Muškáty: Věnujte jim v únoru čas! Pokvetou celou sezónu

Muškáty uchvátí svými květy. Dopřejte jim v únoru péči a ony vám to vrátí

Ozdoba našich balkónů, která hýří barvami a přežije téměř vše. Oslňuje především svým bohatým květenstvím, které vytváří působivý vodopád. Řeč je o muškátech. A proč? Protože právě teď – v únoru je čas je připravit na sezónu. Jak na to, aby vám muškáty dělaly radost brzy a dlouho?

Přečtěte si také

Jak je to tedy s nošením roušek po očkování? Nosit je musí všichni
Jak je to tedy s nošením roušek po očkování? Nosit je musí všichni

Nejprve rostliny zkontrolujte

Letos si zima ve městech příliš nezařádila, muškáty tedy měly poměrně snadné období. Přesto mohou být některé kousky zažloutlé a oschlé. Pokud byly uloženy v místnosti s nedostatkem světla, mohly také vyhodit tenké šlahouny, jak se táhly za světlem. Tyto rostliny je třeba zkrátit alespoň o 10 cm, aby mohly v létě zase vykvést. V ideálním případě je seřízněte asi na čtyři očka. Odstraňte i případné květy a samozřejmě vše oschlé a suché. Pokud to neuděláte, muškáty budou slabé a prořídlé.

Pakliže je vaším cílem vytvořit novou kolonii muškátů, vězte, že k množení se lépe hodí ty rostliny, které strávily zimní období na světlém místě. Bývají zelené a právě jejich vrcholky se hodí k řízkování.

Abyste se mohli v létě kochat takovými květenstvími, je třeba začít s péčí o muškáty již nyní

Pozor na škůdce

Než přistoupíte k akci omlazování a nebo řízkování, je třeba zkontrolovat stav rostlin. Zbavte je suchých listů a vyndejte z původních nádob. Důkladně je prohlédněte. Jakmile objevíte nějakého škůdce nebo napadení plísněmi, raději rovnou celou rostlinu vyhoďte. Pokud prošly kontrolou, vytřepejte zeminu z kořenů a také je zkraťte.

Nové bydlení – jakou zeminu zvolit?

Aby vám muškáty krásně prospívaly, je třeba o ně pečovat. Ty, kterých se týká omlazovací kúra (jarní sestřih šlahounů a kořenů), ocení čerstvý substrát na pelargonie, do kterého můžete přimíchat dlouhotrvající hnojivo. Zpravidla obsahuje také rašelinu, která omezuje vznik houbových chorob nebo fosfor, který podporuje tvorbu květů. Protože je na muškáty venku přeci jen ještě chladno, do doby, než poputují zdobit balkóny, terasy či schody, je nechte na chladném, ale světlém místě a pravidelně zalévejte.

Tip od Kupi.cz: Abyste to měli jednodušší a zajistili muškátům skutečný luxus, pořiďte si samozavlažovací truhlíky. Nejenže nebudou „na suchu“, když na pár dní odjedete, ale navíc i přebytečná zálivka má kam odtéct.

Muškáty jsou ozdobou zahrad i balkónů. Jak se o ně postarat v únoru?

Hurá na řízkování

Základem úspěchu množení je zdravá rostlina, která strávila zimu na světle (zazimovaná ve skleníku, zimní zahradě a nebo za oknem chladné místnosti). Vrcholek takové rostliny ustřihneme a necháme zakořenit. Jak?

  • Zakořeňovací teplota by měla být okolo 20 ˚C.
  • Ponecháme pouze 2–3 vrcholové listy, zbytek ostřihneme.
  • Seřízneme spodek řízku.
  • Necháme tento řízek zaschnout do druhého dne.
  • Zapíchneme řízek do substrátu určeného ke množení (důležitá je lehkost). Délka řízku by měla být cca 10 cm.
  • Řízky zakoření přibližně za měsíc, pak je nutné je přesadit do dospělé zeminy pro muškáty.

Hnojení se vyplatí

Protože muškáty jsou hodně plodné, potřebují pravidelně podporovat hnojením. Vyhráno mají příznivci vermikompostování, neboť velmi vhodným prostředkem jsou žížalí exkrementy. Ty se jednoduše naředí s vodou k zalití. Rostliny na tuto látku velmi dobře reagují a spokojeně rostou. Hnojit však můžete i hnojivem, které v sobě nese hodně živin (zejména dusík, draslík a fosfor). V ideálním případě je dobré hnojiva střídat (cca po týdnu). To však až bude rostlina v novém domově alespoň měsíc. Pozor také na přehnojení! Mohli byste jim upálit kořeny a připravit se tak o kaskádu květů.

Vychytejte zalévání

Muškáty nemají rády bahenní lázně. I proto se vyplatí pořídit samozavlažovací truhlíky. Zalévat byste měli až v okamžiku, kdy je zemina oschlejší. Pozor také na teplotní šoky. Nezalévejte studenou vodou, ale ideálně vodou odstátou v pokojové teplotě. Vyhýbejte se rovněž zalévání za přímého slunečního svitu, nejvhodnější dobou jsou ranní hodiny či podvečer.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz