7 tipů, jak doma využít zubní pastu. Vše se bude lesknout čistotou a brýle se vám už nikdy nezamlží!

7 tipů, jak doma využít zubní pastu. Vše se bude lesknout čistotou a brýle se vám už nikdy nezamlží!

Zubní pasta je nepostradatelným pomocníkem nejen při ústní hygieně. Jak vám totiž v našem článku ukážeme, kromě zubů dokáže účinně vyčistit nejrůznější předměty a povrchy i u vás doma. Stane se tak tajnou zbraní levného a efektivního úklidu a v mnoha ohledech vám usnadní mnohé nepříjemnosti.

Přečtěte si také

Před 30 lety u nás otevřel první supermarket: Pamatujete na prodejny Mana, Julius Meinl, Carrefour, Delvita nebo Spar?
Před 30 lety u nás otevřel první supermarket: Pamatujete na prodejny Mana, Julius Meinl, Carrefour, Delvita nebo Spar?

Na všestranné využití v domácnosti se nejlépe hodí negelové pasty. Tedy klidně ty úplně obyčejné, které pořídíte doslova za pár korun. A co všechno dokážou?

Vrátí lesk kovovým i skleněným povrchům

Klasická negelová zubní pasta má mírně abrazivní (obrušující) účinky, aby dokázala ze zubů účinně odstranit zubní plak a nečistoty. Stejně tak ale dokáže odstranit usazeniny ze všech zašlých a zanesených kovových, lakovaných dřevěných i skleněných povrchů.

Postup je vždy stejný. Na plochu naneste zubní pastu a vyleštěte jemným suchým hadříkem (pokud je povrch znečištěný více, můžete použít houbičku). Případnou zbylou pastu odstraňte navlhčeným kusem látky a poté finálně doleštěte. Takto můžete vyčistit:

  • chromované povrchy v koupelně a kuchyni
  • žehlicí plochu žehličky
  • světla na autě
  • zaschlá kolečka od vody na nábytku
  • nechtěné malůvky pastelkami ze zdi

Vyleští zašlé kameny i stříbro

Pasta zvládne šetrně vyčistit a vrátit lesk také šperkům s kameny i zčernalému stříbru. Postačí vám k tomu trochu pasty, starý zubní kartáček a chvilka pečlivého čištění.

Obnoví bílou barvu

Pomocí zubní pasty můžete také navrátit původní bílou barvu mnoha předmětům, jako například gumovým částem na teniskách nebo zašlým a zažloutlým klávesám klavíru. Stačí pořádně pomocí houbičky vydrhnout a otřít.

Zubní pastou odstraníte drobné škrábance z kožených bot a navrátíte bílou barvu gumovým částem tenisek

Odstraní škrábance z kůže nebo skla

Pomůže vám zbavit se jemnějších povrchových škrábanců z kožených bot nebo kabelek i z displeje telefonu. Poškrábanou plochu vyčistěte trochou zubní pasty (například s pomocí měkkého hadříku). Poté zbytek pasty setřete navlhčeným hadříkem a povrch bude jako nový.

Odstraní usazený pach z lahví, hrnků a krabiček

Kojenecké a dětské lahve, termohrnky i plastové krabičky na oběd mohou po nějaké době nasáknout nepříjemným pachem jídla nebo pití. I s tímto si hravě pasta poradí. U lahviček ji stačí nanést na čisticí kartáč, pořádně vnitřek lahve vydrhnout a poté důkladně vypláchnout. U obědových krabiček nebo termohrnků naneste pastu na houbičku a obdobně pořádně vyčistěte. Zápach bude pryč a nádobí jako nové.

Stejně tak dobře si pasta poradí se zápachem rukou po krájení česneku nebo cibule (stačí ji použít jako mýdlo) nebo ji můžete využít jako čisticí přípravek na sporák a další místa v kuchyni a koupelně, kde se usazují nejen nečistoty, ale i pachy.

Vyčištění brýlí zubní pastou zabrání jejich zamlžování

Zabrání zamlžování brýlí

Pokud v zimě rádi jezdíte na hory nebo se v létě potápíte, pak určitě moc dobře víte, jak dokážou potrápit zamlžené brýle. A především, jak obtížně se takovému zamlžování zabraňuje. Triků existuje plno, my však doporučujeme zubní pastu. Stačí ji v malém množství rozetřít po celé vnitřní ploše brýlí a poté otřít.

Tímto způsobem můžete zabránit také zamlžování zrcadel v koupelně nebo dioptrických brýlí, kdykoliv v zimě přejdete z venku do vytápěné místnosti.

Odstraní skvrny z oblečení, koberců a textilií

Skvrny od kávy, rtěnky nebo inkoustu? I s tímto by si měla zubní pasta poradit. Samozřejmě nic neslibujeme, vždy záleží na druhu tkaniny a složení skvrny, nicméně to stojí za vyzkoušení, dříve než nakoupíte odstraňovače skvrn nebo oblíbený kousek oblečení vyhodíte. Naneste na skvrnu pastu, důkladně promněte a opláchněte. Opakujte tak dlouho, dokud skvrna nezmizí.

Tip: Pokud ani pasta nepomohla, v obchodech dnes narazíte na nejrůznější odstraňovače skvrn. Které ale vybrat? Podívali jsme se na hodnocení výrobků přímo zákazníky na portálu Heureka.cz. Produktem s velkým množstvím kladných hodnocení je například Neflek Smacchio Tutto odstraňovač skvrn, jehož cena na internetu začíná na cca 56 Kč / 500 ml, i Vanish Oxi Action Liquid tekutý odstraňovač skvrn, který koupíte od cca 56 Kč / 1 l.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz