Kde si jednoduše ověřit online, že se vás přechod na DVB-T2 skutečně netýká?

Kde si jednoduše ověřit online, že se vás přechod na DVB-T2 skutečně netýká?

DVB-T2 je pro řadu lidí velká neznámá. Slyší o tom všude, ale informace je nutné si najít na více místech. Abyste ušetřili čas, v našem článku si můžete přečíst vše, co potřebujete vědět o přechodu z DVB-T na DVB-T2.

Přečtěte si také

Nakupujte chytře. Víte, jak by měl vypadat rodinný nákupní seznam na 14 dní?
Nakupujte chytře. Víte, jak by měl vypadat rodinný nákupní seznam na 14 dní?

Co to je DVB-T2?

DVB-T2 je nový standard digitálního pozemního televizního vysílání, který by měl v roce 2020 zcela nahradit současný standard DVB-T. Důvodem je snaha uvolnit stávající vysílací frekvence a přenechat je vysokorychlostnímu mobilnímu internetu, po kterém je rok od roku vyšší poptávka.

Informace o postupném zavádění

Televize nebo set-top boxy přijímající DVB-T nemusí umět přijímat signál v DVB-T2. Kvůli tomu bude velká část domácností nucena kupovat nové televizory nebo set-top boxy. Je potřeba pořídit si takové přístroje, které přijímají DVB-T2. Při nákupu ale ověřujte, že přijímač disponuje i kódováním HEVC(H.265). K čemu je to důležité? Jinak přijímač sice přijme signál, ale bez jeho rozkódování ho nedokáže převést na obraz, a vy byste se tak dívali pouze na černou obrazovku.

Nyní je možné přijímat signál ve formátu DVB-T i DVB-T2. Dochází ale k postupnému vypínání vysílačů. Kvůli tomu například již od ledna není možné přijmout signál DVB-T v Praze. Období, kdy na určitých místech České republiky bude možné naladit oba signály, bude trvat do 24. června 2020. Po tomto datu se budete moci dívat na televizi už jen v případě, že budete vlastnit televizor anebo set-top box přijímající signál DVB-T2 s kódováním HEVC (H.265).

Pokud sledujete kabelovou nebo internetovou televizi, změnu na DVB-T2 nemusíte řešit

Jak poznat, že váš přístroj přijímá DVB-T2?

Pokud televizi sledujete přes kabelovou přípojku nebo přes internet, přístroje měnit nemusíte. Dále změnu netřeba řešit v případě, že váš set-top box nebo televizor disponuje certifikátem ČRA „DVB-T2 ověřeno“ nebo je označený nápisem „DVBT2-HEVC nebo H265“. Vystačíte si s tím, co máte.

Jestli vás však pořízení nové elektroniky nemine, přinášíme tipy na set-top boxy i televizory, které DVB-T2 a kódováním HEV (H.265) určitě disponují.

Tip: Nejjednodušší cesta, jak ověřit, zda váš přístroj podporuje DVB-T2, je navštívit www.dvbt2overeno.cz/overeni a zadat číslo modelu, který vlastníte.

Pokud váš přístroj disponuje nálepkou ČRA DVB-T2 ověřeno, nemusíte jej měnit

Jaký konkrétní televizor či set-top box si pořídit?

Televizory

  • Sencor SLE 43FS600TCS LED „za málo peněz hodně muziky“, tak by se dala jednoduše popsat smart TV s úhlopříčkou 109 cm (43"). Ve výbavě najdete: Rozlišení Full HD (1920×1080), tunery DVB-T/T2 (HEVC)/C/S2, YouTube, HbbTV, Netflix, Wi-Fi, DLNA a nechybí ani záznam vysílání na USB s časovým posunem Timeshift. Cena 6490 Kč.
  • Philips 43PFS5503 pořídíte za cenu kolem 6 000 korun. Rozlišení LED obrazovky je 1920×1080, má USB port, díky čemuž se můžete dívat například na filmy nebo fotografie z USB flash disku.
  • LG 42UM7100 stojí 8 000 korun. Oproti modelu Philips nabízí spoustu zajímavých funkcí navíc. Ty souvisejí především s tím, že se jedná o Smart TV – můžete televizi tedy například ovládat hlasem či sledovat Youtube. Rozlišení televizoru s technologií LED je 3840×2160 – běžně známé jako 4K rozlišení. 
  • Samsung QE43Q60R stojí 16 000 korun. Na rozdíl od výše uvedených modelů nejde o LED, ale QLED, což zjednodušeně znamená vylepšenou technologii LED zobrazení. Jedná se o hlavní výhodu, za kterou si však musíte připlatit. Nestojí to však za to, když se vám poté automaticky upravuje jas i hlasitost podle aktuálních podmínek v obývacím pokoji?

Set-top boxy

  • Sencor SDB 520T je set-top box nové generace, připravený pro budoucí pozemní vysílání DVB-T2 s kodekem H.265. Je vybaven HDMI a SCART konektorem pro připojení k jakékoliv vaší televizi, ať už se jedná o novější či starší model. Přes USB rozhraní si můžete pouštět filmy, hudbu a prohlížet fotografie, případně pořídit záznam vysílání pro jeho pozdější shlédnutí (záznam není nijak zakódován). Procházet a plánovat své oblíbené pořady můžete ve funkci Elektronického průvodce programů. Přístroj koupíte za 699 korun.
  • Tesla TE-380 mini stojí 600 korun. Výhodou je malá velikost přístroje. Díky tomuto set-top boxu můžete sledovat pořady s časovým posunem a rovněž si je nahrávat.
  • Humax T2 nakoupíte za 1500 korun. Oproti ostatním přijímačům má tu výhodu, že podporuje HbbTV (interaktivní obsah pomocí kombinace internetu a televizního vysílání).
  • Skyworth SKWT21FTA pořídíte za 700 korun. Disponuje USB portem, pamětí na 700 kanálů a skvělou kvalitou zvuku a obrazu.
Kupi Magazín na homepage Seznamu?Přidat boxík na Seznam.cz