Kde si jednoduše ověřit online, že se vás přechod na DVB-T2 skutečně netýká?

Kde si jednoduše ověřit online, že se vás přechod na DVB-T2 skutečně netýká?

DVB-T2 je pro řadu lidí velká neznámá. Slyší o tom všude, ale informace je nutné si najít na více místech. Abyste ušetřili čas, v našem článku si můžete přečíst vše, co potřebujete vědět o přechodu z DVB-T na DVB-T2.

Přečtěte si také

Slupky od mandarinek nevyhazujte: Vyrobíte z nich levný pohlcovač pachů i lék na trávení
Slupky od mandarinek nevyhazujte: Vyrobíte z nich levný pohlcovač pachů i lék na trávení

Co to je DVB-T2?

DVB-T2 je nový standard digitálního pozemního televizního vysílání, který by měl v roce 2020 zcela nahradit současný standard DVB-T. Důvodem je snaha uvolnit stávající vysílací frekvence a přenechat je vysokorychlostnímu mobilnímu internetu, po kterém je rok od roku vyšší poptávka.

Informace o postupném zavádění

Televize nebo set-top boxy přijímající DVB-T nemusí umět přijímat signál v DVB-T2. Kvůli tomu bude velká část domácností nucena kupovat nové televizory nebo set-top boxy. Je potřeba pořídit si takové přístroje, které přijímají DVB-T2. Při nákupu ale ověřujte, že přijímač disponuje i kódováním HEVC(H.265). K čemu je to důležité? Jinak přijímač sice přijme signál, ale bez jeho rozkódování ho nedokáže převést na obraz, a vy byste se tak dívali pouze na černou obrazovku.

Nyní je možné přijímat signál ve formátu DVB-T i DVB-T2. Dochází ale k postupnému vypínání vysílačů. Kvůli tomu například již od ledna není možné přijmout signál DVB-T v Praze. Období, kdy na určitých místech České republiky bude možné naladit oba signály, bude trvat do 24. června 2020. Po tomto datu se budete moci dívat na televizi už jen v případě, že budete vlastnit televizor anebo set-top box přijímající signál DVB-T2 s kódováním HEVC (H.265).

Pokud sledujete kabelovou nebo internetovou televizi, změnu na DVB-T2 nemusíte řešit

Jak poznat, že váš přístroj přijímá DVB-T2?

Pokud televizi sledujete přes kabelovou přípojku nebo přes internet, přístroje měnit nemusíte. Dále změnu netřeba řešit v případě, že váš set-top box nebo televizor disponuje certifikátem ČRA „DVB-T2 ověřeno“ nebo je označený nápisem „DVBT2-HEVC nebo H265“. Vystačíte si s tím, co máte.

Jestli vás však pořízení nové elektroniky nemine, přinášíme tipy na set-top boxy i televizory, které DVB-T2 a kódováním HEV (H.265) určitě disponují.

Tip: Nejjednodušší cesta, jak ověřit, zda váš přístroj podporuje DVB-T2, je navštívit www.dvbt2overeno.cz/overeni a zadat číslo modelu, který vlastníte.

Pokud váš přístroj disponuje nálepkou ČRA DVB-T2 ověřeno, nemusíte jej měnit

Jaký konkrétní televizor či set-top box si pořídit?

Televizory

  • Sencor SLE 43FS600TCS LED „za málo peněz hodně muziky“, tak by se dala jednoduše popsat smart TV s úhlopříčkou 109 cm (43"). Ve výbavě najdete: Rozlišení Full HD (1920×1080), tunery DVB-T/T2 (HEVC)/C/S2, YouTube, HbbTV, Netflix, Wi-Fi, DLNA a nechybí ani záznam vysílání na USB s časovým posunem Timeshift. Cena 6490 Kč.
  • Philips 43PFS5503 pořídíte za cenu kolem 6 000 korun. Rozlišení LED obrazovky je 1920×1080, má USB port, díky čemuž se můžete dívat například na filmy nebo fotografie z USB flash disku.
  • LG 42UM7100 stojí 8 000 korun. Oproti modelu Philips nabízí spoustu zajímavých funkcí navíc. Ty souvisejí především s tím, že se jedná o Smart TV – můžete televizi tedy například ovládat hlasem či sledovat Youtube. Rozlišení televizoru s technologií LED je 3840×2160 – běžně známé jako 4K rozlišení. 
  • Samsung QE43Q60R stojí 16 000 korun. Na rozdíl od výše uvedených modelů nejde o LED, ale QLED, což zjednodušeně znamená vylepšenou technologii LED zobrazení. Jedná se o hlavní výhodu, za kterou si však musíte připlatit. Nestojí to však za to, když se vám poté automaticky upravuje jas i hlasitost podle aktuálních podmínek v obývacím pokoji?

Set-top boxy

  • Sencor SDB 520T je set-top box nové generace, připravený pro budoucí pozemní vysílání DVB-T2 s kodekem H.265. Je vybaven HDMI a SCART konektorem pro připojení k jakékoliv vaší televizi, ať už se jedná o novější či starší model. Přes USB rozhraní si můžete pouštět filmy, hudbu a prohlížet fotografie, případně pořídit záznam vysílání pro jeho pozdější shlédnutí (záznam není nijak zakódován). Procházet a plánovat své oblíbené pořady můžete ve funkci Elektronického průvodce programů. Přístroj koupíte za 699 korun.
  • Tesla TE-380 mini stojí 600 korun. Výhodou je malá velikost přístroje. Díky tomuto set-top boxu můžete sledovat pořady s časovým posunem a rovněž si je nahrávat.
  • Humax T2 nakoupíte za 1500 korun. Oproti ostatním přijímačům má tu výhodu, že podporuje HbbTV (interaktivní obsah pomocí kombinace internetu a televizního vysílání).
  • Skyworth SKWT21FTA pořídíte za 700 korun. Disponuje USB portem, pamětí na 700 kanálů a skvělou kvalitou zvuku a obrazu.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz