5 finančních předsevzetí, díky kterým ušetříte nejen na dovolenou

Jak ušetřit na dovolenou Pixabay.com

Existují pozitivní finanční návyky, se kterými ušetříte nemalé peníze. Nikdy není pozdě na 5 finančních předsevzetí, díky kterým ušetříte nejen na vaši vysněnou dovolenou. Inspirujte se, přinášíme čerstvý návod, jak začít šetřit ještě dnes.

Přečtěte si také

Levně a chutně: 3 jednoduché recepty do 40 Kč, které si zamilujete
Levně a chutně: 3 jednoduché recepty do 40 Kč, které si zamilujete

Krok číslo 1: Mít přehled

Chystáte se šetřit? Začněte tím nejdůležitějším. Zaznamenejte si své příjmy a výdaje, ty pak rozdělte ještě na zbytné a nezbytné. Nezbytné výdaje jsou takové, které měsíčně platit zkrátka musíte. Zbytné výdaje jsou pak ty, které můžete v případě potřeby ze seznamu vyškrtnout – a ušetřit tak na nich. Zapište platby, které vám z účtu odcházet musí – náklady na bydlení, splátky úvěrů nebo pojištění. K těmto výdajům pak začněte evidovat seznam každé vaší útraty – ať už jde o nákup drogerie, knih, oděvů nebo jídla. Jedině takhle přesně zjistíte, kolik vás život měsíčně stojí – a kde můžete případně ještě ušetřit. 

Krok číslo 2: Chytré nákupy

Nákupy se slevou? Vyplatí se – obzvláště při pořizování dražších věcí, jakými jsou elektronika nebo přístroje do domácnosti. Za nákup běžných, ale přitom nikoli zrovna levných spotřebičů, můžete během slev či výprodejů ušetřit i tisíce korun. Někdy se zkrátka počkat na akci vyplatí – váš rodinný rozpočet to ocení.

Tip: Sledujte akční nabídky na Kupi nebo si stáhněte naši mobilní aplikaci – a budete mít ty nejlepší akce na hledané zboží vždy při ruce. Proč platit více, než je nutné?

Krok číslo 3: Pravidlo deseti

Nejste typ člověka, který umí šetřit? Motivovat vás může jednoduché pravidlo deseti procent. S každou platbou za věci, které pořizujete pro sebe a nepatří mezi nezbytné výdaje, odložte na spořící účet 10 % z hodnoty částky. Budete se divit, jak rychle vaše úspory porostou. A že nechcete počítat, kolik utrácíte a kolik si odkládáte? Pak vám může pomoci jednodušší technika – prostě a jednoduše odložte každý měsíc 10 % z příjmů.

Dovolená snů? Nastal čas šetřit! Pixabay.com

Krok číslo 4: Revize financí se vyplatí

Máte přehled, co všechno platíte a především proč? Při kontrole finančních produktů mnoho lidí zjistí, že platí za zastaralé smlouvy pojištění života, domácnosti či nemovitosti. Proto je namístě udělat revizi všech produktů, za které platíte – a nejen částek, ale také smluv, které nemusí být aktuální a odpovídat vašim skutečným nynějším potřebám. Nebojte se jednou za čas probrat administrativou a zkontrolovat platby. Pravděpodobnost, že i v této oblasti můžete ušetřit, je velká. Když platit, tak smysluplně.

Krok číslo 5: Zbavte se nevýhodných úvěrů

Máte vysoké měsíční náklady? Mnohdy je můžete snížit pouhou konsolidací úvěrů. Zastaralé úvěry s vysokým úrokem? Vysoké splátky několika úvěrových produktů? Mnoho lidí si neuvědomuje, že spojení úvěrů v jeden může snížit úrok i měsíční splátku. Proto nezapomeňte zkontrolovat, kolik platíte a s jakou úrokovou sazbou. Možná z 10 000 Kč uděláte 5 000 Kč. Nebojte se zahrnout do revize financí také drahé půjčky a zbavte se jich. Nakonec snížení tohoto nezbytného výdaje ve formě vysokých splátek pomůže osvěžit váš rozpočet a najdete tak peníze, které můžete přeměnit na rezervu. Tak na co čekáte?

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz