Zelenina během pár dnů zdražila o desítky procent. Proč a na jak dlouho?

Plné regály zeleniny mohou být brzy minulostí. Kdo nebo co může za vysoké ceny okurek a rajčat?

Pokud jste v posledních dnech byli nakupovat v jakémkoliv supermarketu a zabrousili do oddělení ovoce a zeleniny, nemohli jste si nevšimnout skokového rozdílu cen. Okurky, rajčata, papriky nebo cukety jsou nyní dražší i o desítky procent. Měli bychom si na mnohdy až dvojnásobné ceny zvykat?

Přečtěte si také

Inspirujte se našimi tipy na vánoční dárky pro babičky a dědečky
Inspirujte se našimi tipy na vánoční dárky pro babičky a dědečky

Ceny jsou na dvojnásobku

Přijde vám, že jste za poslední nákup zaplatili nějak moc peněz? Jste-li zvyklí kupovat čerstvou zeleninu, rozhodně se vám to nezdá. Cena salátových okurek, které standardně stojí okolo 15 Kč za kus, se najednou vyšplhala na 35 korun i více. O moc lépe na tom nejsou ani rajčata nebo papriky, mezi kterými je najednou i výrazně menší výběr. Stejně tak si připlatíte za cukety, a to dvojnásobek oproti jejich ceně na konci minulého roku. Není se tedy čemu divit, že mnozí zákazníci čerstvou zeleninu raději vrátí zpátky, než aby ji kupovali za tyto vysoké ceny. Proč tomu tak je a co nás čeká do budoucna?

Nejvýraznější nárůst ceny je právě u salátových okurek, které k nám většinou putují ze Španělska

Na vině je počasí

Skokový nárůst cen čerstvé zeleniny má na svědomí nevyzpytatelné počasí posledních dnů panující na celém území Evropy. Potravinářská komora České republiky potvrdila, že teplotní výkyvy a nestálé počasí ve Španělsku, odkud se většina zeleniny do Čech dováží, zapříčinilo nedostatek a často i úplný výpadek dodávky zeleniny. Krize na trhu se zeleninou tu ale není poprvé. Obdobnou situaci zažila Evropa již v lednu 2017, kdy Španělsko a Itálii sužovaly mrazy a sněhové závěje. V tuto dobu byl britský trh natolik ochromený nedostatkem zeleniny, že v supermarketech regály dokonce zely prázdnotou. Pokud už zákazník na zeleninu v některém z nich narazil, měl možnost si zakoupit jen její omezené množství.

Dočkáme ze zlevnění?

Vyplatí se si na levnější zeleninu pár dní počkat, nebo bychom si měli zvyknout na tyto vysoké ceny? Těžko říct. Stejně tak, jako neumíme dokonale předpovídat počasí, nedokážeme ani předvídat úrodu zeleniny. Pokud se tedy obchodním řetězcům nepodaří získat dodávky zeleniny z jiných evropských zemí, může se snadno stát, že na nižší ceny okurek a rajčat si počkáme až do jara. Ještě více než dřív se tak vyplatí sledovat aktuální vývoj cen a pohlídat si speciální akce jednotlivých prodejců.

Nejen ceny zeleniny rostou, v roce 2020 nás čeká též zdražení vepřového masa

Zdražuje i vepřové

Že si na čerstvou zeleninu moc nepotrpíte a dáváte přednost chutnému vepřovému steaku? Ani vás nepotěšíme. Rok 2020 bude znamenat i výrazné zdražení masa, obzvlášť pak vepřového. Ceny jatečních prasat jsou totiž nejvyšší od roku 2008. Za zdražování vepřového může přetrvávající epidemie prasečího moru v Číně. Česká republika maso z Číny sice přímo neodebírá, ale naši dodavatelé ze Španělska či Německa tuto asijskou zemi zásobí evropským vepřovým. Se vzrůstajícím exportem masa se zvyšuje poptávka, a zákonitě se tak zvedá cena. Například cena vepřové kýty byla na začátku roku 2019 přibližně 124 Kč za kilogram. Nyní se však pohybuje i nad hranicí 150 Kč za kilo. 

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz