Top 50 z žebříčku největších maloobchodů na světě

Největší maloobchod na světě je Walmart. Na druhém místě se umístil Amazon Bryan Angelo / Unsplash

V maloobchodě se točí obrovské peníze. Předpokládaný obrat 10 největších společností dosahuje téměř 1,5 bilionu eur. Seznamu největších maloobchodů na světě, který vypracovala agentura Kantar, vévodí americké společnosti. Které to jsou? A jak si vedou evropské firmy?

Přečtěte si také

Nepodceňujte výběr koberce. Jaký je rozdíl mezi zátěžovým a bytovým kobercem?
Nepodceňujte výběr koberce. Jaký je rozdíl mezi zátěžovým a bytovým kobercem?

Popředí žebříčku

Se 442 miliardami eur předpokládaných tržeb v roce 2019 vede žebříček firma Walmart, která je známá díky velkým diskontním obchodním domům. Na druhé příčce umístěný Amazon, jehož majitel je nejbohatší člověk světa, získává na popularitě díky online dostupnosti a rychlosti doručení. Predikovaný obrat však činí pouze 2,5 násobek obratu Walmartu. Na americké společnosti, kterých je na prvních 10 místech hned 6, se dotahují společnosti z Číny – JD.com je nováčkem v listu TOP 10 a světově známá Alibaba poskočila na 25. místo.

Jak si stojí Evropa?

Největšími evropskými firmami jsou společnosti podnikající v oblasti potravin. Nejvýznamnější společností je Schwarz Group. S plánovanými tržbami ve výši 111 miliard eur zaujímá 4. místo. Znáte firmy, spadající pod tuto společnost? Určitě ano. Protože názvy Lidl a Kaufland vám určitě něco říkají. Německé Aldi, které je konkurentem výše zmíněného řetězce Lidl, je na 7. místě. Aby obchodů s potravinami nebylo málo, 9. místo obsadil francouzský Carrefour, 12. příčku Tesco a první pětku největších evropských retailerů uzavírá na 14. pozici Ahold Delhaize, vlastnící prodejny Albert.

5 největších evropských firem v oblasti retailu podniká s potravinami NeONBRAND / Unsplash

Jak si vedou známé firmy?

V první padesátce jsou i další velká jména, se kterými se můžete setkat v České republice. Je jím například Apple, jehož obrat byl očekáván ve výši 51 miliard eur. O místo níže se umístila IKEA s 45,5 miliardami eur. 38. místo patří obchodu s oblečením H&M s predikcí 23,6 miliard eur.

Zajímavosti žebříčku

17 z 50 firem má své ústředí ve Spojených státech amerických.

18 z 50 firem nepodniká v jiné zemi, než v té, kde mají sídlo. Příkladem takových společností jsou americká firma Kroger, která je největším obchodem s potravinami v USA (5. místo), již zmíněná čínská JD.com a německá Edeka (19. místo).

Výzkumná agentura Kantar vystavila i výhled do roku 2024. Očekává, že Walmart a Amazon zůstanou na svých pozicích. Amazon bude jednou ze dvou nejvíce rostoucích firem, které jsou aktuálně v TOP 50. Kantar uvedl, že by firma měla vzrůst o 15 %. O 1 procentní bod více by měla růst společnost JD.com. U firem, které jsou nyní na 3. až 9. místě, očekává hodnotící agentura pokles v umístění.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz