Umíte si správně vyčistit brýle? Zásadní je výběr vhodných pomůcek

Umíte si správně vyčistit brýle, nebo děláte časté chyby? Zásadní je výběr vhodných pomůcek StockSnap / Pixabay

Pokud také patříte mezi ty, kteří při čištění brýlí jako první sahají po rukávu nebo obyčejném papírovém kapesníčku, postupně brýlím způsobujete nevratné poškození. Naučte se o ně správně pečovat. Máme pro vás pár tipů, jak je čistit a jaké pomůcky k tomu vhodně používat.

Přečtěte si také

Česká pošta čelí útokům. Vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od ní krade lidem z účtu peníze
Česká pošta čelí útokům. Vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od ní krade lidem z účtu peníze

Proč je důležité čistit brýle správně?

Prach a nečistoty, s nimiž se brýle dostávají každodenně do kontaktu, mohou při nesprávné technice čištění způsobit škrábance a šmouhy. Časem může být poškození tak velké, že na brýlových čočkách vznikne tzv. slepá skvrna. Ta nejen snižuje komfort nositeli brýlí, ale vlivem zhoršeného vidění může vést až k bolestem hlavy, únavě a dalším obtížím.

Problémem jsou ovšem i mikroskopické rýhy způsobené čištěním nevhodnými prostředky. Tyto na první pohled neviditelné škrábance totiž odrážejí světlo, a tím dráždí naše oči.

Pořiďte si vhodné pomůcky k čištění brýlí. Které to jsou?

Správnou péči byste měli věnovat brýlím dioptrickým i slunečním. Doporučovaná technika čištění i vhodné prostředky jsou pro oba typy brýlí stejné, stejně tak hrozící riziko z poškrábání při nevhodném způsobu čištění.

Hadřík z mikrovlákna

Jediným správným materiálem tkaniny pro čištění brýlí je jemný hadřík z mikrovlákna, který za pár korun koupíte v každé optice. I ten se ale po pár použití zanese malými částečkami prachu a nečistot. Nezapomínejte jej proto čas od času vyprat – ručně v teplé vodě nebo v pračce na max. 40 °C (prací prostředek nevadí, aviváž ale vynechte).

Suchým hadříkem vyčistíte brýle pouze od drobných nečistot a hrubých částic.

Mastné skvrny a silnější znečištění je nejlepší čistit mýdlovou vodou a hadříkem z mikrovlákna

Čištění vodou a mýdlovým roztokem

Při větším znečištění a silnějších nánosech mastnoty je nejlepší brýlová skla umýt pod tekoucí vlažnou vodou nebo je očistit mýdlovým roztokem, který vytvoříte smícháním vlažné vody s pár kapkami jemného saponátu. Poté vyleštěte do sucha hadříkem z mikrovlákna.

Pozor, k čištění brýlí nikdy nepoužívejte saponáty obsahující balzám (mají ho například přípravky označené jako „šetrné k pokožce“), kondicionéry nebo silikony. Na povrchu brýlových čoček by zanechaly obtížně odstranitelný jemný film.

Spreje na čištění brýlí

Koupit se dají i speciální spreje na čistění brýlí. K dostání jsou ve všech optikách, u specializovaných internetových prodejců i běžně v drogerii. Pokud se vám brýle často zamlžují, prodávají se i kombinované spreje, které čistí a zároveň chrání před zamlžováním.

Vlhčené ubrousky na čištění brýlí

Užitečnou vychytávkou jsou rovněž speciální vlhčené ubrousky na čištění brýlí. Díky praktickému balení „po jednom“ je navíc můžete mít kdykoliv v tašce nebo kapse po ruce a oceníte je i na cestách.

Nejlevněji je prodávají obchody většinou pod svými privátními značkami, například Globus, Rossmann, Lidl nebo dm drogerie (zde koupíte balení po 54 kusech za 27,90 Kč). K dostání jsou i na internetu, například G&G vlhčené čisticí ubrousky na brýle, jejichž cena začíná na 35 Kč / 52 ks.

Zásady správné péče a čištění platí pro dioptrické i sluneční brýle SplitShire / Pixabay

Čištění ultrazvukem

Nejúčinněji vyčistí brýle ultrazvukové vany. Ve většině optik vám na požádání pomocí ultrazvuku profesionálně vyčistí brýle zcela zadarmo, případně za mírný poplatek. Doporučuje se takto pečovat o brýle minimálně 2x ročně. Vlivem ultrazvukových vibrací se uvolní veškeré nečistoty i z obtížně dostupných míst mezi brýlovými čočkami a obroučkami.

Tip: Ultrazvukovou čističku si můžete pořídit i domů. Kromě brýlí ji využijete na čištění šperků, knoflíků, mincí, drobnějšího porcelánu, zubních protéz, DVD apod. Ceny se na trhu dost liší, vždy ale platí, že čím vyšší výkon, tím větší účinnost. Levnější variantou je například Silvercrest ultrazvukový čistič SUR 48 C4 z Lidlu (cena 699 Kč), případně produkt AEG USR 5659 (cena od 1 106 Kč). Vyšší výkon a účinnější čištění s funkcí ohřevu vody nabízí například ultrazvuková vana Dema USR 2200/170 E (cena 2 288 Kč).

A čemu se naopak při správné péči o brýle vyhnout?

K čištění brýlí nikdy nepoužívejte:

  • agresivní čisticí prostředky
  • příliš horkou vodou (mohla by poškodit antireflexní vrstvu)
  • obyčejné papírové kapesníčky, ubrousky nebo toaletní papír – papírová vlákna by mohla skleněné i plastové čočky poškrábat
  • rukávy či lemy oblečení nebo ručníky

Pokud se nacházíte v prašném prostředí nebo vám na brýlích ulpěly kapky mořské vody, vždy k jejich čištění použijte nejprve čistou tekoucí vodu, až poté hadřík nebo vlhčené ubrousky.

Životnost brýlí zvýšíte také správnou manipulací a uskladňováním. Nikdy brýle nenechávejte na příliš chladném nebo horkém místě (například v autě), nepokládejte je brýlovými čočkami dolů a nikdy je nepřenášejte bez vhodného obalu.

Vždy si je nasazujte a sundávejte oběma rukama, při čištění je držte za obroučky (vždy co nejblíže k místu čočky, které čistíte) a vyvarujte se také nošení brýlí ve vlasech.

Vyztužené pouzdro a hadřík z mikrovlákna jsou nezbytnou výbavou pro vaše brýle

Nepodceňujte ani správné skladování

Nejlepší schránkou pro vaše brýle jsou pevná vyztužená pouzdra s polstrovaným vnitřkem. Brýle (dioptrické i sluneční) do nich vždy vkládejte čočkami dolů spolu s hadříkem z mikrovlákna (ideálně do něj brýle zabalte, aby byly více chráněné).

K dostání jsou i různá pouzdra z měkkého materiálu – nevyztužená kožená, filcová nebo měkká plastová. Ty využívejte pouze na domácí uskladňování, nikdy však při cestování a přenášení.

Pokud potřebujete obal, který na cestách zabere co nejméně místa, k dostání jsou také pevná skládací pouzdra na brýle. Prodává je například Albi (cena od 116 Kč) nebo značka Blitz-Punkt (cena od 191 Kč).

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz