Veganské burgery jsou in. Ve kterých českých supermarketech je koupíte a kolik stojí?

Veganské burgery jsou hitem poslední doby. Ve kterém supermarketu je koupíte?

V minulém roce se s veganským „masem“ doslova roztrhl pytel. Společnosti se předhánějí v tom, která vytvoří věrnější kopii některé z masitých pochoutek, ovšem pouze z rostlinných složek. Kromě nemléka, nemásla a nejogurtu si tak brzy pochutnáme na veganské slanině nebo sýru. Je ale na co se těšit? Z čeho se vyrábí tolik populární veganské burgery a kde je u nás koupíte?

Přečtěte si také

Obchody stahují z prodeje závadné vlašské ořechy, rozinky a med. Nemáte je doma také?
Obchody stahují z prodeje závadné vlašské ořechy, rozinky a med. Nemáte je doma také?

Těmhle věří i Gates

Společnosti Beyond Meat se v loňském roce dostalo velké pozornosti právě proto, že je jedním z hlavních světových producentů rostlinných náhražek masa a jejímu obchodnímu plánu věří i sám Bill Gates. Tenhle veganský burger se vyrábí z izolátu hrachového proteinu, řepkového a kokosového oleje a dalších rostlinných přídavků, které mají za úkol jej co možná nejvíce přiblížit vzhledu a chuti masa. A nutno říci, že se to Beyond Meat vážně povedlo! O tom, jak Beyond Burger chutná, se rozepsal i autor foodblogu Cuketka.cz. Navíc už je nějakou dobu k dostání i u nás. Koupíte jej nejen v Makru, ale například i v Kauflandu. Připravte se ale na to, že si za burger připlatíte. Kousek vás vyjde na 60 až 80 Kč, což je víc než dvakrát tolik oproti hovězí klasice.

V českých prodejnách najdeme veganské burgery několika značek a v různých cenových relacích

Jako ze zahrádky

Stále více vidět je i značka Garden Gourmet, která patří od roku 2016 pod potravinářský gigant Nestlé. Představuje hned několik vegetariánských a veganských výrobků. Pokud jste srdcem veggie, jak značka hlásá, můžete samozřejmě ochutnat i jejich vegetariánský burger. Je vyrobený ze sójové a pšeničné bílkoviny, ale obsahuje také majonézu a sušená vejce. Zaryté vegany tedy Garden Gourmet úplně nepotěší. Výhodou je, že produkty této značky jsou v našich obchodech dobře dostupné a seženete je v sítích supermarketů a hypermarketů Globus, Tesco, Kaufland a Billa. Dostupnější je i jejich cena, a to už od 40 Kč za kus. Pokud by vás snad nelákaly burgery, můžete ochutnat i další produkty značky, jako např. vegetariánský řízek, nudličky nebo falafel.

Burgery od Lindy

Britskou společnost Linda McCartney Foods založila v roce 1991 sama fotografka Linda, zesnulá žena slavného člena Beatles. Dodnes se firma specializuje na výrobu veganských a vegetariánských alternativ masných produktů a některé z nich už můžete ochutnat i v České republice. Kromě vegetariánských párečků jsou to hlavně dva typy burgerů, a to špenátovo-houbový a tzv. čtvrtlibrák. Ten první si na maso rozhodně nehraje, ale druhý jmenovaný se skvěle vyrovná svým slavnějším kolegům. I v tomto neburgeru najdete sójový protein, olej, cibuli nebo třeba cizrnovou mouku. V rámci jednoho balení si koupíte dva plátky, přičemž za jeden kousek zaplatíte asi 35 Kč. Dostali jste na Lindin burger chuť? Vydejte se pro něj do prodejen Globus.

Připomíná chuť a vzhled veganských burgerů hovězí maso, nebo ne?

Jak jsou na tom Lidl, Albert a Penny Market?

Chtěli byste si veganské výrobky koupit i v prodejnách Lidl, Penny Market nebo Albert? Jediný, kdo v tuto chvíli nabízí veganské mleté maso, je Lidl. Od listopadu 2019 jej na přání svých zákazníků zařadil do stálé nabídky, a ti jej mohou koupit přibližně za 80 Kč za 275 gramů. Na rozdíl od dříve jmenovaných produktů se ale jedná o polotovar, a burger si tak budete muset sami dochutit. Albert nabízí širokou škálu alternativních rostlinných výrobků značky Nature's Promise, veganské burgery v jeho prodejnách ale zatím nenajdete. Alternativou tak může být veggie čočkový burger, který ale maso nepřipomíná ani vzdáleně. Penny Market už loni v Německu představil veganský Peace Burger, my v Čechách si na něj ale pravděpodobně budeme muset ještě chvíli počkat.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz