podívejte se, na co všechno jej můžete doma použít.

Přečtěte si také

8 nejčastějších příznaků, kterými vás tělo upozorňuje na nedostatek živin
8 nejčastějších příznaků, kterými vás tělo upozorňuje na nedostatek živin

Jak parní čističe fungují?

Parní čističe obsahují bojler, který se naplní vodou a pomocí elektrického ohřevu se z něj začne uvolňovat pára o teplotě až 100 °C. Díky tlaku a vysoké teplotě je možné účinně odstraňovat mastnotu a nečistoty usazené ve škvírách a spárách, dále dlouhodobě likvidovat bakterie, plísně, roztoče i prach a další alergeny.

Výhody parních čističů

Právě schopnost dezinfekce a likvidace alergenů je častým důvodem, proč si lidé parní čističe pořizují. Párou navlhčený a uvolněný prach i nečistoty totiž nevíří, a je tedy možné jednoduše je setřít utěrkou.

Další výhodou je, že parní čističe nevyužívají žádných chemických prostředků, a jsou tak ekologické vůči vašemu domovu i přírodě. Skvělým řešením jsou i pro alergiky a osoby s citlivou pokožkou, protože se nemusí vůbec dostat do styku s chemikáliemi. To platí i pro domácí zvířata nebo malé děti.

Do parních čističů se lije pouze destilovaná voda, která vás navíc vyjde mnohem levněji než čisticí prostředky. Koupíte ji v supermarketech i drogeriích, její cena se u většího balení pohybuje kolem 35 Kč / 5 l. U parních čističů, které mají bojler z nerezové oceli, dokonce stačí úplně obyčejná kohoutková voda.

Parní čističe mají schopnost dezinfikovat a likvidovat alergeny, jako jsou prach, plísně, roztoči i bakterie Freepik

Nevýhody ručních parních čističů

Při manipulaci s horkou párou je potřeba větší opatrnosti a bezpečnosti. Tyto čističe nejsou vhodné na velké plochy, podlahy a důkladné čištění koberců – k tomu slouží parní mopy nebo parní vysavače.

Ruční parní čističe také neodstraní připálenou mastnotu a nejsou vhodné na povrchy a materiály, které nesnesou vlhko a vysoké teploty.

Neměly by se používat na starožitný a voskovaný nábytek (pára by vosk odstranila), voskované dřevěné podlahy a parkety nebo podlahy s olejovou povrchovou úpravou, některé tenčí plastové předměty, pravou i syntetickou kůži, elektroniku, papírové povrchy, tapety, vodou ředitelné nátěry a barvy.

Co všechno lze ručním parním čističem umývat, dezinfikovat a odmašťovat?

 • auto – sedadla, hliníkové disky u kol, skla, jízdní kolo i sekačku na trávu (pomůže s odstraňováním zbytků hlíny a trávy)
 • potřeby pro domácí mazlíčky – pelíšky, hračky, toalety, akvária a terária (včetně písku – stačí dát do sítka a proprat vodní párou)
 • dětské hračky
 • zrcadla, okna – okenní rámy, skla, záclony, žaluzie
 • koupelny – spáry mezi dlaždicemi, sifony, umyvadla a vany, sprchové kouty, WC, baterie, ale i drobnosti jako předložky, žínky a houby, kartáče na vlasy, držátka, skleničky apod.
 • kuchyně – sporák, troubu, mikrovlnku, dřez, odpady, digestoř, gril, sendvičovač, obklady a baterie, kuchyňské skříňky, ledničku, odpadkový koš, mrazák (pára odstraní zbytky potravin i zápach a je i účinným způsobem, jak z mrazáku odstranit přebytečný led)
 • radiátory a topná tělesa
 • křišťálové lustry a nádobí
 • matrace, polštáře, přikrývky a textilie, čalounění (odstraňuje skvrny, bakterie, plísně i roztoče a jejich vajíčka)
 • balkony, zahradní a dílenské nářadí, sportovní potřeby
 • koberce – (parní čistič mj. narovnává vlas a obnovuje vytlačená místa po nábytku)
Parním čističem vyčistíte i celou koupelnu včetně zrcadel, ručníků nebo vodovodních baterií Lidl

Parní čistič nemusí být jen drahá záležitost

V kategorii ručních parních čističů narazíte i na levnější varianty. Mají samozřejmě nižší výkon, ale na běžný úklid domácnosti a čištění menších předmětů úplně postačí. Patří mezi ně například SENCOR SSC 3001YL (cena cca 590 Kč) nebo Lidl Silvercrest Ruční parní čistič SDR 1100 B2 (cena 499 Kč).

Značka Kärcher potom nabízí ve své řadě EasyFix ruční parní čističe s bohatým příslušenstvím a mnoha nástavci, včetně sady na čištění podlah. Cena za nejlevnější model typu SC 1 začíná na 2 100 Kč a nejvýkonnější model z této řady SC 4 pořídíte za cenu od 4 900 Kč.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz