Jak vybrat domů běžecký pás. 7 nejčastějších chyb při běhání

Uvažujete o koupi běžeckého pásu? Nejdříve zvažte své prostorové i finanční možnosti.

Běhání zažívá posledních pár let velký boom. V létě jsou parky a lesy plné nadšených běžců, ale v zimě je situace jiná. Mnoho z nich volí raději pohodlí posilovny a trénuje na běžeckém pásu. Také vás běhání nadchlo a přemýšlíte, že si běžecký pás pořídíte i domů? Před unáhleným nákupem si nejdřív přečtěte, z jakých druhů můžete vybírat.

Přečtěte si také

Vláda rozhodla: Řidiči v autě a děti do dvou let nově nemusí nosit roušky
Vláda rozhodla: Řidiči v autě a děti do dvou let nově nemusí nosit roušky

Měli byste běhat v mrazu?

Běhání v přírodě v době zimních měsíců má své příznivce i odpůrce. Setkáte se s mnoha zarytými běžci, kteří trénují venku i v minusových teplotách. Pravdou je, že jste-li na pravidelný pohyb zvyklí a netrpíte žádnými zdravotními problémy, běhání v mrazu pro vás není nijak škodlivé, spíše naopak. Problém ale nastává, jste-li náchylní k chorobám horních cest dýchacích, nebo dokonce trpíte astmatem. Pokud navíc bydlíte ve větším městě nebo v jeho blízkosti, často se můžete setkat s typickou zimní inverzí. A běhat ve smogu není dobré. Další důvod, který nahrává běhu na běžeckém pásu, jsou i kratší zimní dny. Možná jste byli v létě zvyklí vyběhnout po práci a ještě za světla se vrátit domů. V zimě vás ale čeká čelovka a možná také běh odvahy v temném lese. Že to není nic pro vás? Pak jste vhodný adept na koupi běžeckého pásu!

Běhání v mrazu není pro každého, měli by na něj zapomenout astmatici i lidé trpící dýchacími chorobami

Máte dostatek prostoru?

Běhání v pohodlí domova zní super. Hned na začátku byste si ale měli upřímně přiznat, jak moc jste do běhu zapálení a zda budete trenažér doma opravdu využívat. Přeci jenom se jedná o finanční investici a je na místě si spočítat, jestli se vám nevyplatí spíš permanentka do fitcentra. Jste přesvědčeni, že se u vás doma na běžecký pás prášit nebude? Pak můžete přikročit k další fázi, a tou je prostor. Standardní běžecké pásy by měly projít dveřmi s typickou šířkou 90 cm. Společnosti vyrábějící tyto trenažéry stále zvětšují délku pásu, aby měli běžci dost komfortu. Proto počítejte s tím, že minimální délka pásu bude 180 cm a výška 120 až 150 cm. Při výběru se nezapomeňte zeptat nejen na šířku pásu (platí, že čím širší, tím lépe), ale také na odpružení (ocení to vaše klouby i sousedi pod vámi) i možnost sklopení (pás tak můžete složit a nezabírá tolik místa). 

Levněji, ale bez motoru

Toužíte po běžeckém páse, ale nemáte na něj velký rozpočet? Správnou volbou pro vás by mohl být bezmotorový běžecký pás. Ty nejjednodušší seženete již od 3 000 Kč, ale za tak nízkou cenu zázraky nečekejte. Tyto běžecké pásy nabízejí náklon většinou jen ve 3 polohách a nelze u nich upravovat rychlost, kterou jdete či běžíte. Ta je totiž závislá na tom, kolik vážíte. Čím těžší člověk, tím rychlejší tempo bude mít.

Pokud jste ochotni za pás ještě 2 až 3 tisíce připlatit, kupte si raději magnetický bezmotorový běžecký pás. Funguje na stejném principu, ale plusem nabízí i jeden až dva setrvačníky a magnetickou brzdu. Tou lze poté manuálně korigovat, jak rychle bude pás pod vámi ujíždět. I tak jsou však bezmotorové pásy vhodnější spíše na chůzi po rovině či do kopce než na klasický běh.

Nákupem bezmotorového běžeckého pásu ušetříte, je ale vhodnější jen na samotnou chůzi

Jak ušetřit na motorovém pásu?

Motorové běžecké pásy jsou velmi komfortní a princip, na kterém fungují, znáte ze všech fitness center. Pás se automaticky pohybuje ve zvolené rychlosti, kterou ovládáte na panelu před sebou. Ty levnější z nich si můžete koupit už za méně než 15 000 Kč. Daní za nižší cenu bývá to, že náklon pásu není automatický a musíte jej provést manuálně. Pokud vás ale toto neodradí, můžete ušetřit tisíce. Kvalitní motorový běžecký pás značky Lifefit s 9 přednastavenými programy nabízí až do konce února TSBOHEMIA.cz za speciální cenu 8 190 Kč. Alternativou může být běžecký pás InSPORTline Lavister za 12 290 Kč. Dražší stroje, jejichž cena se pohybuje mezi 20 a 30 tisíci korunami, poté nabízejí plně elektronické ovládání náklonu, kvalitní odpružení, a tím pádem i velmi tichý provoz. Některé z nich můžete dokonce propojit i s mobilními aplikacemi a sledovat tak své běžecké zlepšení.

7 nejčastějších chyb při běhání na páse

  1. běh bezprostředně po jídle
  2. běh bez předchozího protažení
  3. příliš rychlý běh
  4. častý nebo naopak jen občasný trénink
  5. malý přísun tekutin
  6. běh v nevětrané místnosti
  7. nevhodné oblečení a obuv

Tip: V prodejnách a e-shopu Lidl najdete od 17. 2. funkční oblečení a vybavení na běh, a to včetně sporttesteru Crivit za 499 Kč nebo chytrých hodinek Garmin Vivoactive 3 Optic za cenu 3 799 Kč.