Přestaňte vyhazovat slupky od brambor! Připravit z nich můžete zdravé chipsy i barvu na vlasy

Přestaňte vyhazovat slupky od brambor! Připravit z nich můžete zdravé chipsy i barvu na vlasy

Ne nadarmo se říká, že se pod slupkou ukrývá nejvíce vitamínů. V případě slupek od brambor to platí dvojnásob. Bramborové slupky dovedou být totiž dokonce více zdraví prospěšné než celá brambora. Pokud je tedy při loupání vyhazujete rovnou do koše, děláte velkou chybu. Inspirujte se našimi tipy, jak je zužitkovat pro zdraví i krásu.

Přečtěte si také

Oblíbená služba Masterpass v říjnu končí. Dejte si pozor, ať nepřijdete o své účtenky do účetnictví
Oblíbená služba Masterpass v říjnu končí. Dejte si pozor, ať nepřijdete o své účtenky do účetnictví

Slupky od brambor pomáhají v boji proti rakovině

Ač se to může zdát sebevíc zvláštní, slupky od brambor obsahují velké množství vitaminů B a C. Nejpodstatnější je ale obsah vápníku, železa a draslíku, což jsou minerály, které jsou v našem těle nepostradatelné, neboť plní řadu důležitých funkcí. Vápník se například podílí na správné funkci srdce a svalů, železo je odpovědné za transport kyslíku a draslík hraje významnou roli v nervovém systému. Ze součtu všech účinků těchto minerálů můžeme vyvodit, jak moc jsou pro nás slupky od brambor prospěšné.

Vědecky prokázán je i účinek přítomné kyseliny chlorogenové, která slouží jako prevence proti rakovině. Tento fakt je ale nutno brát s rezervou. Ačkoliv je tato kyselina opravdu skvělá v eliminaci rakovinotvorných buněk, nelze ji pokládat za všelék.

Nejlepším způsobem, jak využít účinků brambor na maximum, je naučit se je připravovat i se slupkou. Vyzkoušet můžete například domácí hranolky, bramborovou šťávu nebo pečené brambory v troubě s rozmarýnem. Pokud ale přece jen pokrm, který připravujete, vyžaduje brambory oloupané, rozhodně slupky nevyhazujte. Posloužit vám mohou v kuchyni i mimo ni.

Slupky od brambor rozhodně nevyhazujte (Foto: Freepik.com)

Bramborová voda jako přírodní barva na vlasy

Pokud potřebujete překrýt šediny nebo trochu oživit svou stávající tmavou barvu vlasů, nemusíte hned běžet do kadeřnictví nebo do drogerie pro barvu. S šedinami si skvěle poradí voda ze slupek od brambor. Tato přírodní varianta barvení vlasů je ideální pro všechny, kteří nechtějí své vlasy příliš často vystavovat náročnému procesu barvení.

Postup:

 1. Na půl litru vody si připravte zhruba hrnek slupek od brambor.
 2. Vhoďte je do hrnce s vodou a nechte půl hodiny vařit.
 3. Hrnec odeberte ze sporáku a nechte slupky ve vodě louhovat, dokud voda nevychladne.
 4. Poté je přeceďte a připravený odvar použijte na šamponem předem umyté vlasy.
 5. Nechte bramborovou vodu několik minut působit a poté opláchněte.
 6. Po několika pravidelných aplikacích se začnou šediny ztrácet.

Na kruhy pod očima, drobná poranění i pigmentové skvrny

Slupky od brambor jsou skvělou první pomocí při povrchových poraněních kůže. Mnohdy je navíc máte při ruce dříve než samotný obvaz nebo náplast. Jak to tak totiž bývá, právě při škrábání brambor je velice snadné se nechtěně říznout. Bramborové slupky vám ale mohou pomoci i v případě popálenin, škrábnutí, bodnutí hmyzem nebo akné. Stačí vzít slupku, položit ji na poraněné místo a nechat chvíli působit. Antibakteriální účinky slupek brání infekci a urychlují hojení.

V neposlední řadě lze slupky použít pro zesvětlení tmavých míst na kůži pravidelným potíráním. Tendenci zesvětlovat pokožku si oblíbíte i v případě, že se vám tvoří nevzhledné tmavší kruhy pod očima nebo pigmentové skvrny od sluníčka.

Slupky od brambor lze použít pro vyčištění dřezu (Foto: Freepik.com)

Vyčistí, zbaví zápachu a poslouží k rozdělání ohně v krbu

Nedaří se vám rozdělat oheň v krbu? Vyzkoušejte usušené bramborové slupky od oběda. Kromě zátopu poslouží také jako univerzální pomocníci při čištění hrnců, dřezu, zavařovacích sklenic, nebo dokonce oblečení ušpiněného od trávy.

Pro vyčištění zašlých hrnců a dřezu použijte slupku nebo rozkrojenou syrovou bramboru, která by jinak mířila rovnou do koše, a pořádně s ní stěny vydrhněte. Nejenže hrnci nebo dřezu okamžitě vrátíte zářivý lesk, ale ještě zneutralizujete nežádoucí pachy. Jestliže chcete oblečení zbavit zelených fleků od trávy, přetřete místo na oblečení slupkou, nechte působit a okamžitě prádlo vyperte.

Chipsy ze slupek od brambor

Milujete brambůrky? V tom případě vás jistě potěší náš poslední tip. Ze slupek od brambor totiž můžete během chvilky připravit domácí křupavé brambůrky, které vás zachrání i v případě, že máte prázdnou spíž. Skvělé jsou také jako drobné pohoštění na párty. Jejich chuť můžete vyzdvihnout česnekovopažitkovým dipem nebo parmezánem. Jak si je dochutíte, záleží jen na vás.

Postup:

 1. Nejdříve brambory pečlivě omyjte a očistěte, nejlépe kartáčkem.
 2. Brambory oloupejte a slupky naložte na hodinu do studené vody s ledem, aby se z nich uvolnil škrob.
 3. Poté slupky od brambor vyjměte, osušte a vhoďte do rozpáleného oleje.
 4. Jakmile zezlátnou, je ten správný čas vybrat je z fritézy nebo pánve děrovanou naběračkou.
 5. Hotové chipsy nechte odkapat do kuchyňské papírové utěrky, následně je osolte, okořeňte dle chuti a servírujte.

Rada na závěr: Chipsy nikdy nepřipravujte z naklíčených nebo zelených slupek od brambor, které mohou způsobit zdravotní potíže.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!