Suchej únor drží tisíce lidí v Česku. Přidáte se k trendu, který podpoří vaše zdraví?

Suchý únor je tady – vydržíte měsíc bez alkoholu? Canva

Suchej únor. Pro mnoho lidí známé slovní spojení a každoroční tradice – 28 dní, během kterých nebudete pít alkohol. Pro mnohé ale také nepředstavitelně dlouhá doba, kterou bez pití rozhodně nevydrží. Proč tedy Suchej únor? Protože v České republice se za hranou rizikového pití pohybuje přes milion lidí a za alkoholiky jsme považováni i v cizině. Tato kampaň si dává za cíl dosáhnout změny a dokázat, že to jde i bez alkoholu.

Přečtěte si také

Děti koupání milují, ale příliš mýdla dráždí jejich pokožku. Připravujete jim koupel správně?
Děti koupání milují, ale příliš mýdla dráždí jejich pokožku. Připravujete jim koupel správně?

Kolik toho Češi vypijí

Češi nad 15 let v průměru vypijí 14,4 l čistého lihu – čímž se řadíme na celosvětovou špičku. Vypijeme totiž více než dvojnásobek světového průměru, což nás řadí na 3. místo tohoto nelichotivého žebříčku (více zvládnou už jen v Litvě a Moldavsku). Co s tím?

Co to vlastně je Suchej únor?

Suchej únor je iniciativa Ligy otevřených mužů, která si dává za cíl dokázat, že vydržíte 1 měsíc bez alkoholu. Letos se koná již devátý ročník, kdy si během února otestujete, že se umíte bavit i s nealkem. Pokud se chcete ujistit, že na alkoholu nejste závislí, není nic snazšího, než tuto výzvu přijmout – potřebnou podporu lze navíc nalézt třeba na facebookovém účtu či webových stránkách organizace Suchej únor

Tip: Chcete vytrvat? Pomůže vám kniha Suchej únor – produkt, o který je letos abstinenční kampaň doplněna. Pořídit si ji můžete na stránkách organizace od 399 Kč.

Kniha nabitá fakty o alkoholu, tipy či rozhovory se známými osobnostmi, která vám pomůže vytrvat, a jejíž koupí navíc i podpoříte iniciativu Suchej únor Suchej únor / Facebook

Nejoblíbenější alkohol Čechů

Více než polovina spotřeby alkoholu Čechů je zapříčiněna pitím piva – v průměru ho každý Čech vypije 161,9 litru ročně. Rádi máme i 40% destiláty, kterých zkonzumujeme 6,3 litru ročně. V posledních letech roste ale i podíl vína, jehož spotřeba činí 13,7 litru na rok. Celkové množství lihovin pijeme stále stejně, pivo však relativně klesá právě ve prospěch vína, což potvrzuje i hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Maxima čistého alkoholu jsme do sebe vstřebávali v letech 2007 až 2009, kdy průměrná spotřeba na osobu dosahovala výše 10,4 litru. V posledních letech si lze všimnout rostoucí obliby vína, a naopak nižší konzumace piva. Množství vypitých lihovin se příliš nemění,” dodává Křeček.

Co je nejoblíbenější drink v česku? Odpověď nejspíš nikoho nepřekvapí Canva

Má vůbec cenu držet měsíc půst?

Ano, rozhodně má. „Efekt abstinence, byť jen krátkodobé, pochopitelně zaregistrují zejména lidé, kteří pijí alkohol pravidelně a často. Po měsíci se zlepšují nejen jaterní funkce a psychický stav, ale nápadně pozitivně se proměňuje i vnější vzhled,“ vysvětluje Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví. 

  • Že má alkohol negativní dopady je ostatně dobře známé, což potvrzuje i Michal Miovský, přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
  • Alkohol a jeho nadměrná konzumace jsou jedním z největších rizik ohrožujících kvalitu života dnešních mužů, 23 procentům českých mužů hrozí závislost kvůli nadměrné konzumaci alkoholu,“ varuje Miovský.

Pochutnejte si na nealko nápojích

Ruku v ruce s alkoholickými nápoji jdou i jejich nealkoholické varianty. Pokud má někdo rád pivo, zřejmě si v nutnosti dá i jeho nealko verzi – například Birell, který se prodává kolem 15 Kč. A že slavíte narozeniny a nechcete si přiťuknout alkoholickým šampaňským? Kupte si nealkoholický Bohemia Sekt, který je běžně k dostání za 150 Kč. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz