Suchej únor drží tisíce lidí v Česku. Přidáte se k trendu, který podpoří vaše zdraví?

Suchý únor je tady – vydržíte měsíc bez alkoholu? Canva

Suchej únor. Pro mnoho lidí známé slovní spojení a každoroční tradice – 28 dní, během kterých nebudete pít alkohol. Pro mnohé ale také nepředstavitelně dlouhá doba, kterou bez pití rozhodně nevydrží. Proč tedy Suchej únor? Protože v České republice se za hranou rizikového pití pohybuje přes milion lidí a za alkoholiky jsme považováni i v cizině. Tato kampaň si dává za cíl dosáhnout změny a dokázat, že to jde i bez alkoholu.

Přečtěte si také

8 nejčastějších příznaků, kterými vás tělo upozorňuje na nedostatek živin
8 nejčastějších příznaků, kterými vás tělo upozorňuje na nedostatek živin

Kolik toho Češi vypijí

Češi nad 15 let v průměru vypijí 14,4 l čistého lihu – čímž se řadíme na celosvětovou špičku. Vypijeme totiž více než dvojnásobek světového průměru, což nás řadí na 3. místo tohoto nelichotivého žebříčku (více zvládnou už jen v Litvě a Moldavsku). Co s tím?

Co to vlastně je Suchej únor?

Suchej únor je iniciativa Ligy otevřených mužů, která si dává za cíl dokázat, že vydržíte 1 měsíc bez alkoholu. Letos se koná již devátý ročník, kdy si během února otestujete, že se umíte bavit i s nealkem. Pokud se chcete ujistit, že na alkoholu nejste závislí, není nic snazšího, než tuto výzvu přijmout – potřebnou podporu lze navíc nalézt třeba na facebookovém účtu či webových stránkách organizace Suchej únor

Tip: Chcete vytrvat? Pomůže vám kniha Suchej únor – produkt, o který je letos abstinenční kampaň doplněna. Pořídit si ji můžete na stránkách organizace od 399 Kč.

Kniha nabitá fakty o alkoholu, tipy či rozhovory se známými osobnostmi, která vám pomůže vytrvat, a jejíž koupí navíc i podpoříte iniciativu Suchej únor Suchej únor / Facebook

Nejoblíbenější alkohol Čechů

Více než polovina spotřeby alkoholu Čechů je zapříčiněna pitím piva – v průměru ho každý Čech vypije 161,9 litru ročně. Rádi máme i 40% destiláty, kterých zkonzumujeme 6,3 litru ročně. V posledních letech roste ale i podíl vína, jehož spotřeba činí 13,7 litru na rok. Celkové množství lihovin pijeme stále stejně, pivo však relativně klesá právě ve prospěch vína, což potvrzuje i hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Maxima čistého alkoholu jsme do sebe vstřebávali v letech 2007 až 2009, kdy průměrná spotřeba na osobu dosahovala výše 10,4 litru. V posledních letech si lze všimnout rostoucí obliby vína, a naopak nižší konzumace piva. Množství vypitých lihovin se příliš nemění,” dodává Křeček.

Co je nejoblíbenější drink v česku? Odpověď nejspíš nikoho nepřekvapí Canva

Má vůbec cenu držet měsíc půst?

Ano, rozhodně má. „Efekt abstinence, byť jen krátkodobé, pochopitelně zaregistrují zejména lidé, kteří pijí alkohol pravidelně a často. Po měsíci se zlepšují nejen jaterní funkce a psychický stav, ale nápadně pozitivně se proměňuje i vnější vzhled,“ vysvětluje Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví. 

  • Že má alkohol negativní dopady je ostatně dobře známé, což potvrzuje i Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
  • Alkohol a jeho nadměrná konzumace jsou jedním z největších rizik ohrožujících kvalitu života dnešních mužů, 23 procentům českých mužů hrozí závislost kvůli nadměrné konzumaci alkoholu,“ varuje Miovský.

Pochutnejte si na nealko nápojích

Ruku v ruce s alkoholickými nápoji jdou i jejich nealkoholické varianty. Pokud má někdo rád pivo, zřejmě si v nutnosti dá i jeho nealko verzi – například Birell, který se prodává kolem 15 Kč. A že slavíte narozeniny a nechcete si přiťuknout alkoholickým šampaňským? Kupte si nealkoholický Bohemia Sekt, který je běžně k dostání za 150 Kč. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz