Vypěstujte si domácí rajčata a další zeleninu. Nejvyšší čas na klíčení semínek je tu!

První zelenina už čeká na zasazení. Vypěstujte si domácí rajčata, papriky nebo ředkvičky

Zdá se to neuvěřitelné, sotva jsme odstranili zbytky vánoční výzdoby, už jsou tady Hromnice a s nimi nezbytná příprava na letní úrodu. Ano, slyšíte dobře. Právě v únoru to vypukne. Předpěstujte si domácí rajčata, ale také papriky, celer a nebo třeba brokolici. A pokud se nemůžete dočkat, připravte i ředkvičky nebo listovou zeleninu. Jak na to?

Přečtěte si také

Hromadný návrat zákazníků do kamenných prodejen a OC se nekoná. Čím je to způsobeno?
Hromadný návrat zákazníků do kamenných prodejen a OC se nekoná. Čím je to způsobeno?

Příprava se počítá

Dřív, než se do výkonů pustíte, zkontrolujte si, že máte vše potřebné. Květináče a truhlíky zbavte loňské zeminy a zajistěte si dostatek kelímků na výsev. Důležité je zkontrolovat i zahradnické náčiní a včas pořídit či nahradit vše, co již dosloužilo nebo chybí. Pokud si chcete celou záležitost usnadnit, pořiďte si speciální substrát, který je určený na první výsev.

Jak na domácí rajčata

Právě rajčata či papriky potřebují relativně dost času, než vzejdou, proto se hodí začít dříve. Ven se však dávají až po květnových mrazících! Dříve by rostlinky zmrzly. Jak tedy začít?

  • Připravte si substrát (a nebo kupte již hotový) – vhodná je kyprá hlína s trochou jemného písku (zemina je sypká a nedusí) a humusem, případně perlitem (cílem je zeminu opět odlehčit). Vše promíchejte, nesmí se lepit.
  • Do čeho budete sázet? U rajčat je výhodnější pořídit mini kelímky, které vám ušetří čas a nervy při následném přesazování/přepichování (to vás bude určitě minimálně 2x čekat), než se rostlina dostane do půdy venku. Navrstvěte do cca 3/4 hlínu a vrchní část zvlhčete. V případě truhlíku pak vyplňte hlínou do výšky cca 5 cm.
Dopřejte si brzkou úrodu rajčat. Kdy začít sázet?
  • Začněte sázet. V případě minikelímků dávejte semínka po jednom. U truhlíku si nechte rozestupy. Do malého truhlíku se vejde přibližně 15 rostlinek. Semínka zahrňte ještě cca 1,5 cm hlíny.
  • Jedním z triků, jak zabránit vzniku plísní, je lehce posypat vrchní vrstvu jemným pískem.
  • Nejlépe je sazeničkám za oknem, ale pozor na přílišné teplo a světlo. Rostlinka pak požene do výšky, a vy místo pevného stonku budete mít dlouhého tenkého hada.
  • Zalévejte! Substrát nesmí vyschnout. Zároveň se nejedná o rýži, proto by zálivka měla být přiměřená.

Tip od Kupi.cz: Pokud jste letos nekupovali nová semínka nebo jste si připravili vlastní a nejste si jistí, v jakém jsou stavu, pak je vhoďte do vody. Všechna ta, která se potopí až na dno, jsou zdravá, a je tedy vysoká pravděpodobnost, že vzejdou.

Přesazujte rajčata s chutí, ona vám to vrátí

Jakmile rostlinky vytvoří dva lístky, je nutné je tzv. přepíchnout. V tomto případě už ideálně každou do samostatného květináčku nebo kelímku (třeba od jogurtu). Je to mravenčí práce, ale bez tohoto opatření bude úroda ohrožena. Pokud se rostlinky už začaly příliš vytahovat, zasaďte je o něco níž a přihrňte zeminou. Opět zalévejte a čekejte na teplo.

Tip od Kupi.cz: Podle mnohých zahrádkářů se vyplatí spolu s rajčaty pěstovat také afrikány. Jejich „vůně“ totiž odhání škůdce (zejména molice) a rajčata chrání před plísní.

Křehké papriky vyžadují přípravu už v únoru. Jak na to?

Jak na papriky?

Podobně jako u rajčat i zde je základem úspěchu kvalitní semeno. V tomto případě se nevyplatí kupovat semínka do zásoby, neboť s každým měsícem klesá jejich klíčivost. Budete potřebovat:

  • Lehký substrát s hrubším pískem, na který zvolená semínka rozmístíte v dostatečných rozestupech a poté zasypete vrstvou maximálně 1 cm.
  • Papriky potřebují teplo a světlo, proto je třeba rostlinky udržovat v místnosti, kde teplota neklesá pod 22 ˚C. V tomto případě se hodí i jižní parapet.
  • Jakmile se objeví na sazeničce 2 lístky, je třeba ji přepíchnout (podobně jako rajčata) do samostatné nádoby (i zde poslouží kelímky od jogurtů). Je vhodné substrát zbavit všech případných zárodků plísní či hub. Nejlepší je, když jej před použitím tzv. propaříte.
  • Pozor na přelití, papriky jsou choulostivé na přemokření – uhnívají.

Tip od Kupi.cz: Urychlit klíčení paprik můžete tím, že osivo na jeden den před výsevem namočíte do vlažné vody.

Dopřejte si čerstvé ředkvičky, stačí je začít pěstovat včas

Otužilé ředkvičky a první brambory

Ředkvičky patří mezi jednu z nejzdravějších zelenin, které si můžeme v pohodě vypěstovat doma. Mimo jiné mají vysoký obsah vitamínu C. A pro nás skvělou výhodu – jsou otužilé. Jak tedy na ně? Rané odrůdy ředkviček se zpravidla vysejí do zatepleného pařeniště, přičemž úrodu můžete sklízet již v druhé polovině března. Pokud se výrazně ochladí, přikryjte je bílou netkanou textilií. Další akcí, kterou byste neměli promeškat, je naklíčení raných brambor. Je třeba je umístit na světlé místo s teplotou 10–15 ˚C. Takže, s chutí do toho.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz