Horké ovoce vás zahřeje i potěší. Připravte domácí pečený čaj pro celou rodinu

Horké ovoce vás zahřeje i potěší. Připravte domácí pečený čaj pro celou rodinu Depositphotos

Posadit se doma v teple na gauč a s hrnkem horkého čaje koukat oknem ven na zimní plískanici. Skvělý zážitek, souhlasíte? Povýšit ho může snad už jen kvalita nápoje – a věřte nebo ne, pečený čaj překoná jen máloco. Kromě jeho plné, výrazné chuti a silného aromatu si můžete navíc pochutnat i na zavařeném ovoci, z něhož je připravený. A jeho výroba je tak snadná!

Přečtěte si také

10 tipů, jak ušetřit za topení: pořiďte si termostat a otužujte se!
10 tipů, jak ušetřit za topení: pořiďte si termostat a otužujte se!

Kde se pečený čaj vzal?

Pečený čaj se svým způsobem odvíjí od zavařování ovoce a džemů. V minulosti se jídlem rozhodně neplýtvalo, takže když už zbyl nálev z kompotu a pár kousků ovoce zůstalo na dně, proč ho neohřát a nevypít? Takový nápoj by byl ale moc sladký na to, aby se dal vypít samotný – proto se začal zalévat horkou vodou a v tu chvíli byla hřejivá dobrota na světě!

Během doby se receptura zdokonalila a skleničky se začaly cíleně zavařovat s ovocem nakrájeným na menší kousky a s menším poměrem tekutiny. K dokonalosti stačí už jen špetka koření, a nemusí to být nutně pouze skořice – na trhu najdeme například kombinaci višně s kardamomem či ovoce s levandulí.

Z čeho vyrobit pečený čaj

Různé směsi ovoce a příměsi koření v nás dokážou nabudit smysly a příjemně zahřejí. Doma si můžete pečený čaj připravit třeba z ovoce, které už ztratilo svou šťavnatost a hodí se spíš k pečení – právě i čaje. Lze přidat i zbylé ovoce z mrazáku, to ale před pečením nechte povolit a vybírejte spíše kvalitní produkty, které neobsahují příliš vody, případně jí část před přípravou slijte.

Pečený čaj si můžete připravit třeba z přebytků sezónního ovoce Pixabay

Domácí, nebo kupovaný?

Kupovaný čaj má oproti domácí výrobě záruku, že vydrží do data uvedeného na obalu. Doma se občas může stát, že sklenička „nechytne“ čili ztratí podtlak podporující trvanlivost výrobku, a může se zkazit.

 • V obchodech, například pod značkou Nature NoTea nebo od výrobce Švorc, seženete velký výběr i méně obvyklých čajů, které byste si sami doma možná neupekli.
 • A k sehnání je i spousta namíchaných degustačních kazet.

Oproti kupovanému čaji však můžete domácí výrobou docílit poměru ovoce a koření, které máte nejraději, a navíc se vám z trouby během pečení rozline krásná vůně po celém bytě.

Druhou výhodou může být cena – litr kupovaného čaje totiž stojí okolo 400 Kč a výše. V porovnání s domácím je tedy několikanásobně dražší, tím spíš, spotřebováváte-li ovoce z vlastní zahrádky. Malé skleničky s obsahem 55–60 ml za cenu 20–30 Kč vystačí na jeden hrnek čaje, záleží ovšem, jak silný a sladký čaj máte rádi.

Doma za tuto cenu však vyrobíte klidně celou várku o více než litru. Pořizovací náklady za cukr a koření dosáhnou na cca 30 Kč a navíc platíte už jen ovoce, které byste v případě, že na míse ztratilo svou atraktivitu, stejně nespotřebovali. 

Pečený čaj skvěle chutná i voní Canva

Recept na domácí pečený čaj

Suroviny:

 • 400 g jablek (bez jádřinců)
 • 500 g oloupaného pomeranče
 • 1 citron
 • 100 g sušených švestek
 • 550 g cukru
 • 1 vrchovatá lžička skořice
 • ½ lžičky mletého hřebíčku

Tip: Podívejte se, kde najdete právě teď jablka a hrušky nebo citrusové plody ve slevě!

Postup:

 1. Jablka a pomeranč nakrájejte na malé kostičky, švestky nakrájejte nadrobno. Nasypejte ovoce do pekáčku a zasypejte cukrem a kořením. Promíchejte, přiklopte a vložte do trouby vyhřáté na 220 °C.
 2. Pečte 40 minut přiklopené a občas promíchejte. Následně pekáč odklopte a pečte dalších 35 minut.
 3. Naplňte zavařovací skleničky, pevně uzavřete a otočte dnem vzhůru, dokud nezchladnou. Poté uchovávejte v chladu a temnu.

Tipy na závěr:

 • Pokud si chcete být jistí trvanlivostí, skleničky ještě krátce zavařte.
 • Pro přípravu stačí dát pár lžiček do hrnečku a zalít horkou vodou, případně přidejte i kapku oblíbeného likéru.
 • Pečený čaj se hodí jako skvělý dárek!
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz