Proč vyprané prádlo nevoní? 4 největší zabijáci aviváže

čerstvě vyprané prádlo

Máte novou aviváž a těšíte se, až vytáhnete z pračky krásně voňavé prádlo, ale je tu zklamání. Prádlo nevoní, nebo ne tak, jak jste čekala. Navíc velmi brzy přestane vonět úplně. Jak je to možné?

Přečtěte si také

Podzim na zahradě! Jaké rostliny nezapomenout vysadit?
Podzim na zahradě! Jaké rostliny nezapomenout vysadit?

Nepřítel číslo jedna: Sušička!

Pokud chcete uchovat vůni aviváže v prádle, budete muset oželet sušičku. A naopak, jestliže používáte sušičku (ideální na ručníky, povlečení, větší prádlo – ze kterých bezvadně dostane prach a nečistoty), je zbytečné používat aviváž, protože by z ní příliš vůně nezbylo. Je to nakonec i zbytečné, protože prádlo změkčí rovněž horký vzduch sušičky.

Tip: Nechcete se vůně vzdát? Pak lze použít různé kuličky do sušiček apod. Pro klasickou aviváž je ale sušička zabijákem. V drogeriích se dají koupit voňavé vlhčené ubrousky do sušiček, které prádlo krásně provoní (a nejen prádlo, ale i celou místnost), navíc na sebe zachytávají i statickou elektřinu, prádlo poté tedy „nekope“. 

Nepřítel číslo dvě: Čerstvý vzduch!

Druhým nepřítelem avivážové vůně je čerstvý vzduch, vítr nebo prudké slunce. Jak prádlo vysychá, ztrácí se i jeho vůně. Místo toho prádlo získává vůni typickou pro oblečení sušené na slunci. Dá se tedy zjednodušeně říci, že chcete-li uchovat vůni aviváže co nejintenzivnější, je třeba prádlo sušit nejlépe doma nebo v sušárně na chráněném místě. 

Nepřítel číslo tři: Žehlička!

Jak se dá již tušit, teplo a horko není přítelem aviváže, i když krátké vyžehlení nemusí vadit. Pokud ale prádlo bude delší čas čekat na dotek žehličky a poté ho vyžehlíte, je pravděpodobné, že kombinací časové prodlevy a horkého povrchu žehličky velká část avivážové vůně vyvane. Prádlo, které chcete mít voňavé a naparfémované aviváží, žehlete jen krátce, ihned po usušení, nebo vůbec.

 Prádlo, které chcete mít voňavé, žehlete jen krátce, ihned po usušení, nebo vůbec

Nepřítel číslo čtyři: Hříchy ve vaší pračce

Prádlo kdysi vonělo, a najednou už ne, ani když ze zoufalství zdvojnásobíte množství aviváže? Tady může být na vině samotná pračka a celý souhrn hříchů, kterými se na voňavém prádle můžete provinit. Zde jsou:

Nevyčištěný zásobník na aviváž

Aviváž je slizká, což zjistíte již po prvním použití zásobníku na ni. Zásuvku s aviváží, ale i pracím práškem je třeba po každém praní umýt, aby se v ní nedržel sliz a nerostla plíseň. Že prádlo nevoní, může být dáno i tím, že tento zásobník je špinavý.

Občas je dobré pračku pustit na horký program (vyvářku nebo min. 75 °C) s půl litrem octa, čističem pračky nebo jen tak naprázdno. Pračka se vydesinfikuje od případných plísní a v případě použití octa nebo čističe se také uvolní vodní kámen.

Přeplněná pračka

Prádlo nevoní ve chvíli, kdy je samo o sobě špatně vyprané. Na vině může být chybné dávkování pracího prostředku či příliš mnoho prádla, které je pak kvůli tomu nedostatečně vymáchané.

Ucpaný odpad a filtry

Čas od času zkontrolujte odpad, není-li ucpaný a nevrací-li se vám špinavá voda zpátky do pračky. Stejně tak je dobré pravidelně čistit i filtr pračky, ve kterém se usazují například papírové kapesníčky a jejich zápach poté negativně ovlivňuje i prádlo právě prané.

Správné dávkování pracího prostředku a pravidelné čištění pračky jsou základ

Zavřený buben

Častým hříchem je, když po vyprání zavřete buben pračky. Správně by měl zůstat otevřený a vyschnout, a to hlavně tehdy, když perete na studené programy. Horká pračka nebo buben po sušení si se zavřením poradí, ale studená pračka obsahuje hodně vlhkosti, která velmi snadno „zatuchne“. A jak bude vonět další prádlo, už asi tušíte.

Aviváž, nebo kuličky?

Obecně platí, že kuličky voní intenzivněji. Aviváže samotné mají proměnlivou kvalitu, kterou si musíte vyzkoušet. Je třeba mít také na paměti, že vůně v obchodě může být jiná než potom na samotném prádle.

A tip na závěr: Ideální je kupovat celou sadu – aviváž i parfemované sašetky, které vůni aviváže budou průběžně oživovat i ve skříni.

Přidat na Seznam.cz👈Přidejte si Kupi Magazín na homepage Seznamu!