Veganské burgery jsou in. Ve kterých českých supermarketech je koupíte a kolik stojí?

Veganské burgery jsou hitem poslední doby. Ve kterém supermarketu je koupíte?

V minulém roce se s veganským „masem“ doslova roztrhl pytel. Společnosti se předhánějí v tom, která vytvoří věrnější kopii některé z masitých pochoutek, ovšem pouze z rostlinných složek. Kromě nemléka, nemásla a nejogurtu si tak brzy pochutnáme na veganské slanině nebo sýru. Je ale na co se těšit? Z čeho se vyrábí tolik populární veganské burgery a kde je u nás koupíte?

Přečtěte si také

Pečivo bude zdražovat. Na vině je klesající poptávka zákazníků, kteří se ho naučili péct doma
Pečivo bude zdražovat. Na vině je klesající poptávka zákazníků, kteří se ho naučili péct doma

Těmhle věří i Gates

Společnosti Beyond Meat se v loňském roce dostalo velké pozornosti právě proto, že je jedním z hlavních světových producentů rostlinných náhražek masa a jejímu obchodnímu plánu věří i sám Bill Gates. Tenhle veganský burger se vyrábí z izolátu hrachového proteinu, řepkového a kokosového oleje a dalších rostlinných přídavků, které mají za úkol jej co možná nejvíce přiblížit vzhledu a chuti masa. A nutno říci, že se to Beyond Meat vážně povedlo! O tom, jak Beyond Burger chutná, se rozepsal i autor foodblogu Cuketka.cz. Navíc už je nějakou dobu k dostání i u nás. Koupíte jej nejen v Makru, ale například i v Kauflandu. Připravte se ale na to, že si za burger připlatíte. Kousek vás vyjde na 60 až 80 Kč, což je víc než dvakrát tolik oproti hovězí klasice.

V českých prodejnách najdeme veganské burgery několika značek a v různých cenových relacích

Jako ze zahrádky

Stále více vidět je i značka Garden Gourmet, která patří od roku 2016 pod potravinářský gigant Nestlé. Představuje hned několik vegetariánských a veganských výrobků. Pokud jste srdcem veggie, jak značka hlásá, můžete samozřejmě ochutnat i jejich vegetariánský burger. Je vyrobený ze sójové a pšeničné bílkoviny, ale obsahuje také majonézu a sušená vejce. Zaryté vegany tedy Garden Gourmet úplně nepotěší. Výhodou je, že produkty této značky jsou v našich obchodech dobře dostupné a seženete je v sítích supermarketů a hypermarketů Globus, Tesco, Kaufland a Billa. Dostupnější je i jejich cena, a to už od 40 Kč za kus. Pokud by vás snad nelákaly burgery, můžete ochutnat i další produkty značky, jako např. vegetariánský řízek, nudličky nebo falafel.

Burgery od Lindy

Britskou společnost Linda McCartney Foods založila v roce 1991 sama fotografka Linda, zesnulá žena slavného člena Beatles. Dodnes se firma specializuje na výrobu veganských a vegetariánských alternativ masných produktů a některé z nich už můžete ochutnat i v České republice. Kromě vegetariánských párečků jsou to hlavně dva typy burgerů, a to špenátovo-houbový a tzv. čtvrtlibrák. Ten první si na maso rozhodně nehraje, ale druhý jmenovaný se skvěle vyrovná svým slavnějším kolegům. I v tomto neburgeru najdete sójový protein, olej, cibuli nebo třeba cizrnovou mouku. V rámci jednoho balení si koupíte dva plátky, přičemž za jeden kousek zaplatíte asi 35 Kč. Dostali jste na Lindin burger chuť? Vydejte se pro něj do prodejen Globus.

Připomíná chuť a vzhled veganských burgerů hovězí maso, nebo ne?

Jak jsou na tom Lidl, Albert a Penny Market?

Chtěli byste si veganské výrobky koupit i v prodejnách Lidl, Penny Market nebo Albert? Jediný, kdo v tuto chvíli nabízí veganské mleté maso, je Lidl. Od listopadu 2019 jej na přání svých zákazníků zařadil do stálé nabídky, a ti jej mohou koupit přibližně za 80 Kč za 275 gramů. Na rozdíl od dříve jmenovaných produktů se ale jedná o polotovar, a burger si tak budete muset sami dochutit. Albert nabízí širokou škálu alternativních rostlinných výrobků značky Nature's Promise, veganské burgery v jeho prodejnách ale zatím nenajdete. Alternativou tak může být veggie čočkový burger, který ale maso nepřipomíná ani vzdáleně. Penny Market už loni v Německu představil veganský Peace Burger, my v Čechách si na něj ale pravděpodobně budeme muset ještě chvíli počkat.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!