Alkohol bez alkoholu. Na český trh vstupují speciální destiláty

Klasické koktejly a drinky bez kapky alkoholu?

Nealkoholická piva a vína jsou běžnou součástí nápojové nabídky a u Čechů jejich obliba v souladu se zdravějším životním stylem neustále stoupá. Slyšeli jste už ale o nealkoholických destilátech? V Česku se jedná o novinku, která teprve postupně přichází na náš trh. Podívejte se s námi, o co vlastně jde a kde všude se dají nealko destiláty koupit.

Přečtěte si také

Co se s tělem děje, když sníme plesnivé potraviny?
Co se s tělem děje, když sníme plesnivé potraviny?

Nápoje, které chutnají jako klasické lihoviny

Nealkoholické destiláty jsou nápoje chutnající stejně jako běžné lihoviny, pouze bez kapky alkoholu. K dostání jsou alternativy k rumu, whisky, ginu, bourbonu, vodce i likérům. Jsou určeny pro ty, kteří alkohol pít nemohou, ale chtějí si vychutnat autentickou chuť koktejlů a míchaných drinků. Tedy nechtějí se spokojit pouze s klasickou džusovou nebo sirupovou náhražkou.

Pravou chuť koktejlů si nyní vychutnají řidiči i pracující

Cílovou skupinou rozhodně nejsou pouze abstinenti. Nealkoholické destiláty vítají i ti, kteří běžně alkohol pijí, ale zrovna na jeho konzumaci nemají náladu, nebo pít z jakéhokoliv důvodu nechtějí. Jedná se proto o skvělou alternativu pro řidiče, pracující, těhotné a kojící ženy nebo ty, kteří vyznávají zdravý životní styl a alkohol se snaží co nejvíce omezit.

S rostoucím trendem „pití s čistou hlavou“ se mění i nabídka produktů na trhu a v barech. V mnoha světových i evropských zemích je již běžným standardem nabízet návštěvníkům podniků nealkoholickou kartu a široký výběr koktejlů a drinků bez kapky alkoholu.

Díky koktejlům z nealkoholických destilátů si mohou oslav s přáteli užívat i řidiči, těhotné ženy nebo pracující

Výrobní postup je stejný, pouze se vynechá kvašení

Nealko destiláty se vyrábí pomocí klasické nebo parní destilace. Do tekutiny se poté přidávají různé bylinky, koření a dochucovadla, díky nimž má výsledný nápoj chuť podobnou alkoholickým lihovinám. To hlavní, co během procesu výroby chybí, je kvašení, kterým vzniká alkohol.

Například nealkoholická whisky obsahuje stejné základní suroviny jako ta klasická. Tedy obiloviny, mezi které patří ječmen, pšenice nebo žito. Rozdíl je pouze v tom, že se nenechají zkvasit.

Kde nealkoholické destiláty v Česku koupíte?

Aktuálně do Česka dováží nealkoholické destiláty dvě společnosti – distributor Vikeza Gastro a nyní i nově vzniklá firma W/O. Počet dostupných značek se na našem trhu postupně zvyšuje, což odpovídá i předpokládané rostoucí poptávce ze strany zákazníků a konzumentů, jak je tomu již i v jiných evropských zemích, zejména Velké Británii nebo v Německu.

Nealkoholické destiláty jsou u nás zatím k dostání především v nejrůznějších internetových obchodech s alkoholem i ve speciálních e-shopech, které se zaměřují výhradně na prodej nealko nápojů. Od 18. února budou vybrané značky exkluzivně k dostání také v online supermarketu Rohlik.cz.

Jednou z dostupných značek nealkoholických destilátů je Lyre's, která bude od února k dispozici na Rohlik.cz (Foto: Facebook Lyre's Spirit Co.)

Cena odpovídá lihovinám, existují levnější značky i prémiové výrobky

Ceny těchto nápojů jsou podobné jako u alkoholu, tedy liší se podle kvality i značky. Obecně jsou ale srovnatelné. Tak například Borrago Paloma Blend 0 % (čirý nápoj obsahující byliny a koření, chutí připomínající gin) seženete od 590 Kč / 0,5 l. Levnější jsou potom nápoje GinSin 0 % v různých příchutích od 199 Kč / 0,7 l.

Značka Lyre's, která bude k dostání i ve zmíněném supermarketu Rohlik.cz, nabízí ve svém portfoliu nealkoholické nápoje na bázi kořeněného, bílého i tmavého rumu, ginu nebo dokonce amerického bourbonu. Jejich cena se zatím na internetu pohybuje kolem 959 Kč / 0,7 l.

Na trhu jsou i 100% přírodní produkty, například Caleňo non alcoholic gin (cena cca 1099 Kč / 0,7 l) bez jakýchkoliv přidaných umělých dochucovadel.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz