Mangostan: Jedno z nejchutnějších ovocí světa seženeme i v Česku

Mangostan: Jedno z nejchutnějších ovocí světa seženeme i v Česku

Fialové ovoce se sytě zelenou stopkou se vejde do dlaně, jak je malé. Čím menší je jeho velikost, tím intenzivnější má ovšem chuť. Mangostan bývá označován za jeden z nejchutnějších plodů světa díky své intenzivní sladké chuti. Zároveň je národním ovocem Thajska. Jaké další zajímavosti o mangostanu by vám neměly uniknout?

Přečtěte si také

Česká pošta čelí útokům. Vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od ní krade lidem z účtu peníze
Česká pošta čelí útokům. Vlna e-mailů vydávajících se za zprávu od ní krade lidem z účtu peníze

3 TOP zajímavosti o mangostanu 

Mangostan, odborně nazývaný mangostana lahodná (Garcinia mangostana), roste na stálezelených stromech v tropických oblastech. Nejčastěji se pěstuje v Indonésii, v Thajsku, v Malajsii či v Singapuru.  

Za mangostan si připlatíte

Mangostan je poměrně drahý, dokonce i v zemích původu. Jeho pěstování totiž vyžaduje specifickou péči týkající se vlhkosti a slunečního svitu. Špatně snáší zimu, slaný mořský vzduch, vysokou nadmořskou výšku nebo neadekvátní vlhkost. 

V USA platil zákaz dovozu mangostanu  

Kolem roku 2007 platil zákaz dovozu mangostanu do USA. Přestože v Americe po tomto ovoci byla poměrně vysoká poptávka, dovoz se na krátkou dobu omezil kvůli muškám, které se na ovoci množily a byly tímto způsobem přiváženy do Spojených států. 

Mangostan bojuje s akné i zažívacími problémy

Mangostan má velké množství benefitů. Obsahuje vysoké množství vitamínu C, pomáhá tedy zvyšovat imunitu. Dále napomáhá s trávením, zlepšuje pleť a menstruační problémy. 

Mangostan roste na stálezelených stromech v tropických oblastech (Foto: Anna Jančevová)

Jak jíst mangostan 

Až si v obchodě v Česku nebo na dovolené v zahraničí koupíte mangostan, nepřekrajujte ho nožem. Přišli byste o pravidelnou strukturu krásných plodů. Raději odřízněte jen špičku plodu a mangostan oloupejte, podobně jako mandarinku. Získáte krásné stroužky ovoce, vzhledově podobné česneku, které můžete sníst jen tak nebo použít do sladkých receptů. 

Mangostan seženete i v ČR

Dobrá zpráva je, že mangostan podobně jako další tropické ovoce seženete rovněž v Česku. Za 1 kus ale zaplatíte zhruba 40 Kč. Je dobré sledovat slevové akce v supermarketech, případně jej koupit na internetu. V nabídce mají mangostan například rohlik.cz i kosik.cz.

Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz